Ha egy Linux rendszer így lefagy, akkor csak a reset gomb segít, vagy van jobb megoldás is?
Figyelt kérdés
Mondjuk ha a Fedora vagy Debian lefagy azért, mert NVIDIA videokártya van a gépben (hülye egy ok, de sajnos tényleg ezért csinálja). A múltkor is nyomogattam a hardveres reset gombot, mert egyszerűen semmit nem tudtam vele csinálni. Végül muszáj volt kivenni a kártyát, mert használhatatlan volt úgy. Egy ilyen fagyásnál semmire sem reagál. Az egérmutató az nem mozdul (bár van, amikor igen, de sehova nem enged kattintani), de még egy tty felületre se lehet átlépni a ctrl + alt + f1-6 billentyűkombinációval, meg semmilyen más billentyűparancsra sem reagál. Ha éppen ment mondjuk egy zenelejátszó, akkor az szól tovább, és ennyi, semmi másra nem reagál ilyenkor. Az ilyen fagyásokat általában hardveres gondok illetve szoftver bugok okoznak (ez az észrevételem), mindegy, hogy Debian, Arch, Fedora vagy bármi. Ilyenkor van valami kíméletesebb helyrehozási módszer, vagy csak az alaplap kényszerített újraindítás funkciója, amit a számítógépházon található "reset" gombbal lehet aktiválni? Gondolom csak lehet valamit, mivel mondtam, hogyha megy a zenelejátszó, akkor az szól tovább egy ilyen fagyásnál (szóval akkor csak nem fagy be teljesen vagy mi), csak semmilyen gombra nem reagál.2022. dec. 22. 18:38
1/5 gentoojedi válasza:
Hát ha így lefagy, hogy nem tudsz átlépni konzolra, akkor még egyetlen megoldás van, de azt csak az őslinuxosok meg egyéb kockák alkalmazzák.
Ssh-val belépni másik gépről és kilőni a fagyást okozó processzt. Jelen esetben az Xorg szervert. Elég gyanús, hogy az fagy be. Lehet hibás vga driver, vagy maga a videókártyád hibásodott meg (talán memóriája). Ha több disztribúción csinálja, akkor gyanús. Windowsnál is produkálja?
2/5 anonim válasza:
Én is az SSH-s megoldást szoktam használni, de meg lehet próbálni a mágikus billentyűkombinációkat is: [link]
3/5 Thunderfairy válasza:
2-es, nálam semmi billentyű nem müködik olyankor csak a reset. A Sokszor gondolok a Windows visszaváltásra is. Nagy szerencséje a Linux-nak hogy ezt sokkal jobb rendszernek láttom.
4/5 A kérdező kommentje:
1. a kártyát egy Windowsos gépből tettem át, és Windows alatt tökéletesen működik. Egy GeForce GTX 550 Ti a kártya, ehhez a 390.xx verziójú driver való, Windowson is az van, de Linuxra szerintem nem nagyon telepíthető régebbi driver, valahol olvastam is, hogy nem ajánlják (az újabb driverek meg nem támogatják ezt a típust), csak ez a "nouveau" van, azzal meg ezt csinálja. Debian + LXDE-vel csak akkor, ha megnyitok egy "olyan" programot (pl OBS Studio), viszont Fedora + KDE Plasma esetén egy váratlan pillanatban is lefagyhat. Mint mondtam, Windows alatt kiválóan működik a 390.xx driverrel.
2022. dec. 26. 15:01
5/5 gentoojedi válasza:
Sajnos régi nvidia drivereket ki szokták nyesni linuxból. Két opció van. Veszel egy újabb kártyát, vagy olyan disztribóciót használsz, aminek még a régebbi kiadására van pár év support. Pl: Ubuntu 18.04, Alma/Oracle Linux 7. Ubira még elvileg öt év, a másikra kettő.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!