Ha a Linux annyira biztonságos (állítólag nincs rá vírus), akkor az Androidra miért vannak vírusírtók?
#11: Pont erről beszélek…
A trójai program alapvetően nem klasszikus vírus. A számítógépes vírusok jellemzői:
- Általában kis méretűek.
- Képesek futtatható fájlokat megfertőzni.
- Általában tönkretesznek fájlokat.
- Rejtetten működnek, csak akkor tudsz róluk, ha úgymond a feladatukat beteljesítették.
- Általában a szoftveres környezet hibáit használják ki.
Trójai esetén nem arról van szó, hogy van egy program, ami önálló egységet képezve, normál felhasználási mód mellett a tudtod, a konkrét közbeavatkozásod nélkül terjed egyik telefonról a másikra. Itt arról van szó, hogy te adsz megfelelő jogosultságot az adott programnak, mert az mást állít magáról, mint ami. Nem használ ki semmiféle szoftveres hiányosságot, nem csinál olyan dolgot, amire nem adsz jogot. A jogot te magad adod meg neki, mert nem tudod, hogy minek is adsz jogot. Egy trójai – ha nincsenek benne vírus elemek is – soha nem tesz olyan dolgot, amit te illetve a jogosultsági rendszer alapbeállításai konkrétan tiltasz neki. Pl. ha nem adsz hozzáférést a kontaktjaidhoz, akkor nem fogja tudni elérni. A trójai azért tudja elérni, mert te magad adtad neki a jogot, mert azt hitted, hogy majd ezt meg azt csinálja majd vele, holott valami egészen mást csinál valójában. Illetve azért adsz neki jogot, mert el sem olvasod, el sem gondolkodsz azon, hogy vajon egy alapvetően kamera kezeléshez kötődő program vajon miért kér hozzáférést mondjuk a levelezésedhez. Megnyomod a Telepít, majd az Oké gombot, és közben fogalmad sincs, mit is csinálsz.
A vírus kb. olyan, mint a klasszikus betörő. Leveri a lakatot, felfeszíti az ajtót. Igen, ez a zár, az ajtó, a riasztóberendezés hiányosságainak a számlájára írható.
A trója meg olyan, mint az a tolvaj, aki magát postásnak adja ki magát, így te magad nyitod ki neki az ajtót, te engeded be a lakásba. Ez aligha írható annak a számlájára, hogy gyenge az ajtó vagy a zár…
A nevét is innen kapta, a trójai falóról. Hogy is szólt a történet? Építettek egy falovat, amibe elrejtőztek a katonák. Ajándéknak adták ki azt, amit valójában nem annak szántak. Nem kellett betörni a várkaput. A várban lévők maguk nyitották ki a várkaput és vonszolták be a falovat. Innentől teljesen mindegy, hogy erős-e vagy gyenge a várkapu…
> A mobilvilágban a trójai támadások 90%a a google operációs rendszerét éri amo andrid.
Ez is érthető. Amíg a számítógépeken relatíve jobban kiépült, védettebb rendszerek vannak, pl. azért mára már a legtöbb felhasználó telepít vírusirtót, talán még tűzfalat is, sőt alap szintű védelem még az oprendszerben is van, addig mobil platformon ez keveseknek jut eszébe. Amíg egy asztali PC-n a lehető legritkábban telepítesz különböző alkalmazásokat, maximum olyan esetben, ha az adott program jól ismert, megbízható forrásból származik, addig mobilon gyakoribb, hogy kipróbálsz alkalmazásokat, olyan fejlesztők alkalmazásait is, akikről még életedben nem hallottál.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Még egyszer: A trójai nem klasszikus értelemben vett vírus. A működése nem áttöri a rendszert, hanem megkerüli. A trójaik száma semmiféle összefüggésben nincs az operációs rendszer biztonságosságával. Nem az operációs rendszer a gyenge pont, nem azt kell szidni, hanem te és én vagyunk a gyenge pontok. Ha nagyon erősen akarnék fogalmazni: az Androidon egyre szaporodó trójaik száma nem az operációs rendszerről állít ki szegénységi bizonyítványt, hanem azok felhasználóiról.
> A Linux egy sz*r a windows a legjobb:) meg talán az MAC IOS
Mac IOS így ebben a formában nincs, vagy legalábbis nem szokták így hívni. Van Mac OS X, meg van (Apple) iOS.
Nem mellesleg az Mac OS X ugyanúgy Unix alapokon nyugszik, mint a Linux…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!