A Microsoft már a Linuxot is beszennyezi/élősködik rajta?
Még a Windowsba is beépítették a Linuxot, hogy mégcsak véletlenül se telepítsenek mást a felhasználók a Windows mellé dual bootban, vagy esetleg teljesen a Windows helyett... 🙄 Hátha még többen maradnak a Windowsnál, még azok is, akik Linuxozni akarnak... 🙄
Még az is ott van, hogy állítólag KDE Plasmából merített ötleteket is tettek a Windows 11 asztali környezetébe. Amit még nem értek, hogy ez hogy lehetséges egyáltalán, mikor a GPL nem is kompatibilis a Windows license-ével, úgyhogy ez szabályszegés is ráadásul, nem?
A kérdést írta: egy felháborodott Linux felhasználó.
"Amit még nem értek, hogy ez hogy lehetséges egyáltalán, mikor a GPL nem is kompatibilis a Windows license-ével, úgyhogy ez szabályszegés is ráadásul, nem?"
Lekoppintani ötleteket szabad
Most, hogy majd lehet futtatni a Win11-en nem fogsz magadnak másik linuxot felrakni?
Én szinte mindig Wint használok, fizettem érte. Post lefosom, hogy a Wines alkalmazásokat lehet emulálva Linuxon is futtatni. Téged miért zavar a fordítottja? Hát úgy sem érint, nem? :D
Jól tették hogy lemásolták a jó dolgokat a linuxból.
Én örülök hogy van windowson is software center stb, pedig nem használtam már 10 éve.
Miért baj az neked, hogy a társainknak jobb lett?
A Microsoft pedig kezdetektől "szenyezi" a linuxot, viszont a linux élősködik a microsofton.
A linux "üzleti modelje", hogy versenytárs nélkül a windows monopol lenne, azt meg bírságolják ezért olcsóbb ha öntik a pénzt a fejlesztőknek és bizonyos szinten tartják a használtságát.
Most a macos feltörése óta kicsit más a helyzet, de még mindig szoros a kapcsolat
Attól, hogy a Windowsba - eléggé esetlen módon - beleintegrálták, attól még a Linuxot nem szennyezte be. ;)
Igen, a céljuk az lenne, hogy elcsábítsák a Linux-felhasználókat, de a tapasztalatom az, hogy ez nem igazán sikerült nekik. Legfeljebb pár olyan embert sikerül így maradásra bírni, aki úgysem akarna igazán Linuxozni. Aki meg szereti (megszereti) a Linuxot, az pont azért szereti, mert nem egy erőforrászabáló katyvasz dohog a gépben. A Windowsból futtatható Linuxszal pont azok az előnyök vesznek el, ami miatt a Linuxot szretjük. Kb. ugyanazt nyújtja a Microsoft megoldása, mintha Virtualboxba feltennék egy Linuxot. Nem, hogy erőforrástakarékos nem lesz, de egyenesen két rendszert kell egyszerre kiszolgálnia a gépnek. Emellett sem a stabilitásból, sem a biztonságból adódó előnyöket nem lehet így kihasználni. Linuxos szoftvereket meg így, vagy úgy, de eddig is lehetett Windows alatt is futtatni. (Virtualbox, Cygwin, stb.)
Évek óta Linuxot használok. Régebben nagyon szerettem a Windowst, de kb. a Win7 volt az utolsó, amit még szívesen használtam. Azóta Linuxozok. Van egy stabil rendszerem, amihez nem kell egy erőmű, hogy fusson (sőt, még egy régicske, közel 10 éves netbookot is a megfelelő disztróval új életre keltettem, amit azóta is előszeretettel használok), akkor frissítem, amikor nekem kényelmes, nem gyűjt rólam információkat, nem dobál be reklámokat, és emellett teljes mértékben testreszabható, és mindez teljesen ingyenes. Ezek után a Microsoftnak nehéz lenne olyasmit mutatnia, ami miatt váltanék Windowsra. Főleg, hogy a Win11 nem is futna azon a gépen, amin egyébként a Linux hasít.
A Win11 meg önmaga paródiája. Az, hogy gyakorlatilag új gép kell hozzá, az nonszensz. A felületét tekintve meg nyúltak egy kicsit a Linuxos világból, nyúltak egy kicsit a rágottalmától, és persze forradalmi újításként bevezettek olyasmiket, amiket a Win8-nál forradalmi újításként megszüntettek. Feltalálták újra az áttetsző stílust, a legömbölyített ablakszéleket... vicc az egész.
De akármennyire is inkorrekt a MS igyekvése, nem felháborodni kell, hanem továbbra is a kedvenc rendszerünket használni, és lehetőséget teremteni arra, hogy az emberek ezt a rendszert is megismerjék.
Én sem örülök neki, hogy a Microsoft "MS <3 Linux" szlogen alatt mindenféle vackát portolja Linuxra, de ezt megoldom egyszerűen úgy, hogy nem használom őket. Fenének se kell PowerShell Linuxon...
De azt azért tudni kell, hogy a Linux fejlődését a nagy cégek adják. Abból, hogy a Microsoft ennyire Linux barát lett, mi is profitálunk valamelyest, ha mást nem is, kapunk kernel patcheket, ezt-azt tőlük. Lehetne azt mondani, hogy akkor a Red Hat meg a Canonical "jó cég", a Microsoft "rossz cég", de ez elég abszurd. És akkor az IBM micsoda? Meg a Dell, meg a többiek?
A WSL célja az lenne, hogy a cross-platform fejlesztők dolgát megkönnyítse. Önmagában annak nincs sok értelme, hogy te mondjuk futtatsz egy Thunart Windows alatt, ha nincs mondjuk gvfsd, vagy ha az van, akkor mondjuk nincs sshfs. Én próbálkoztam ilyesmikkel, elég felemás eredménnyel. A Linux épp attól jó, hogy sok kicsi összetevőből nagyon sokféle végeredményt lehet összerakni. Ha a sok csak egy-kettő fut WSL-ben, annak nincs sok értelme.
Szerintem kettő dolog miatt is:
Egyrészt úgy tűnik elővették a régi EEE módszert: [link]
Másrészt "minden" Linuxon fut és a fejlesztőknek egyszerűbb sokszor Linuxon fejleszteni Linuxra. A WSL-lel a Microsoft a fejlesztői bázis erodálódását próbálja megakadályozni.
Majd kinövöd :-)
A "szennyezés" akkor történik meg, amikor a Microsoft alkalmazásai kerülnek a Linux rendszerekbe és nem fordítva, itt lényegében a Linux "szentségtelenítette meg" a Windows-t, szóval még akár örülhetnél is. Jó, van néhány app, ami MS cucc és megy Linuxon, de mondjuk egyáltalán nem sajnálom (SQL server, VS Code pl.).
A dual boot teljes kudarc, ha valaki úgy akar átszokni egy másik oprendszerre, az vagy egyáltalán nem fog menni, vagy nagyon-nagyon sok idő rengeteg kudarcélménnyel és szívással. El lehet dönteni szerintem, ki mit akar használni, és ha a döntés megszületett, aszerint kell csinálni. A dual boot egy "megúszós" játék, olyan, mint a "családi sport SUV", egyik sem.
A GPL nem zárja ki, hogy kereskedelmi célra használj bármit is, ami ezen licenc alatt van, annyit kell tenned, hogy ezt valahol feltünteted, illetve ha módosítottál az eredeti kódban, akkor azt valahol elérhetővé kell tenned (nagyjából).
Hogy ki kitől lop, azt meg az IT-ben hagyjuk... a Linux Desktop-ok nagyon sok ötletet merítettek mind a Windows, vagy a MacOS rendszerekből (ahogy az Apple a NeXT-ből, vagy a régi kedvencem a WindowMaker szintén a NeXT-ből, mégsem akasztotta őket fel senki ezért.
Inkább örülj neki, hogy ha valamikor a sors egy Windows munkaállomás elé kényszerít (bármikor megtörténhet), van lehetőséged egy számodra elviselhető(bb) felhasználói környezetet kialakítani ott is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!