Azt hogy egy ruha színe hideg vagy meleg meg lehet állapítani valamelyik fajta színkód alapján?
Én nem tudom egyszerűen, nem látom pl a meleg/hideg piros különbséget, csak ha egymás mellé teszem őket, de sose tudom mit kéne mellé tenni, melyik a semleges piros
Igen valamilyen progira gondoltam
Még annyit: Amikor tegnap nagyvonalúan a számítógépes értékekről beszéltem, akkor a legismertebbről, az RGB-színkódról volt szó. Ez a színek piros, zöld és kék összetevőit adja meg. Ezek nem valamiféle egyszerű, az emberi észleléstől függetlenül meghatározható alapértékek, mint például a víz fagyáspontja, hanem egy, a hétköznapi tapasztalat statisztikájára épített, viszonylag bonyodalmas elméletek alapján kialakított rendszer mérőszámai:
A leggyakrabban használt esetben mindhárom összetevő 0 és 255 között vehet fel értékeket (ennek oka, hogy egy-egy bájt szolgál a leírásukra), ahol 0 az adott alapszín hiányát, 255 pedig a teljes intenzitását jelenti. Megemlítendő, hogy vannak nagyobb adategységet használó, ezért sokkal finomabb felosztást lehetővé tevő, illetve egészen más elvi alapra épülő színskálák is, amelyek nem is okvetlenül feleltethetők meg egymásnak egyértelműen.
Tegnap adós maradtam a programjavaslattal, most pótolom.
A színértékek általában mindegyik képszerkesztő színablakában megtekinthető, de szép számmal vannak kifejezetten erre szolgáló szoftverek is. Ezen az oldalon egy feltöltött kép képpontjainak színét ellenőrizheted:
Ez meg egy telepíthető program – bevallom, én magam nem próbáltam ki, mert linuxon nem működik, de neked alighanem Windowsod van:
Ezek természetesen nem a hideg-meleg színek megkülönböztetésére, hanem a színösszetevők számszerű megjelenítésére valók, a következtetéseket neked kell belőlük levonnod. Egyébként "color picker" keresőszavakkal még rengeted hasonlót találhatsz, de szerintem nem nagyon érdemes kutakodnod. A számítógépes munkában a színek precíz kiértékelése sok területen hasznos és fontos lehet, de egy ruha színe a fényképen nem egyszínű folt, hanem gazdagon árnyékolt, számtalan tónusból álló képfelület, amelynek pontjai egészen eltérő tulajdonságokat mutathatnak egymáshoz képest – nem beszélve arról, hogy a színértékek hitelessége is erősen vitatható, hiszen a fentebb már említett tényezőkön kívül a fényképezőgép és a monitor tulajdonságai is erősen beleárthatják magukat az ítéletedbe. Összefoglalva: Az érdekességeken túl ezeknek a programoknak semmiféle gyakorlati hasznát nem látod majd, mert hiába a számszerű pontosság, ha nem határozhatók meg egzakt módon a vizsgálat feltételei.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!