Milyen külső merevlemezt válasszak?
Körülbelül 500 GB és 1Tb közötti méretet keresek.
Inkább ssd-t vagy hdd-t válasszak?
Eddig ezeket nézegettem.
Külső HDD-nek nincs sok értelme, tekintve hogy nem bírja a fizikai gyűrődést. Fogalmam sincs milyen előnyről beszél az 1-es, az a technológia mindenre éppen alkalmas csak külső adattárolásra nem.
Egyértelműen csak külső SSD jöhet szóba érthető okokból.
Tesztolvasást ajánlok, hogy melyiket választ, vagy a prohardveren nézz listát.
#2: "Külső HDD-nek nincs sok értelme, tekintve hogy nem bírja a fizikai gyűrődést."
Bár a fizikai, mozgó alkatrészek miatt sérülékenyebb, de megfelelően kezelve évekig (persze, mint minden eszköznek mind a merevlemeznek, mind az SSD-nek megvan a sajátos "fürdőkád" görbéje: [link] ) elvan (gondolj bele, a laptopokban is egy jó ideig merevlemez volt) - én is használok külső merevlemezeket céges adatmentésre, sőt adatszállításra.
A Backblaze - egy adatmentéssel foglalkozó felhőszolgáltató - adatai
szerint az ugyanolyan korú SSD-k kb. ugyanolyan eséllyel mennek tönkre, mint a hasonló korú merevlemezek.
"Egyértelműen csak külső SSD jöhet szóba érthető okokból."
Az SSD-ket is érinti a "bitrohadás" jelensége:
[link] - itt lásd a "Solid-state media" fejezetet
szóval én nem tennék ilyen ex-katedra kijelentéseket.
A lényeg: a fontos adatokról legyen több - minimum három - példányos biztonsági mentésed, különböző meghajtókon.
#3.
Ezekkel az érvekkel én is tisztában vagyok, de azért külső eszköz mert történhet vele bármi, ameddig egy SSD-ben aligha tesz kárt ugyan az.
Notebook-ban sincs értelme, mert rontja az üzemidő, nehezíti a gépet és ha naplózó fájlrendszerről beszélünk piszok lassú róla bármilyen fontos adatot leolvasni.
Van létjogosultsága, azt úgy hívják NAS de már ideje lenne ha kikopna végleg az asztali gépekből.(bár a mostani SSD drágulás nem fog jót tenni)
Ami az SSD-t illeti, manapság előbb hal le a vezérlő róluk, minthogy bármi írás/olvasási probléma merüljön fel.
De aki aggályos az még mindig a felhő+titkosítással jár a legjobban, ha olyan az adata. Ezek a tárolási eszközök mind sérülékenyek, és nem sok embernek van türelme 3 eszközre állandóan szinkronizálni.(megoldható hálózattal a szinkronizáció, de ez megintcsak hobbi projekt)
#4:
"Ezekkel az érvekkel én is tisztában vagyok"
Ezek szerint nem, mert ex katedra egyoldalú kijelentéseket teszel.
"de azért külső eszköz mert történhet vele bármi,"
Ha külső eszközben kárt tehet bármi, akkor SSD-ben és HDD-ben is kárt tehet. Nem ez a lényeg.
Az SSD-HDD összehasonlításban a HDD-nél a mozgó alkatrész - főként az író-olvasó fej, ami pár mikronnyira van a lemez felületétől - a hibák fő forrása (illetve ezért is lassú), ilyen az SSD-nél nincs, ott más problémák vannak (lásd a már említett "adatrothadás"-jelenségét).
"Notebook-ban sincs értelme, mert rontja az üzemidő"
Egy HDD átlag élettartama - a Backblaze felmérése szerint ( [link] ) - 6 év (már ha nem halálozik el korábban - lásd a már előbb említett "fürdőkád"-görbét). Egy laptopot általában - az elavulása miatt - kb. 5 évente cserélnek a cégek.
"nehezíti a gépet"
90 g ( [link] ) vs. 33 g ( [link] ) - nem annyira nagy nehézség.
"De aki aggályos az még mindig a felhő+titkosítással jár a legjobban, ha olyan az adata. "
Önmagában (tehát pusztán egy tárhelyre mentve) nem. Egy felhőtárhelyre - mivel távol van - nincs ráhatásod, ott is lehet technikai probléma (lásd a Google Drive adatvesztését vagy az OVHCloud tűzesetét), beüthet a gazdasági probléma, bármikor mondhatják, hogy "megsértetted a közösségi irányelveinket, ezért töröljük az adataidat", ott is lehet áramkimaradás, hálózati gond (tessék csak a nem is olyan rég történt Dataplex-fiaskóra gondolni!).
"Ezek a tárolási eszközök mind sérülékenyek, és nem sok embernek van türelme 3 eszközre állandóan szinkronizálni"
Nem kell őket hajigálni, illetve - ha tényleg fontosak az adatok - akkor legyen türelme a több példányos adatmentésre.
"megoldható hálózattal a szinkronizáció, de ez megintcsak hobbi projekt"
Egy gyári NAS már kellően felhasználóbarát felülettel rendelkezik, de egy saját NAS összeállítása - pláne hogy vannak NAS létrehozására felkészített disztribúciók - sem akkora ördöngösség.
Ha valakinek hirtelen (korlátozott idő alatt) nagy adatot kell kiírnia sokszor és elcipelnie valahova az az SSD igazi és ehhez én is hozzáadnám az SSD hordozhatóságának előnyeit , ide sorolva a kis méretet (kábel nélküliséget) Azaz az SSD a pendrive minden előnyét egyesíti egy háttértár sok előnyévél és még gyors is.
Bár a külső HDD is jó lehet, de inkább csak adatok mentésére használnám időszakonként, ha sokszor kell, akkor már a NAS jobb választás.
Amúgy régebben otthon gondoltam rá, rajta hagyom a gépemen bekapcsolva a külső HDD-t, de akkor meg, ha vihar vagy valami jön elszáll.. és sajnos nincs olyanom, hogy ha a gép lekapcsol, akkor fizikailag szétkapcsolódik.. legalábbis nem tudok róla.
#8: A NAS-nak inkább akkor van jelentősége, ha több gépről, több helyről, több személynek kell elérni a központilag tárolt tartalmakat.
Az adatbiztonságát nagyban növeli, ha:
- a NAS-t szünetmentes tápegységről üzemelteted
- az adattárolást végző meghajtókat RAID-1 vagy magasabb szintű tömbökbe szervezed (tehát eleve olyan NAS kell, aminél az adatok tárolására minimum kettő merevlemez szolgál)
- olyan fájlrendszert - például Btrfs vagy ZFS - használsz ami kezeli a pillanatkép-kezelést (ransomware ellen), illetve a helyreállító-rekordokat (ha megsérülne a fájlrendszer, akkor van lehetőséged annak helyreállítására)
- a fontos állományokról legyen lokális, külső meghajtókon tárolt, offline (és áram alatt nem levő) mentésed
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!