Linux Mint vagy Ubuntu-t rakjak fel erre a kettő gépre?
Böngészésre, torrentezésre, filmnézésre, zenehallgatásra lesz használva.
És ilyen programokat akarunk használni:
- 2 db Popcorn Time
- Kodi
- Stremio
- Hard disk
- Total commander
- Vlc
- Ace player
- Powder Player
- Prntscr
- qbittorrent
- Plex
- Universal Media Server
- Firefox, Google Chrome, Opera, Opera Gamer böngésző.
Ha meg kérdeznétek minek az a Gamer böngésző, hát azért kell mert nagyon jól néz ki teljesen fekete és piros, imádom ami fekete.
Nagybátyám új gépe:
Ház : Számítógépház táp nélkül | Zalman Z1 fekete számítógép ház
Tápegység : | FSP 500W HEXA tápegység
Processzor : AMD AM4 processzor | AMD Ryzen 3 3200G YD3200C5FHBOX processzor
Alaplap : AMD AM4 alaplap | MSI B450M PRO-M2 MAX alaplap
Kingston 2x8GB DDR4 2666MHz HyperX FURY fekete HX426C16FB3K2
ssd : SSD 2,5" | Western Digital 250GB Blue 3D WDS250G2B0A SSD meghajtó
Merevlemez : Merevlemez 3,5" (asztali) | Western Digital 1TB 64MB WD10EZEX
Optikai meghajtó : Optikai meghajtó | LG GH24NSD5 fekete DVD-író
Az én gépem:
Videokártya: Sapphire Radeon RX 550 PULSE videókártya, 2GB, 128-bit
TÁP: FSP 400W HEXA
Alaplap: MSI H61M-P31 (G3)
Processzor: intel® core™ i3-3220 cpu @ 3.30ghz 3.30 GHz
Ram: 8GB DDR3
SSD: Adata 128 GB
Merevlemez: Toshiba 1TB
Merevlemez: WD 1TB
22x dual layer DVD író
És a Linux feltesz magától minden driver-t?
Alaplap, proci, videokártya stb?
És melyik verziójú Linux Mint-et vagy Ubuntu verziójút rakjuk fel?
Nem a 64-bit-re gondolok.
Hanem ezekre? Cinnamon, MATE, Xfce stb.
És csak a boltból lehet letölteni programokat?
Felhő programok is elérhetőek rajtuk? Pl: Mega nz, Google Drive, Google Fótok, MediaFire, Mi fiók, Degoo
1. A csomagból való telepítésnek az a koncepciója, hogy maga a futtatható program (ami Windowsban a .exe), a program beállításai (Linuxnál a program beállításai általában külön-külön szöveges beállítóállományokból érhetőek el), a hozzá szükséges egyéb állományok (a program által használt adatbázisok, ikonok, súgó, stb...) mind-mind egy csomagban vannak a program telepítését végző szkripttel és a program futtatásához szükséges egyéb csomagok hivatkozásaival (szóval hogy milyen más csomagok - például függvénykönyvtárak - szükségesek) egyetemben.
Ubuntu és Linux Mint (illetve mint minden Debian származék) esetén ez a .deb.
Ezen csomagok tárolásához a disztribúció - Ubuntu, Linux Mint - előállítója fenntart egy-egy csomagtárolót (repository), amiről különböző szervezetek (például egyetemek, kutatóintézetek) szoktak csinálni tükrözést, ezzel csökkentve a fő csomagtároló terheltségét.
Hasonló ez, mint Windowsnál a Windows Store, Androidnál a Play Store, Applenél az App Store, a Steam vagy az Origin (csak Linuxon sokkal korábban - 1990-es évek vége - elkezdték már).
Egyes szoftverek készítői ezeket a csomagokat maguk is legyártják éés közzéteszik a saját oldalukon - ezeket külön kell letölteni és telepíteni a csomagkezelővel.
Vannak viszont olyan szoftverek, amiknél a készítő nem csinálja meg ezen csomagokat, de lelkes rajongók megcsinálják és egy külön csomagtároló szerveren teszik közzé - ilyet tart fenn például a Launchpad (PPA):
2. A Linuxos szoftverek egy jó nagy része nyílt forráskódú, tehát elérhető az a forráskód, amiben a szoftvert készítették.
Ez gyakran letölthető a szoftvert készítő oldaláról, Github/Gitlab-profilján keresztül ( [link] ), vagy akár a csomagtárolóból (már ha elérhető):
is.
Ha a forráskód egy archívumba (.gz, .bzip,...) van beletömörítve, azt ki kell csomagolni, majd a kicsomagolt könyvtárban a forráskódhoz csatolt leírás alapján le kell fordítani és telepíteni kell a lefordított programot. Ennek módja programonként változhat de általában a ./configure-vel ellenőrzöd a szükséges összetevőket, mak-kel lefordítod a forráskódot és make install-lal telepíted:
3. A binárisként elérhető programoknál nem kell lefordítani a szoftvert - szimplán letöltöd, ha archívumban van, kicsomagolod, majd futtathatod.
Bizonyos programoknál - például a Java-ban készülteknél - futtatókörnyezet kell; bizonyos programokhoz - Appimage, Snap, Flatpak - meg saját csomagkezelő kell (ez a gyári csomagtárolókból feltelepíthető).
"És ha frissítés elérhető hogy kell elképzelni a frissítést? talán egy ablak figyelmeztet?"
Igen, a tálcán egy értesítési ikon vagy egy felugró ablak figyelmeztet rá.
Nem akarok distro war-t, de azért én leraknám a voksomat a Linux Mint mellett XFCE ablakkezelővel. Annyira stabil, hogy elsődleges rendszernek használom munkára napi szinten immáron 5+ éve.
XFCE: Kézre áll (kicsit XP-s logikával van elrendezve minden) ugyanakkor szép, letisztult, kicsi a hardverigénye.
Linux mint vs ubuntu:
Mindkettő ubuntu igazából, a linux mint esetében van pár "saját fejlesztésű" kis kiegészítő hozzá ami nekem bejön. Pont a frissítéskezelő az egyik ilyen.
Tény, a legfrissebb ubuntuban újabb verziók érhetőek el a csomagtárolóban, ugyanakkor ennek megvan a maga hátránya is: kevésbé van tesztelve, több lehet benne a bug, ami egy kezdő kedvét nagyon el tudja venni.
Linux Mint az mindig LTS kiadásra épül, ami nem a legfrissebb, de a legstabilabb.
Ízlés kérdése.
A Linux Mint gyakorlatilag egy Ubuntu, csak Gnome helyett Mate, illetve Cinnamon felülettel. Nekem jobban bejön, de igazából édesmindegy.
Úgyis feltelepíthetem az Ubuntut hogy nem kérek jelszót?
Így nem kell minden belépéshez be írni.
Van az Ubuntunak ingyen felhőtárhelye és hány GB?
#15 Ha nem szedték ki az utolsó telepítőből, (nem tudom nem néztem) akkor van rá lehetőség a telepítés közben (is) egyszerűen megadni, hogy ne kérjen jelszót a belépéshez. Korábban volt az biztos. Ha nem akkor utólag ez beállítható.
Nincs felhőtárhelye, nem felhőszolgáltató. De van másik 100 ingyenes szolgáltató, amit használhatsz. Akár a OneDrive-ot is, bár nekem az nem jött be. De a Google Drive is beállítható... ezek nem jók?
Sőt van olyan is amelyik 50GB-ot ad ingyen és van linux kliens is hozzá: [link]
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!