Általunk használt otthoni számítógépek/laptopok kliens, szerver vagy kliens-szerver szerepet tölt be?
Az esetek túlnyomó többségében - webböngészéskor - kliens szerepet.
Vannak esetek - például amikor Windowsos fájlmegosztást használsz, torrentezel/más fájlmegosztó alkalmazást használsz (és tőled töltenek le) - amikor szerverként is funkcionál.
1/ Az esetek túlnyomó többségében - webböngészéskor - kliens szerepet.
De ha számítógép tárolja a webszerver programot, akkor nem kliens-szerverként működik?
#2: Ha ugyanarra a feladatra egyszerre tölti be a kliens és szerver szerepét (nincs kitüntetett szerverként vagy kliensként funkcionáló hoszt), és hasonló egyszerre kliensként és szerverként funkcionáló hoszthoz csatlakoznak, akkor igen.
Például a Bittorrent tipikusan ilyen lehetne (bár nem teljesen, mert a tartalmak indexelésére ott vannak a tracker-szerverek - annak ellenére, hogy elvileg létezik teljesen trackermentes megoldás a Tribler nevű program képében, de az nincs elterjedve). Vagy ott van a webböngészőkben a WebRTC technológia, amivel a két webböngésző elvileg egymással képes lehetne P2P-kommunikációra (főleg VOIP-célokra), de ennek is megvannak a hátulütői (és ezért köztes szerverek kellenek).
A Windowsos SMB-fájlmegosztás, a Távoli Asztal (RDP), egy távoli bejelentkezést lehetővé tevő SSH, egy, a gépedről indított FTP-szerver meg tipikusan szerver-kliens módban működik. Van egy kitüntetett gép, amin a szerver fut, és van(nak) kliens(ek), ami(k) a szerverre csatlakozik(/csatlakoznak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!