Adatvédelmi és biztonsági szempontból jobb egy linux mint a windows?
Illetőleg a Linux eléggé tág fogalom.
Szigorúan véve a Linux csak egy kernel, ami nem igazán gyüjt adatokat.
Tágabb értelmezésben viszont ezernyi Linux-disztribúció létezik - volt arra precedens hogy valamelyik a beépített alkalmazások révén adatokat gyűjt:
A biztonságosság meg megint egy viszonylagos dolog: sok múlik a felhasználón is.
Alapvetően kevesebb telemetriát rögzítenek a linux alapú disztribúciók. Pl ubuntu esetén a telepítés alatt van egy igen-nem opció, ahol teljesen kikapcsolhatod az adatgyűjtést, ami eleve elég minimális. Mivel nyílt forráskódú, ingyenes rendszerek (a nagyja) ezért csak statisztikákat rögzítenek javarészt, amit a fejlesztéshez használnak, azt is csak a felhasználó beleegyezésével és jóval átláthatóbb módon, mivel a legtöbb cég, alapítvány ami a fejlesztéssel foglalkozik szintén nyíltan dolgozik.
Továbbá az is segít a biztonság növelésén, hogy a nyílt forráskód miatt sokkal hamarabb felfedezhető és javítható egy-egy biztonsági rés, valamint a biztonsági megoldások ténylegesen biztonságosak, nem csak a security through obscurity elven működnek.
Végül pedig sokkal kevesebb vírus készül linuxokhoz csupán abból adódóan, hogy kevesen használják otthon, inkább szervereknél elterjedt, ahol nem ugrik be a rendszergazda egy clickbait spam emailnek és az adminisztrátori joggal visszaélni is nehezebb a kialakítás miatt.
Összességében elmondható, hogy egy fokkal talán biztonságosabb, de csak akkor, hogyha megfelelően használjuk, mert sokkal kevésbé "hülye biztos" és e miatt sokkal nagyobb károkat tehetünk (példának okáért egyetlen egy paranccsal törölhetjük az összes adatunkat úgy, hogy még meg sem kérdez minket, hogy biztosak vagyunk e benne).
Igen, de nem csak az adatgyűjtés miatt.
A Linux eleve biztonságosra lett tervezve, és nem hordoz még évtizedek után is olyan koloncokat magán, amivel hátbaszúrja a biztonságot. Gondolok itt a csaj rendszergazdaként futó alkalmazásokra (játékokra). Linux alatt ilyen nincs. Ott alapból korlátozott vagy, sok disztróban közvetlenül be sem tudsz jelentkezni root-ként. Ez persze még nem 100%-os védelem, de nehezebb szétbarmolni így a rendszert.
Meg átláthatóbb. Windowsban előfordult már, hogy úgy írta be magát valami az automata indításba, hogy a "hivatalosan" megadott automatikusan indítandó helyen egyikén sem volt ott. Mondjuk a mai napig nem tudom, hogy hogy csinálta, de Windows alatt talált ilyen nem dokumentált lehetőséget. Linuxon van 3-4 shell-szkript, ami lefut indításkor, és nincs kerülőút meg trükközés. És ezeket sem regisztrí-buherálással lehet szerkeszteni, hanem egy egyszerű szövegszerkesztővel.
Az, hogy mi mennyire biztonságos, az egyébként a rendszer beállításaitól is függ.
Egyébként: a Linux mivel nyílt forrású, ezért nehéz is lenne titkos hátsókapukat, kémprogramokat beleintegrálni, hiszen a fejlesztők egyből kiszúrnák. :)
#7, Nekem semmi gondom a Linux-szal, a driver-ek szépen teszik a dolgukat, mondjuk én nem játékra használom a gépet. A Win10 viszont napi szinten megszívat valamivel. De nem leszólni akarom a Win-t, ez a sárdobálás teljesen értelmetlen, mindenki használja, ami neki jobban bejön.
Biztonság szempontjából szerintem Linux +1. De ahogy már írták, az op.rendszer csak egy részét adja egy informatikai rendszer össz biztonságának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!