Szerintetek mi a jobb online tanuláshoz egy 10-12 éves gyereknek: egy iPad vagy egy laptop?
Az iPad mellett szól ugye, hogy kevesebb pénzért sokkal gördülékenyebb a használata, jobb a teljesítménye, van rajta kamera, lehet rajta játszani, nincsenek vírusok, és most már lehet hozzá csatolni billentyűzetet és egeret is. Meg van hozzá jól működő ceruza is.
A laptop mellett szól, hogy nagyobb a képernyője, és többet tudnak az asztali szoftverek.
Ti melyiket vennétek gyereknek?
Egy notebook. (Amit te laptopnak hívsz.)
Amiket meg felsorolsz, az vagy irreleváns parasztvakítás, vagy egyszerűen nincs úgy.
Egy alsó kategüriás iPad is bőven 100 ezer fölött van. Ennyiért már - ha ragaszkodsz a táblagép formátumhoz - egy csúcskategóriás, jóval gyorsabb, és jóval nagyobb tárhelyű Androidos tabletet kapsz, ami ráadásul egy sokkal nyitottabb infrastruktúra, és kártevők tekintetében ugyanannyira (és csak ugyanannyira!) biztonságos, mint az iPad.
De hogy gördülékenyebb használat? Írjon meg rajta egy beadandót... igen, persze vehetsz hozzá még egy valag pénzért billentyűzetet is, de akkor már nem praktikusabb egy rendes notebook? Ami egyébként játszani is jobb, ha már szóba került.
És ha Linuxot telepítesz rá, akkor még vírusok miatt sem kell aggódnod.
És az androidos tablet illetve linuxos laptop, amit te notebooknak hívsz közül melyiket vennéd?
(Nem akarok platform flamewart nyitni, de egyik androidos tablet sincs még pariban sem a legolcsóbb iPaddel sem. A biztonságot jobb, ha meg sem említjük: az iOS jelenleg a legbiztonságosabb tömegtermék-platform, az Android meg lyukas sajt, a felhasználói élmény közel sincs egymáshoz, az app ellátottság meg 20x jobb iOS-en. De ez mellékvágány, a kérdés: tablet vagy laptop?)
A laptopokban is szokott lenni kamera - egyébként sem nagy tétel. Egér, billentyűzet külön csatolható hozzá.
Otthoni tanuláshoz nem kell nagy gépteljesítmény, így egy használt - 4. generációsnál modernebb, 2 vagy 4 magos, magonként 2 GHz feletti órajelű Intel processzorral, 8 GB RAM-mal, SSD-vel felszerelt - üzleti (Dell Latitude, HP Elitebook, Lenovo Thinkpad) laptoppal 100000 Ft alatt meglehetsz.
"egyik androidos tablet sincs még pariban sem a legolcsóbb iPaddel sem"
Mégpedig miért nincs?
Egyébként nem vagy egyedül ezzel a véleménnyel. Ami persze megmosolyogtató, amikor sokan olyan dolgokat sem tudnak megcsinálni a szuperjó, méregdrága rágottalmás termékeikkel, amit én egy negyedannyiba kerülő Androidos tabbal, vagy akár egy jópár éves Linuxos PC-vel meg ne tudnék csinálni.
Persze, jobban fel lehet vágni az alig valahol használható tollal, meg az almás hátuljú készülékkel. De a lényegen nem változtat. Ha a rózsaszín köd felszállna, meglátnád, hogy bizony az Apple cuccai kb. a feleannyiba kerülő "egyéb" termékekkel állnak azonos szinten.
Az alkalmazások mennyiségével és minőségével pedig nincs semmi probléma. Csak mondjuk Androidon majdnem minden ingyenes. :)
A biztonságról meg annyit: mindkét paltform azonos mértékben biztonságos, ha csak hivatalos helyről telepítesz rá alkalmazásokat, és mindkettő egyformán sebezhető, ha védelmi szoftver nélkül használod, és engedélyezed a külső alkalmazások telepítését. Mondjuk ezt legalább az Androidnál tisztességesen meg tudták csinálni, nem kell össze-vissza jailbreakkel mókolni... ami egyébként a felhasználók felének legelső dolga a vásárlás után, szóval ennyit a biztonságról.
Hülyeség ellen meg nincs orvosság.
Nagy zárójel:
Meg nem is tudom, hogy melyik rendszer volt az, amelyiket sikerült egyetlen karakter elküldésével padlóra kényszeríteni? Talán az Android? Ááááá, ugyan... És nem is a Windows Phone.
De mítoszrombolás helyett: ha tanulásra választanom kéne a Linuxos notebook és az Androidos táblagép között, egyértelműen az első mellett döntenék. Indoklás: kényelemsebb és funkciógazdagabb. Szép és jó a táblagép, de inkább csak kiegészítő termék, illetve szórakoztatóelektronika, és nem munkára, vagy tanulásra szánt eszköz. Nyilván lehet arra is használni, a határokat mindig lehet feszegetni; de nem biztos, hogy érdemes is. A nagy képernyő nagyon sokat tud dobni (most mondanám azt, hogy a felhasználói élményen, de a tanulás nem biztos, hogy mindenkinek az). Futnak rajta rendes asztali szoftverek, míg táblagépeken jellemzően csak azok lebutított alternatíváit lehet elérni. A billentyűzet mérete szintén elég komoly kényelmi faktor. Ráadásul bővíthető, még ha nem is olyan mértékben, mint egy asztali PC. Egy táblagépben nem fogok tudni tárhelyet vagy RAMot növelni, ahhoz újat kell vennem. Egy notebooknál ez simán kivitelezhető.
Azért ezekre a biztonsági mítoszokra még reagálok gyorsan.
Tavaly is az Android volt a legsebezhetőbb OS, gyakorlatilag olyan, mint egy lyukas sajt. És a hibáit nem is javítják, míg az Apple van kedves a sebezhetőségeket még az 5 éves telefonokon is utólag kijavítani.
Jópofák ezek a linuxos notebookok is, csak mire. Unalmasak, és a legtöbb modern szoftver ezeken se fut, tehát eleve nincs rajta Office (márpedig a gyerekek ezt tanulják informatika órán) (mondjuk ez pont bad luck az ipadnek is), és gyakorlatilag semmilyen normális asztali szoftver nem fut rajta. Játékok sem.
Az egyetlen életképes alternatíva az iPaddel szemben egy Windows 10-es gamer laptop, csak az meg 2x annyiba kerül, nagy/nehézkes, nincs benne sim kártya, hangos / fúj a ventillátora, nem lehet rajta tollal írni (ami alap egy iskolás gépnél) stb. stb.
Lehet szajkózni ki-ki rögeszméjét, de a helyzet az, hogy jelenleg az iPad és a Surface gyakorlatilag az a két gép, amelyik alkalmas iskolai gépnek.
"tehát eleve nincs rajta Office"
Libreoffice van, elérhető:
Google Dokumentumok elérhető:
Mint a Microsoft Office Online:
is:
"márpedig a gyerekek ezt tanulják informatika órán"
Érettségihez használható Linux is:
így az ott felsorolt szoftverek a közoktatásban is simán alkalmazhatóak.
"gyakorlatilag semmilyen normális asztali szoftver nem fut rajta"
Képszerkesztő? Van: Gimp, Inkscape,...
Hangszerkesztő? Van: Audacity, ocenaudio,...
Zeneszerkesztő? Van: Ardour, LMMS, Musescore, Reaper,...
Videoszerkesztő? Van: Openshot, Shotcut, Kdenlive, Pitivi, Lightworks, Davinci Resolve,...
3D-modellező? Van: Blender (de még a fizetős Autodesk Maya is elérhető rá)
CAD? Van: FreeCAD, BRL-CAD, LibreCAD,...
Böngésző? Van: Mozilla Firefox, Google Chrome/Chromium, Opera, Tor browser,...
Kódszerkesztő/fejlesztőkörnyezet? Van: Sublime Text, Netbeans, Visual Studio Code, atom.io,...
"Játékok sem."
Vannak játékok Linux alá is:
"Az egyetlen életképes alternatíva az iPaddel szemben egy Windows 10-es gamer laptop"
Nem kell gamer laptop, az csak parasztvakítás. Iskolai munkavégzéshez bőven elegendő a #3-as hozzászólásban feltüntetett paraméterekkel megáldott laptop is - olcsóbb, mint egy iPad.
"nincs benne sim kártya"
Minek? Felesleges. Van rajta USB-port, Wifi, Ethernet-port az üzleti modellekben szokott lenni Bluetooth is.
"nem lehet rajta tollal írni (ami alap egy iskolás gépnél)"
Nem előírás. Nem füzet/palatábla az.
Igen, hát pont ezzel győztél meg Utolsó, hogy az iPad mérhetetlenül jobb választás, mint a linuxos használt notebook... LOL
Én is Linux-buherátor voltam fiatalabb koromban, és büszke voltam magamra, hogy "mindent" meg tudok oldani (néhány hét hekkelés után) Solarison, FreeBSD-n, SuSE Linuxon stb...
... de amiket írsz tényleg olyan, mint kőbaltával az űrkorszakban. Pain in the ass, magyarul. Szenvedjen ilyen fapados programokkal meg rendszerrel, akinek hét anyja van, plusz az ilyenek, hogy nem kell sim kártya, minek az... (segítek: pl hogy kiránduláson, nyaraláson, vagy bárhol iskolában stb. is legyen internetük).
Mindegy szóval -- persze, a linuxos alternatív valóság is jó annak, aki szereti. Én a jobban használható, korszerűbb eszközökre fogadok. :)
" pl hogy kiránduláson, nyaraláson, vagy bárhol iskolában stb. is legyen internetük"
Kiránduláson kirándulunk, nyaraláskor nyaralunk - nem a kütyüt nyomkodjuk (pláne ha az munkaeszköz). Ha nagyon kell, akkor meg mobiltelefonról megosztható wifin/USB-n/Bluetoothon keresztül. Iskolában meg van wifi/kiépített infrastruktúra.
"mint kőbaltával az űrkorszakban"
Akkor vagy sosem használtál Linuxot, vagy nagyon-nagyon rég használtál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!