Ethernet kábelen keresztül fel lehet úgy törni egy gépet, hogy fizikailag nem fér hozzá az illető, csak ő a hálózat tulajdonosa?
Közhelynek számít már, hogy publikus WiFi-n ne netbankoljunk meg óvakodjunk úgy általában a vezeték nélküli összeköttetéstől, mert egyesek szerint még a WPA2 is törhető és ha valaki beékelődik még a https adatfolyamot is tudja hamisítani és fake oldalra irányítani fake tanúsítvánnyal, amit a böngésző vagy kivéd vagy nem és a HTTPS csak a sniffelés ellen véd, vagyis csak annyit láthatnak, hogy betöltötted a bankod oldalát de nem látják a teljes kommunikációt.
Tehát ha egy cégnél az irodához nincs kulcsa még a takarítónak sem és a célszemély ott hagyja a laptopját bedugva az ethernet kábelt, akkor a cég adminja (aki az egész hálózatot üzemelteti) hozzá tud férni a laptop merevlemezén található céges anyaghoz, ha igen mekkora mértékben? Például ki tud-e cserélni egy xls fájlt úgy, hogy Windowsban a created, modified és accessed date sem változik?
Illetve mennyi az esélye up to date Windows 10 esetén bármilyen exploitot kihasználni egy ilyen valós környezetben?
Erre az esély amit irtàl nem tul sok.
Ha van fizikai hozzàférése vagy tud programot futtatni egy személy akkor a https is lehallgathato egy gyökérszintü tanusitvànnyal persze azt elöbb telepiteni kell tudni az adott gépre màsképp nem nagyon megy.
A wpa2-es történet azéRt nem igy müködik - a böngészö ki fogja védeni ha valaki màS tanusitvànyt akar elfogadtatni egy megszokott weboldalon. Ahhoz elöbb telepiteni kell egy tanusitvànyt a gépre amit el is kell fogadtatni azzal utàna viszont lehetne meghamisitani - bàr nem ugy ahogy gondolod - egy proxyn àtküldik a kommunikàciot és akkor lehet megoldani. Nem is a fake tanusitvànnyal szoktak szorakozni pont emiatt. Elöbb ahhoz meg kell törni a gépet de onnantol meg màr mindegy hogy mit csinàlnak.
A cég adminja szinte teljes mértékben hozzà tud férni az anyaghoz, azonban hogy megcsinàlja ugy, hogy a created, modified és accessed date ne vàltozzon arra kicsi az esély, de nem kizàrhato. Minden tovàbbi nélkül meg lehet oldani ha tud programot futtatni a gépen -de hàt ez is nagyon valoszerütlen. A virusirto jelezni szokott az ilyen tevékenységre ha admin ha nem az illetö.
Az utobbi kérdésre: up to date windows esetében lehet vàsàrolni a darkneten zero day exploitokat, amikre méG nincs javitàs, illetve hasznàlhatoak rajta. Teljesen biztonsàgos rendszer nincs, de mint mondtam nem sok az esély rà.
Leghamarabb a felhasznàlo csinàl valami hülyeséget mintsem a fenti fejtegetés bàrmelyikét megcsinàlnà valaki.
Ha domain-ben vagy (és esetleg az admin telepítette a gépet) akkor igen/esetleg.
Ha saját a gép és nem vagy domain-ben és kikapcsolod a file megosztást és bekapcsolod (pontosabban jó üldözési mániásra) állítod a win tűzfalát akkor "tuti" nem.
De pl. a hálózat "adminja" simán átirányíthat egy 0 day browser bug-ot tartalmazó local website-ra ami utána tovább is küldhet az eredetire hogy ne vedd észre.
De ehhez azért elég okos hálózatos ember kell és elég nagy érték amit tőled akar ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!