Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hány évig él a szerzői jog...

Szabó Zoltán 47 kérdése:

Hány évig él a szerzői jog szoftverekre ?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy a zeneművekre, költményekre stb. egy bizonyos idő után mgszűnik a jogvédelem, és szabadon felhasználhatók.(Ha nem így lenne, akkor Petőfi Sándor leszármazottjai ma is minden március 15.-én követelhetnék a jogdíjat azon ünnepségek szervezőitől, ahol elhangzik a Nemezeti dal :) ) Vajon a szoftverkere is létezik hasonló ? Pl. ha valakinek olyan elképzelése van, hogy 2021-ben windows 98-at akar telepítnei egy régi CD-ről, azt jogtisztán megteheti. Nyilván a kérdés teoretikus, mert valószínű windows 98-at már senki sem használ, így ne műszaki oldalról közelítsétek a válaszaitokat. Másik egy életszerűbb példa: Nagyon sok számítógépen fut ma is Office 2003 vagy 2007. Meddig büntethetők, ha ezeket anno nem jogtisztán telepítették. Ezekhez ma már a support szolgáltatás is megszűnt, ettől függetlenül még szabálytalan a feltört változatok használata ?

2021. júl. 21. 08:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A szoftverek egy kicsit más téma, mint a művészeti alkotások.

A szoftverekre a szerzői jogon kívül rendszerint a kötelmi jog is érvényes. Azaz: a szoftver használatával el kell fogadnod az ezt lehetővé tevő szerződést. Ha maga a szerzői jog már nem is élne, akkor is még ott van egy szerződés, aminek eleget kéne tenni ahhoz, hogy legálisan használhasd. Erre pedig nem létezik olyan elévülési idő, mint a szerzői jog által védett alkotásokra. De ha csak a szerzői jog lenne érvényes a szoftverekre, azzal se mennél sokra, ugyanis a szerző halálától számított 70 év alatt az jócskán elavulna. Mondjuk az Office 2003 esetén ez valamikor kb. 2120-ra lenne tehető, ugyanis a szerzői nagy része még él és virul. Megnézném, hogy 2120-ban hogyan sikerülne működésre bírni egy olyan szoftvert, ami már a mostani rendszereken is okozhat kompatibilitási problémákat. Már a Commodore 64-es szoftvereket is csak emulátorban tudjuk futtatni (vagy az eredeti gépen), illetve az MS-DOS szoftvereket is vagy csak emulálva, vagy külön FreeDOS-t telepítve lehet működésre bírni, a Windows már nem tudja őket futtatni. Pedig ezen szoftverek 30-40 évesek, és a szerzőik döntő többsége még nagyon is él.


Egyébként van egy bizonyos szürke zóna. Az úgynevezett abandonware-ek. A kötelmi jog ugyanis polgári jogi jelenség, és nem büntetőjogi. Azaz: az illegális használatnak csak akkor lesz bármilyen következménye, ha a jogbirtokos, vagy az általa/általuk felhatalmazott személy vagy szerv fellép ellene. Sok szoftver esetén már nem létezik olyan, aki a jogait birtokolná (mert mondjuk a cég jogutód nélkül megszűnt), ilyen esetben bár nem lehet azt mondani, hogy legális a szoftver használata, de nincs, aki emiatt jogi lépéseket tehetne.

2021. júl. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szóval mennyire törvénysértő ha letorrentezek egy Commodore 64 vagy ZX Spektrum, TVC, stb programot..?

Vagy még csak Ada Lovelace által írt programok a szabad felhasználásúak? (vagy az se?)

2021. júl. 21. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A Berni Egyezmény

* [link]

- melyet kis hazánk is aláírt - 7. cikke a szerzők (a legtovább élő) halála (vagy, ha "a szerző személye nem állapítható meg", a mű keletkezése) után 50 évről értekezik, de az egyezményt aláírók ettől eltérhetnek.


Az Európai Unió - sok országhoz hasonlóan - a védelmi időt 70 évre növelte:

* [link]

ezzel a rendelkezéssel összhangban áll kis hazánk 1999. évi LXXVI. törvénye is:

* [link] - lásd 31. § - itt van egy számunkra érdekes kitétel:

"(5) Az együttesen létrehozott mű védelmi ideje a mű első nyilvánosságra hozatalát követő év első napjától számított hetven év.".


Az USA szerzői jogi törvénye

[link]

is - az 1978 után keletkezett művek esetében - a legtovább élő szerző halálától 70 évben határozta meg a védelmi időt, de itt is, ha "a szerző személye nem állapítható meg" vagy bérmunkában készült a mű, akkor a védelmi idő a publikálástól számított 95 vagy a keletkezéstől számított 120 év - amelyik előbb jár le.


"Szóval mennyire törvénysértő ha letorrentezek egy Commodore 64 vagy ZX Spektrum, TVC, stb programot..?"

Az USA szerzői jogi törvénye - az előbb említett "U.S. Code Title 17" - szerint az - bár foglalkoznak az "árva művek" kérdéskörével:

* [link]

de sok más országhoz hasonlóan eléggé kusza terület.


A DMCA (Digital Millennium Copyright Act)

* [link]

az olyan elavult formátumban terjesztett számítógépes szoftverek, amelyekhez a hozzáférés feltétele az eredeti adathordozó vagy hardver visszafejtését megengedi, ha az könyvtár vagy archívum általi megőrzése vagy archivált sokszorosítása céljából történik - és ez érvényes a másolásvédelem megkerülésére is:

* [link]


Az EU esetében létezik egy "árva művek egyes megengedett felhasználási módjairól" szóló direktíva:

* [link]

ami ezt szabályozza - ez az előbb már említett 1999. évi LXXVI. törvény a IV/A. és IV/B. fejezete tartalmazza.


Nagy általánosságban: hacsak a szerző(k) nem engedik meg és nem prezervációs céllal végzed (mint könyvtár vagy archívum egy elavult formátumról), akkor "jogot sért".


"Vagy még csak Ada Lovelace által írt programok a szabad felhasználásúak?"

Ada Lovelace 1852-ben hunyt el, úgyhogy a szerzői joga már régen lejárt.

2021. júl. 21. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

1. és 3. Nagyonjól kifejtette a jogihátteret. Tehát egy szoftver az idő haladtával sem válik jogtisztává a műszaki elavulási idején belül.

Az Office 2003 és az Office 2007 szerintem a gyakorlatban a "abandonware" kategóriába esik. Ugyan a Microsoft él és virul, de ezzekkel a termékeivel már nem foglalkozik, hiszen piaci szempontból elhanyagolható a használatuk az új termékeik mellett. Így nem érdekük, hogy ezek illegális használatából ügyet csináljanak.

2021. júl. 21. 17:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!