Nast szeretnék vásárolni. Nekem ezt a két márkát ajánlották;Gnap - Synology Melyik a jobb? Miben? És miért van a hátulján utp csatlakozó.
attól függ mire akarod használni (stream, adattárolás stb), milyen helyre akarod rakni (szellőzik e rendesen), hány vinyót akarsz bele rakni, mennyi áramot fogyasszon max, és néha a legfontosabb, hogy mennyire legyen hangos.
a legjobb, ha összehasonlítod a kiválasztott darabjaidat ami a büdzsédbe bele fér, melyik mit tud, és úgy választasz
manapság a gyorsasága mindegyiknek ugyan az, a 100 mega up/down, ez nem igazán fog változni, mert a LAN kábel nem igazán képes többre, ezért itt megakadt egy jó darabig.
100-ast ne vegyél, ma már a legtöbbet Gigabit, sok esetben 10GbE kártyával szerelnek (na jó, ez utóbbi még drága, de a gigabit az alap). 100 Mbit-en nagy mennyiségű adatot (pl. HD filmeket) másolgatni kínszenvedés.
Ha nem értesz hozzá, akkor jó a Synology, a Qnap, vagy a NetGear, esetleg valamelyik D-Link. Ezekből én a NetGear-t venném, jók a tapasztalataim vele. Olyat válassz, amire használni szeretnéd, és meggyőződtél róla, hogy tudja is. Na és legalább 2 diszket fogadjon, amit RAID1-ben tud kezelni.
Ha értesz hozzá, akkor meg valami FreeNas cuccot (mondjuk nem a legolcsóbbak), viszont ezzel szinte azt csinálsz, amit akarsz, és nagyon biztonságos, nagyon hibatűrő fájlrendszere van BSD alapokon.
"És miért van a hátulján utp csatlakozó."
UTP csatlakozó nincs, hisz az UTP az Unshielded Twisted Pair vagyis az "árnyékolatlan csavart érpár" rövidítése azaz az maga a kábel. A csatlakozót és az aljzatot RJ45-nek hívják.
Azért található a NAS-okon RJ45-ös aljzat, mert az 802.3-as Ethernet szabványú, helyi hálózat (LAN - Local Area Network) kialakítására alkalmas. A NAS-nak (Network Attached Storage - hálózatra csatlakoztatható tároló) meg pont az a lényege, hogy az állományokat hálózaton keresztül megossza.
Két fő irányvonal van: egyik a gyárilag összerakott NAS-ok - QNAP, Synology, Netgear, D-Link,... - itt egy előre összeállított beágyazott hardver van, integrált Flash-memóriával (amin ott figyel aaz egyedi oprendszer), RAM-mal - csak a merevlemezeket kell beleraknod. Előnye, hogy "bedugod és működik", hátránya hogy nehezebben szabható "egyénire".
A másik lehetőség a "csináld magad": itt egy kis méretű, kis fogyasztású gépet használsz hardverként, amire valamilyen Linuxos (Openmediavault,...) vagy BSD-s (FreeNAS, NAS4Free,...) operációs rendszert raksz. Előnye hogy jobban testre szabható, hátránya hogy egy kicsit érteni kell hozzá.
a többiek bonyolultat írnak, elsőnek szépen írd le, hogy mire kell
ha egyszerű adattárolás, akkor mehet az olcsó, egyszerű is, felesleges ötször többet fizetni csak azért, mert a kedvenc sorozatodat akarod rajta hagyni és nem halsz bele ha 3 év múlva valamiért törlődik
"és ezeknek a nasoknak mennyi a max befogadóképpességük? Hány TB?"
Attól függ, hány merevlemezt képesek befogadni, és hogy te mennyire használsz RAID-tömböket az adatbiztonság miatt.
A gyári NAS-ok általában 1-16 "fiókosak", ennyi merevlemezt fogadnak be. Jelenleg a NAS-okba szánt merevlemezeknél 12 TB a maximum:
* [link]
* [link]
ez egy 2 fiókos RAID nélküli (vagy RAID0-ás) konfigurációnál 2*12 = 24 TB. Szimpla RAID1-nél - a redundancia miatt - a fele: 12 TB.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!