Mennyire káros ha a WI-FI router ugy 1,5 méterrel a fejem felett van mikor alszom?
Hogy dugsz utp kábelt a telefonodba?
Attól hogy valami nem használ, még nem feltétlenül árt. Az se használ semmit a szervezetnek, hogy párosával hordják a zoknit az emberek, de az sem árt ha az egyik fekete a másik meg szürke...
Először is szögezzük le: a WI-FI router mikrohullámú sugárzást bocsájt ki, ami nem ionizáló, közvetlenül nem rákkeltő, mert ahhoz túl kicsi az energiája.
Hazánk sugárbiológiai intézetének álláspontja az Európai Bizottság Újonnan felmerülő és újabban azonosított egészségi kockázatok tudományos bizottságára hivatkozva az alábbiakat állítja:
"Ártalmas-e az egészségre az EMF expozíció?
A jelenlegi tudományos kutatások eredményei szerint nincs bizonyíthatóan káros hatás, ha az expozíció mértéke a jelenleg érvényes, ajánlott szintek alatt marad."
Forrás: [link]
Ezt két műszaki újságíró prezentálja is:
A Wi-fi routerek gyárilag olyan hatóságilag meghatározott teljesítménnyel - 2,4 GHz-en maximum 100 mW EIRP - szórnak, hogy azok sugárzása az egészségügyi határérték alatt marad, ráadásul a sugárzás intenzitása a távolság négyzetével arányos mértékben csökken ( [link] )
Sőt ha a router antennája az ágyad felett függőleges helyzetben van, akkor kevésbé vagy kitéve a sugárzásnak (mintha mellette lenne), mert az antenna tórusz alakú fő sugárzási nyalábja alatt vagy.:
Sőt ha nincs a routerre kapcsolódva senki, akkor nem is sugároz (csak vesz).
Összegezve: szóval nyugi. De ha biztosra akarsz menni, akkor vagy lekapcsolod a routert; vagy ha OpenWRT firmware segítségével fel tudod okosítani (vagy már eleve okos), akkor kizárólag a router vezetéknélküli interfészét is lekapcsolhatod időzítetten (így a router megy, csak nem fog szórni vezeték nélkül).
Én pl. a laptoppal nem tudok úgy dolgozni, hogy az ölemben tartom, határozottan érzem a sugárzást. Ugyanígy sugároz a Wi-Fi is. Egyszóval: nem ajánlott bekapcsolva tartani.
Az egy másik dolog, hogy a sok kapcsolgatás se tesz jót neki, de inkább ez, minthogy majd a CT-t kapcsolgassák a fejed fölött...
"Én pl. a laptoppal nem tudok úgy dolgozni, hogy az ölemben tartom, határozottan érzem a sugárzást."
Mint azt a #9-es hozzászóló is jelezte: az valószínűleg a laptop processzora által keltett hő, ami azért nagyobb nagyságrendű és más jellegű, mint a wifi interfész által kibocsájtott.
"Ugyanígy sugároz a Wi-Fi is."
Nem igazán.
Egy laptop processzora ~10-50 W infravörös sugárzást hoz létre, ami a hűtőrendszeren keresztül az őledbe irányul; a wifi interfész max 100 mW (az előzőhöz képest 10000-50000-ed része!) teljesítményű mikrohullámú sugárzást ad le, ami - mint azt már az előzőekben említettem - a távolsághoz képest fordított arányban csökken, ráadásul a kisebb frekvencia miatt kevesebb energiával (E=h*f) bír.
"minthogy majd a CT-t kapcsolgassák a fejed fölött..."
A komputertomográfia meg röntgensugárzással dolgozik, ami a mikrohullámhoz képest is magasabb frekvenciájú és magasabb energiájú IONIZÁLÓ sugárzás (a mikrohullám nem ionizáló!!!). Szóval ne kavarjuk ide!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!