Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Milyen minimális távolságot...

Jozsoo kérdése:

Milyen minimális távolságot kell tartani erősáramú (240-400 V) vezetékek, kábelek és adatkábelek (UTP,koax) között, hogy ne keletkezzen zavar az adatátvitelben?

Figyelt kérdés

#elektronikuszaj
2021. jan. 12. 18:00
 1/10 anonim ***** válasza:
UTP esetén elméletileg zavar szempontból nem kell távolságot tartani (ld. pl. irodai szerelés, ahol egy parapetben/padlódobozban egymás mellett van a 240V-os duglaj és a számítógépes végpont) Érintévédelmi szempontból érdemes távolságot tartani. A Koax kábel esetén picit más a helyzet, ott azon is múluik, hogy milyen jelet vezet és milyen koax kábel.
2021. jan. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

UTP esetén mehet egymás mellé, mert az utp duplex módban működik, éppen azért hatásos árnyékolás nélkül is 50 méter fölöttig.

Coax kábel alapból árnyékolt, amikor antenna-szereléssel foglalkoztam diákként, akkor mindig egybe mehetett a villanykábelekkel, szerintem picit nagyobb feszültség sem okoz nagyobb eltérést.

De ha nagyon biztosra akarsz menni, akkor 5 centire teszed, és akkor már biztosan elhanyagolható a zavar.

2021. jan. 12. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Szirty ***** válasza:
30%
A lehető legnagyobb távolságot kell tartani.
2021. jan. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szirty (amúgy igaz) utolsó hozzászólására annyit reagálnék, hogy sajnos több szempont van, és több "iskola" (hitvilág, "vallás") alakult ki erre a kérdésre.


Sok szempont szerint az a legjobb ha a lehető legtávolabb megy a kettő: 1./ Kicsi a villamos zavarás; 2./ kábelsérülés esetén (pl. elfúrja valaki a kábelt a falban) nem kerül 230V az érzékeny elektronikus készülékre; 2b./ ilyen esetekben a "gyengébb" (nem erre tervezett) szigetelésű/kialakítású elektronikus készülék felhasználója nem kap áramütést.


Ellene szól, és a "tedd minnél közelebb" hívők érvei a következők:

3./ Bonyolultabb a szerelés, valahol mindenképpen keresztezni kell, akkor már nem mindegy? Egészan addig amíg volt esetleg egy-két db. koax amit el kellett vezetni az antennátótl a TV/rádió készülékig még meg is építhető a dolog. Amikor ma már egy családi házban (társasházi lakásban is) az irodákról ne is beszéljünk már minden kommunikáció UTP-n megy, és strukturált kábelezést építünk, szinte az "egy dugalj mellé két db. kommunikációs csatlakozó" (mert kell a számítógépnek, Internetes TV-nek, okos bizb*nak, telefonnak, kenyérpirítónak stb.) arány lett, technikailag nem kivitelezhető az, hogy keresztezzék egymást és nincs olyan nyomvonal ahol a "nagy távolság" biztosítható lenne. (OK. bele lehet magyarázni, hogy a "lehető legtávolabb" ez esetben néhány cm de akkor is).

4./ Miután a kommunikációs kábelek mindkét végén van valamilyen eszköz (ilyen-olyan kialakításban) esetleg árnyékolt kábel stb. Ha nagyon távol visszük akkor az erőátviteli kábel és a kommunikációs kábel által "kifeszített felület" függőleges vetülete nagy lesz, egy közelben lecsapó villám másodlagos hatása (az a feszültség amit ebbe a felületbe beindukál) számottevő lehet(Ez esetben az erőátviteli kábelból és a komm. kábelből egy kvázi egymenetes "tekercs" alakult ki, és ilyenkor az Ui=A*dB/dt ahol dB/dt a mágneses indukció időszerinti első deriváltja; A a kialakult felület függőleges vetülete). Bár még gyakorlati példát nem láttam arra, hogy ez tényleg problémát okozott volna (egyetlen egy cikket találtam egy amerikai szennyvíz telepen, ahol ezt is felsorolják az okok között, hogy nagyon sok számítógépes vezérlő tönkrement, de egyértelműen nincs bizonyítva, matematikailag esélyes, hogy okozhat bajt).

5./ A ma elérhető UTP (Esetleg FTP) kábelek és a rajtuk zajló kommunikáció (pl. az ethernet villamosan ún. szimmetrikus egy érpáron belül, és az egyes érpárak elválasztottak egymástól, és az aktív eszköz oldalon fillérekbe kerül az a fajta csatlakozó amiben már gyárilag bent a szimmetrizáló trafó még csak le se kell tenni a NYÁKRA, benne a csatiban szinte észre se veszi az ember), és a korszerű kaox kábelek annyira zavar védelme annyira jó, hogy nem számít. Illetve a használt frekvencia tartomány már annyira távol van hogy szintén észre se veszi a két készülék. Az erőátviteli hálózatokon még a szabvány se beszél a 40. felharmonikus fölötti összetevőkről /gyakorlatban 15. fölött már erősen zavart hálózaton sem mérhető/ de még a 40. felharmonikus is csak 50x40=2kHz, ez gyakorlatilag egy 50Hz-2kHz zavarjelet eredményez. Ez max. a hagyományos telefont zavarhatja, más "alapsávi" hangátvitel ma már gyakorlatilag nincs ami a falban megy. A többi jel (pl. ethernet) MHz-es tartományban mozog, gyakorlatilag "láthatatlan" rajta az 50Hz-2kHz zavarjel.


Ezek után ki-ki döntse el kinek van igaza....


Jogilag a legerősebb érv az 1./ mert a leggyakoribb üzemzavar ilyen helyen a kábelsérülés, és a legerősebben védendő szempont az emberélet (és a tűz), a többi nem tud tüzet/halált okozni. De ez ellen is van aki vitatkozik. Ez egy olyan kérdés amelyik komoly "szakmai" viták forrása is. Mert ezer egymásnak totál ellentmondó szempont közül kéne a legoptimálisabb (és megépíthető) változatot kiválasztani.

2021. jan. 13. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Bocs az utolsó bekezdésben nem az 1. hanem a 2-es érvre gondoltam, csak elírtam.
2021. jan. 13. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Jelen esetben falon kívüli kábelcsatornában történő UTP elvezetésről lenne szó, mely csatornában már vannak elektromos kábelek, de még elférnének benne az UTP-k is.

2021. jan. 13. 08:31
 7/10 Szirty ***** válasza:

"valahol mindenképpen keresztezni kell, akkor már nem mindegy?"


Hát nagyon nem mindegy hogy néhány helyen keresztezik egymást (lehetőleg merőlegesen) vagy métereken át futnak párhuzamosan egymáshoz közel...

Az utóbbit kell jobban kerülni (nyilván a lehetőségekhez képest).


Egy lakásban még az is lehet hogy "mindegy hol viszem mégsem zavarja" eset alakul ki.

Ipari körülmények között azonban a dologra oda kell figyelni.

Egy terepi busz vagy hőelem kábel mellett tizen méteren keresztül párhuzamosan futó 30kW-os frekvenciaváltós motor kábel elég nagy eséllyel okoz majd problémákat...

2021. jan. 13. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Szirty: UTP adat kábelről volt szó! A terepi buszt nem annyira szokta zavarni, a hőelem az más kérdés, de az nem is adatkábel kategória.

Lakásban közös kábelcsatornában nem vinném! A fenti kábelsérülési ok miatt.

2021. jan. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi - köszi!
2021. jan. 14. 08:53
 10/10 Szirty ***** válasza:

"UTP adat kábelről volt szó!"


A profinet egy ethernet alapú terepi busz, UTP kábelezést használ.


"A terepi buszt nem annyira szokta zavarni"


Bárcsak így lenne!

2021. jan. 14. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!