Miért ilyen sok az fiú az informatikában?
Full komolyan,informatikai szakon vagyok,és az osztály teljesen fiú,és egy csaj se jön erre az szakra,ahogy láttam az tabló 1-3 csaj volt többi csaj volt.
Gépészeti iskola,mégis van ilyen bőrdíszműves,és totál tele van csajjal,vagyis 98%csaj(ne kérdezzétek hogy hogy van gépészetoi suliban ilyen szak)
De az ilyen miért van?
Miért csak Sztereotípikus szakok járnak csak?
Elvégre egy nőnek komoly szellemi munka való
Őszintén szerintem ez csak attól függ, mert ha lány vagy, és ha egész életedben nem gépeztél, akkor nem is nagyon fog érdekelni az infó, de ha esetleg gépeztél már, akkor lehet hogy egy kicsit is érdekel, de akkor se annyira, hogy ebből akarj megélni, ezért vannak kevesen a lányok szerintem.
Meg szerintem elég nehéz szakma, én pl oda mentem.
Nagyon sok nő dolgozik informatikában. Csakhogy ők inkább a kreatív oldalát szokták megfogni: webdesignerek, grafikusok, UX specialisták, stb között nagyon sok nő van. A programozást vagy a rendszergazdai munkát viszont többnyire túl száraznak tartják.
Vannak azért kivételek, és azt vettem észre, hogy amelyik nőnek bejön a programozás, az általában nagyon jó is benne. Nálunk PTI szakon ketten diplomáztunk időben, mindketten jelesre: én és az egyetlen lány a csoportban. A többiek lemorzsolódtak, lemaradtak tárgyakkal vagy elbukták az államvizsgát.
Leginkább a nevelés, és a ki nem mondott társadalmi elvárások miatt.
Szó nincs arról, hogy észrevehető különbség lenne a nemek képességei között. Csak egyszerűen belenevelik - még ha nem is tudatosan -, hogy mik a fiú szakmák, és mik a lány szakmák. Autószerelő nem lehet lány, mert az fiús szakma. Programozó nem lehet lány, mert az fiúknak való. Virágkötő nem lehet fiú, mert az meg lányos szakma. Stb. Akit érdekelne is az adott terület, még ha nem is tudatosan, de igyekszik távol tartani magát tőle, hogy a környezetének megfeleljen.
Volt egy ismerősöm. Átlagos képességű lány volt, de a technikai dolgok terén kimagasló volt a tudása és a motivációja. Vagy informatikus szeretett volna lenni, vagy autószerelő. Végül mi lett? Szakács. "Mert az való egy nőnek." Az autószerelő első körben kiesett, hiszen az a férfiak szakmája, ami ráadásul még fizikai munka is. Eleve kizárt, hiszen az nem lányos. Az informatika meg... mivel hát 90%-ban fiúk jelentkeznek rá, és a (egyébként hamis) szterotípia az, hogy ahhoz a fiúk értenek, ezért szintén kiesett. Meg hát "mit szóltak volna, ha lány létére programozó lesz?"
Szóval lett belőle szakács. Nem szereti a munkáját, de igaz, nem is rossz benne. Csak hát lehetett volna egy siekres karrierje olyan területen, amit imád.
A szereotípia fordítottja sem igaz, hogy attól, mert valaki fiú, még jó is lesz az informatikában. Az ilyen irányban tanuló fiúk jóval több, mint a fele alkalmatlan a szakmára. Igazán jó meg közülük talán csak a 10%-uk.
"Elvégre egy nőnek komoly szellemi munka való"
Ez viszont ugyancsak egy sztereotípia. Mindenkinek olyan munka való, amit szeret, illetve amit jól tud végezni. Ez valakinek komoly szellemi munka, másnak meg a fizikai munka, megint másnak a kreatív szféra.
Szerintem pedig evolúciós okai vannak ennek.
Az évezredek során (de az állatok többségénél is) a nő az, akinek inkább az utód ellátása, gondozása a feladata. Eleve a nő tud szülni, szoptatni. A férfi pedig vadászik, halászik, egyéb munkát végzi, kenyeret keres.
Ezért a nők azok, akik érzékenyebbek (tudom, nem mindig), jobban érdekli a nőket az ember maga, szívesebben foglalkoznak emberekkel vagy legalábbis humán területeken. A férfiakat pedig nagyobb hányadban érdekli a technika és a tudomány.
Persze vannak kivételek. :)
Egyébként fura ennyi férfi között dolgozni. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!