Linux jól működik pendrive-ról?
Utánajártam és láttam, hogy elég egyszerűen meg lehet oldani, hogy egy telepítőt rárakok a pendrivera és majd bedugom és feltelepítem és ha minden igaz akkor ilyen hordozható, stabil operációs rendszerem lesz.
Windowst használok mióta az eszemet tudom de érdekel a Linux és nem akarom elrontani meg szenvedni vele ha nem jön be ezért jó lesz először pendriveon. Meg elég menő, hogy ha bárhova megyek akkor minden elmentve ott van. Akár PC-ről laptopra, bármimen használhatom, benti gép stb. És akár ilyen filmeket nézni vagy ilyen személyes dolgokat tudok intézni bárhonnan.
A Mintet szeretném rárakni mert ennek ahogy láttam van egy magyar közössége és sok Windowsos istenítni. Szóval nekem bejön.
Milyen Pendrive alkalmas erre? Olvastam min. 8GB, akkor egy 16GB és 3.0 USB jó lesz? Nyilván Kingston DataTraveler. Szerintetek? Nem lesz lassú, meg az írás olvasási sebesség számít gondolom, 40MB olvasás és 10MB írási. Ez mit takar? Esetleg aki hasonlóképpen USBről használja kompatibilitás céljából.
Meg aki kicsit benne van a témában pár tanácsot szívesen fogadnék!
Köszönöm!
Köszönöm a linket!
A linken pl azt írja 4GB os kell miért kellene 32 akkor? Én is olyan 8at olvastam hogy az elég és 16GB szerintem elégnek kéne lennie...
Egy dolgot kell tudni erről az egészről, hogy más dolog pendrive-ra telepíteni egy Linuxot, és más dolog live CD-t (esetünkben live pendrive-ot) készíteni.
A live CD készítése nem egy nagy feladat, Rufus tökéletesen alkalmas rá. Viszont ez esetben az elmentett beállításaid nem maradnak meg, kivéve, ha kifejezetten olyan disztrót választasz, ami tud perzisztens módot (pl. egyes Puppy linuxok).
Perzisztens rendszer kiírása kicsit nehezebb dolog. Ilyen esetben igazából nem az történik, hogy kiírod a képfájlt a médiára, hanem arra telepíted. De ez esetben a rendszerbetöltőnek (GRUB) és megfelelően telepítve kell lennie, figyelni kell a partíciók típusára, elhelyezkedésére...
Újabban a Rufus is tud perzisztens módot, de ez még csak kísérleti funkció.
Live média készítéséhez elég a 8GB, és még ráfér néhány adatfájl is. Perzisztens rendszerhez viszont valóban nem árt a 32GB, mert ilyenkor eleve nagyobb a telepített rendszer mérete, és valószínűleg később is fogsz majd telepíteni rá, valamint a növekvő méretű logfájlok, beállítások, stb. is foglalnak némi helyet.
Sebesség tekintetében minimum USB 3.0-s pendrive ajánlott.
Mint mondtam nekem a Mint ami szimpatikus, és én úgy olvastam ez alkalmas arra, hogy USBn keresztül használjuk és elmenti a dolgaimat. Legalábbis a neten ezt írták.
Igaziból azt szeretném amit leírtam, hogy használhassam ugyan úgy. Most nem tudom ez a LIVE vagy a sima alkalmas-e erre? Mivel írtad mindkettő tudja menteni. A mint érdekel mindenképpen erről írjatok mert kezdő vagyok. Tudom van millió féle ami ezt meg azt tudja....
Nekem most úgy jött le, hogy van egy verzió ahol csak rátelepítem a pendrivera ami fix méretű és minden bekapcsolásnál 0-ról indul az alap op rendszer. És van a másik aminek kell a hely mert ugye mentek rá meg ilyenek. Na de akkor mire jó az első? Hogy betölt egy üres op rendszer és minden elveszik ha újraindítom? vagy nem jól értelmezem?
Mindegy hogy melyik a szimpatikus mert pici az eltérés köztük. A 4 gigás arra elég hogy felmegy és ott kifagy. Sajnos kell a hely hogy letoltsel telepitsel így ok 32 nem de 16 alatt meg se kell próbálni .
Tedd fel azt meglátod. Én azért installnal a helyedben lehuznam a hddket mert utána lesz itt műsor hogy semmi se működik :)
"Na de akkor mire jó az első? Hogy betölt egy üres op rendszer és minden elveszik ha újraindítom? vagy nem jól értelmezem?"
Jól értelmezed. Ez arra jó, hogy
1. kipróbálhatod vele a Linuxot
2. telepítheted róla a Linuxot
3. ha valamiért a gépen lévő oprendszerrel nem indul el a gép, erről el tudod indítani és pl. fájlokat tudsz lementeni róla
4. ha olyan műveletet akarsz elvégezni, amit futó rendszer alól nem lehet, erről meg tudod csinálni
"Igaziból azt szeretném amit leírtam, hogy használhassam ugyan úgy. Most nem tudom ez a LIVE vagy a sima alkalmas-e erre?"
Elméletileg ki lehet írni a Mintet perzisztens módban, aztán vagy működni fog, vagy nem...
Állítólag ezzel a programmal: [link]
na, azt nem tudom mi a perzisztens mód meg ilyesmi, de jól emlékeztem és nem hülyeséget írtam.
betettem egy sd kártyát az olvasóba és feltettem rá egy linuxot. Semmi csoda program nem kell, felinstalláltam az sd kártyára..
32 giga nem kell rossul írtam, de 16 tutira mert 7 giga lett, és még igazán semmi sincs rajta, 8 gigással kárt okozol, bonyolult leírni miért, vedd úgy hogy nem jó.
Ha fenn van a rendszer indulhat lazán erről, itt már a kártya vagy pen drive sebessége lesz a mérvadó.
Swapet kikapcsoltam, 16 giga ramhoz minek, és elég használható.. a bekapcsolás 5-7 perce után még 3 perc a firefoxnak mire bejön, utána még vannak megakadások néha fél fél percre, de alapvetően most is erről írok, működik.
Ez alapján nem kell a linkelt weboldal, nem kell semmi plusz program, tessék egy pen drivere kiírni az installt akár rufussal vagy bármivel, majd betenni a 2 pen driveot, a hdd-ket húzd le mert ha elcseszed akkor ideges leszel, és szépen fel fog meni a pen drivera a linux azt használd egészséggel.
a letörlés bonyolultabb lesz simán 0-val kell felülírni az első pár blokkot.
ja, idővel a pen drivot megöli de ezt gondolom tudod, de ez ilyen sport :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!