Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » DisplayPort-on keresztül 10...

DisplayPort-on keresztül 10 bit, HDMI-n keresztül 12 bit, ez miért van?

Figyelt kérdés

Vettem egy LG 24GN650-B monitort, amit először HDMI kábellel kötöttem össze (ahogy az előző monitorokat is használtam), akkor a Windows a speciális megjelenítési beállításoknál a bitmélységnél 12 bit-et írt ki, majd vettem egy DisplayPort 1.4-es kábel és azzal kötöttem össze, ekkor viszont 10 bit-et írt ki.


Eddig erre nem figyeltem, csak feltűnt, mintha az előző monitoromnál 8 bit lett volna, meg is néztem (mert még meg van), és valóban 8 bit-es. Azt gondolom, hogy számomra mindegy lehet, mert eddig se figyeltem, nem is tudtam, hogy van ilyen (bit megjelenítés) téren különbség monitornál, de azért érdekelne, hogy ez mitől lehet? Érdemes inkább HDMI-t használni, hogy 12 bit legyen?


Ez alapján, ha jól értelmezem, kéne tudni a 12 bit-et is a DisplayPort-nak (Color depth support): [link]


A jelenlegi monitor leírásában az szerepel, hogy 8-10 bit.


Képernyő - Speciális megjelenítési beállítások:

[link]



2022. márc. 30. 22:50
A kérdező szavazást indított:
HDMI-t használd
DisplayPort-ot használd
1 szavazat
 1/7 A kérdező kommentje:
Meg még eszembe jutott, hogy DisplayPort-on keresztül maximum FullHD-t lehet állítani, amit a monitor is tud, de HDMI-n nagyobb felbontást is lehet állítani, ha jól emlékszem, talán 4K-t is (de FullHD-t mellett írja, hogy ajánlott). Ilyennel se találkoztam még, hogy egy FullHD monitornál, nagyobb felbontást is be lehessen állítani a Windows-ba. Ilyenkor be is jön egy Windows ablak, hogy segít állítani a képen, mert elmosódottak a betűk... vagy valami ilyesmit írt ki, már nem emlékszem rá pontosan.
2022. márc. 30. 23:07
 2/7 anonim ***** válasza:
Ennyivel jobb a HDMI.
2022. márc. 31. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
72%

"Érdemes inkább HDMI-t használni, hogy 12 bit legyen?"

Ez színenként értendő, tehát a teljes színmélység 3×12 = 36 bit pixelenként.

Igazából teljesen lényegtelen. A szoftverek úgyis max. 24 bites színmélységet (8 bit összetevőnként) használnak, az emberi szem meg még ennyit sem képes elkülöníteni. Sőt, gyanítom, a monitor sem képes ténylegesen ennyi árnyalatot helyesen megjeleníteni.

2022. márc. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy 1080p 144hz 8 bites monitor.


Lényegtelen hogy HDMIt vagy DPt használsz, összesen annyi a fontos hogy megfelelő verziót használj belőlük tehát DP 1.4 vagy HDMI 2.0


Mivel csak 8 bites a monitor lényegtelen h a kábel tud többet.


#3 Ez nem igaz hogy az emberi szem nem látja, különösen kontrasztra nagyon érzékeny a szem ami ugyan úgy része a bitmélységnek

2022. márc. 31. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 P.O.C. ***** válasza:

A Nvidia kártyád van a DP -t használd, mert a G-Sync csak azon keresztül működik.

Ha AMD kártyád van mindegy melyiket használod. A FreeSync működik DP és HDMI portokon keresztül is.

2022. márc. 31. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat, akkor szinte mindegy.


#4-es: A monitor hivatalos LG leírás szerint 8-10 bitet tud. Rákerestem most is, és más oldal is írja, hogy 10 bit ("Color Depth

10 Bit"). Gondolom, ha a nem tudna ennyit a monitor, akkor nem írná ki a Windows a 10 és 12 bitet (ahogy a kérdésbe is linkeltem képet).

[link]


#5-ös: AMD kártyám van, FreeSync-et be is kapcsoltam extendedre.

2022. márc. 31. 20:29
 7/7 anonim ***** válasza:

Kérdező, ne random oldalakat nézz, ott az LG hivatalos oldala:

[link]


A színmélysége a monitornak függ attól hogy hány árnyalatot tud az a bizonyos monitor ,azaz a feketétől egészen a legvilágosabb R G vagy B színig hány részre van felosztva a spektrum. Akkor van értelme több részre felosztani a spektrumot, ha elég fényes a monitor(és elég sötét a fekete részleteknél), na most egy alsó-közép kategóriás monitor nem fog valós 10 bitet tudni. Még VESA HDR 400 as kategóriától(ami a legalacsonyabb beosztás)-t sem közelíti meg.


10 bites monitorok több száz ezer forintba kerülnek, 12 bites pedig tudtommal nincsen, vagy legalább is nem átlag felhasználható számára elérhető, esetleg IMAX filmprojektorok képesek rá. Az hogy windows mit ír ki az lényegtelen.


Csak egy példa hogy mit is tud egy High-end monitor, kb 1 milláért ami még mindig csak 10 bites:

[link]


ÉS! Ez még nem Cinema-grade monitor

2022. márc. 31. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!