Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Van a Wifi erősségének határa?

Van a Wifi erősségének határa?

Figyelt kérdés
Mármint, ha elméletben, építenék egy tornyot, amivel még a szomszéd faluban is fogni lehetne a jelet, az legális lenne? Vagy mondjuk ez? https://www.youtube.com/watch?v=Nk-nj_BwoBE :D
2021. júl. 22. 17:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Elméletben csak az adóteljesítmény és az antenna mérete szab határt. Ekkora frekvencián már a máűholdakkal is lehet kommunikálni, pedig azok picit messzebb vannak mint a szomszéd falu.
2021. júl. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A wifi az IEEE 802.11 vezetéknélküli kommunikációs szabvány közkeletű neve - annak nincsen erőssége. A Wifi-eszközöknek - mivel adott frekvenciatartományokat vesznek igénybe - van az antennán mérhető kimenő teljesítmény korlátja.


Ezen eszközök a 2,4 GHz-es illetve az 5 GHz-es szabadon használható (ISM) frekvenciasávokat alkalmazzák. Az antennán mérhető kimenő teljesítmény korlátja ezekben a sávokban:

* 2,4 GHz-en 100 mW (20 dBm)

* 5 GHz-en 1000 mW (30 dBm)

bár - mivel szabadon használható frekvenciasávokról van szó - ésszel használva, azért el szoktak ettől térni.


Megfelelő magasra, tökéletes optikai rálátással rendelkező (hogy a két antenna között létrejövő úgynevezett Fresnel-zónába ne lógjon bele semmilyen tereptárgy - fa, fal, épület, talaj) megfelelően kiválasztott magas nyereségű irányított (parabola-, rácsos-, dob-) antennákkal és kültéri elérési pontokkal (akár tizensok) km-ek hidalhatóak át (az antennák közötti szabadteres veszteséget áthidalandólag) - rengeteg kis mikrohullámú Internetszolgáltató jött létre hazánkban ilyen rendszereket használva (én is dolgoztam ilyennél).

2021. júl. 22. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha nem haladja meg a torony sugárzási teljesítménye a 100 mW -t (100 milli watt),

Európában ez felett csak engedéllyel és frekvencia bérléssel használhatod.

A mikrohullámú internetszolgáltatók, telefontársaságok akiknek van erre hatáskörük.

Ott akár kW azaz kiló watt is lehet, azaz 10 ezerszer erősebb jelszintjük mint lakossági oldalon.


DE! ha a törvényi résztől eltekintik, csak energia és antenna kérdése, és akár a föld másik oldalán is fogni lehet. (bár elég nagy az árnyékolás, és jó eséllyel egy atomerőmű teljesítménye kell majd hozzá)

2021. júl. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

"A mikrohullámú internetszolgáltatók, telefontársaságok akiknek van erre hatáskörük."

Nem.

Vannak magántulajdonú, (NMHH engedéllyel rendelkező) kisvállalkozások, amik wifi-szabványú eszközöket használnak (még egyszer megemlítem: tudom, dolgoztam ilyennél).


"Ott akár kW azaz kiló watt is lehet, azaz 10 ezerszer erősebb jelszintjük mint lakossági oldalon."

Ilyen nincs.

Az előbb említett mikrohullámú, nem licencelt frekvenciás eszközök max pár watt teljesítményre képesek.


Licencelt - szóval a 2,4/5 GHz-es szabadon használható frekvenciáktól eltérő - frekvenciás (alkalmasint 1, 11, 17, 18, 24, 60 GHz) telekommunikációs eszközöknél sincs másként - nem kell bődületes teljesítmény.


kW-os teljesítményt távközlési célall az alacsonyabb frekvenciájú UHF/VHF rádió-/TV-műsorszórásnál használnak.


"csak energia és antenna kérdése, és akár a föld másik oldalán is fogni lehet. (bár elég nagy az árnyékolás, és jó eséllyel egy atomerőmű teljesítménye kell majd hozzá)"

Nem.

Mikrohullámú (0,3-300 GHz) átvitel esetén - mivel a rádióhullámok egyenes vonalban terjednek, nem követik a Föld görbületét ( [link] ) - nagy távolságú (kb. 10-20 km felett, de ez tereptől függ), ahhoz, hogy a Fresnel-zóna ne lógjon bele a földbe (ami jelcsökkenést, kapcsolati problémákat okozna) vagy igen magas tornyokat kellene építeni, vagy szét kell bontani a kapcsolatot rövidebb szakaszokra.


Rövidhullámú (3-30 MHz) kapcsolatoknál a Föld ionoszféráját (amiről a jel visszapattanva jut el a másik félhez: [link] ) kihasználva lehet több ezer km-es kapcsolatokat létrehozni, de ott kicsi a rendelkezésre álló sávszélesség (általában az amatőrrádiósok szokták használni beszédhang, morzejelek vagy egyszerűbb digitális modulációjú jelek átvitelére).

2021. júl. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!