Szerintetek a pedagógusoknak kiosztott laptopokra mekkora rálátása van a Kliknek? Mit láthat a központ abból, amit én azon a laptopon megnyitok, végrehajtok?
Például mi úgy kaptuk meg a laptopokat, hogy már előre fel voltak telepítve a rendszeren kívül egyéb programok is.
Aláírattak olyan nyilatkozatot, amelyben többek között az is szerepelt, hogy semmilyen általuk feltelepített programot nem törölhetünk, semmi olyan műveletet nem hajthatunk végre, ami az alapbeállításokban változtatást okoz, stb.
A belépésnél pedig egy felhasznalo.tanar@edumail.hu + jelszó párost kér.
De ha meg akarom változtatni a jelszót, vagy elfelejtettem, akkor a központnak kell emailt írni, amiben minden oktatási adatom meg kell adni...
Továbbá, amikor jobban ránéztem a laptopra, akkor a beállításoknál ilyen is van piros színnel:
*Egyes beállításokat a szervezet elrejt vagy kezel.
Röviden és tömören: munkáltató által biztosított munkaeszközt csak munkára szabad/kell/illik használni. Akkor is ha az egy számítógép, és hazaviheted.
Ebből volt már pár éve 1-2 durvább adatvédelmi büntetés meg bírósági ügy, mert például valakiről azt hitték hogy céges titkot szivárogtat, bekérték a céges laptopot amiről adatokat törölt, majd a főnök azt informatikussal helyreállíttatta és nem csak kiderült, hanem szembesítette is a munkavállalót a gépen tárolt házi pornóval.
Onnantól kezdve, hogy te nyilatkoztál arról, hogy mit fogsz az eszközzel csinálni, jobb ha nem szeged meg. Magáncélra abszolút ne használd, akár megfigyelik a gépet, akár nem.
Engem az informatikai háttér érdekel.
Nem szándékom magáncélra használni, sőt.
Csak ahogy látom, más kollégák az iskolában lyukasóráikon facebookoznak azon a gépen, saját személyes e-mail fiókjukba belépnek, stb. és ezért érdekel, hogy vajon ezekből mennyit láthatnak "fenn" anélkül, hogy bekérnék a laptopot és megnéznék pl. az előzményeket?
Nem tartom életszerűnek a keylogger szintű megfigyelést (minden tevékenységet tételesen látnak), hiszen az a levéltitok megsértésén át a számítástechnikai rendszer kijátszásáig érintene pár Btk. szakaszt.
Mivel a programok telepítése és törlése, valamint az alapbeállítás megváltoztatása volt a kérdés, valószínűleg azt monitorozhatja egy program, hogy mikor milyen programot telepítettek, és ezzel követhetik vissza ha megsértette volna a felhasználó a nyilatkozatot. Ez két fontos kört érint, amiért figyelni kell: az egyik a vírusvédelem, hogy ne telepíts kártékony programot, a másik pedig a szerzői jogvédelem, hogy ne letöltős és illegális terjesztő gépnek használd torrentezéssel.
A magáncélú használattal alapvetően az a baj, hogy más személyes adatait tárolja a gép, ami a munkáltató felelőssége, ha övé az eszköz. Értelmes helyeken mind a munkaszerződés, mind az IT szabályzat, mind a munkahelyi eszközhasználat szabályzata kitér a magáncélú használat tiltására vagy esetleges jogi eljárásban a kártérítés/büntetés munkavállalóra való hárítására.
Na most itt mindenki csak találgatni tud, mert esetleg egy másik pedagógus tudna választ adni, aki hasonló feltételekkel és ért hozzá.
Legjobb esetben csak a telepített programokat, illetve a látogatott domaineket figyelik, legrosszabb esetben pedig metaadatokat gyűjtenek mindenről, amit a gépen csinálsz. Keyloggig lehetséges (ez alapból a Windows 10-ben is alapfunkció, legalábbis amíg Cortana nincs tiltva), de ez szerintem olyan mennyiségű adat, amit csak célzott esetben tudnak érdemben használni (nem mintha szűrőkifejezések ne lennének beállíthatók). Viszont azt nem gondolnám, hogy eddig elmennek.
6 évig voltam KLIK-iskolában rendszergazda, szóval van némi tapasztalatom. :)
A KLIK technikailag a feltelepített szoftverek adatait tudja lekérni, tehát: szoftver neve, verziószáma, meg talán (ebben nem vagyok biztos) azt, hogy melyiket mikor használták.
Illetve az oprendszer üzemidejét, bekapcsolási adatait tudja még lekérni.
Tehát azt, hogy milyen weboldalakat nyitottak meg, nem.
Hogy csak oktatási célokra lehet-e használni? Ilyen formában ezt nem kötötték ki. Az oktatói munka elősegítésére kapták, de ez még önmagában nem tiltja az ettől eltérő célú használatot, amennyiben a tanításhoz IS használja. Tehát abba sem lehetne beleszólásuk, ha a házipornóját ott tárolja a tanár. Persze, nem kell jogalap ahhoz, hogy valakit rávegyenek a felmondásra (láttam már rá pár példát, a "közös megegyezés" mindig komoly varázsszó); de én semmiképp nem javaslom, akkor sem, ha nincs tiltva. Aztán majd ha jogilag a tanár tulajdona lesz, akkor azt csinál vele, amit akar, de én soha nem tartottam jó ötletnek, hogy olyan gépen, ami másé, az én személyes dokumentumaimat tároljam. Számtalan kellemetlenség adódhat ebből.
Egyébként a teljes megfigyelés sem lenne jogtalan, amennyiben erre kifejezetten felhívják a figyelmet, és a pedagógusok elfogadják a feltételeket. Az más kérdés, hogy ez komoly bizalmatlanságot feltételez, és a munka produktivitását is ronthatja, hiszen lesznek, akik inkább nem használják.
Viszont a tapasztalatom az, hogy igazából a KLIK-nél, legalábbis a mi tankerületünknél nem nagyon szokták ellenőrizni a gépeket. Egyik - kicsit amúgy furcsa mentalitású - kolléga egyből odaadta a gépét a fiának, aki "természetesen" új helyi felhasználó létrehozásával megkerülte az ellenőrzés egy részét, és emellett össze-vissza telepített minden letorrentezett marhaságot. 1 év elteltével szólt a KLIK, hogy találtak valami rendellenességet, hozzuk rendbe a gépet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!