Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Ha a Linux annyira biztonságos...

Ha a Linux annyira biztonságos (állítólag nincs rá vírus), akkor az Androidra miért vannak vírusírtók?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 4. 12:03
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
73%

Van linux vírus is.

De minek írjon valaki linux vírust, ha senki nem használja, az Android a legjobb példa, hiszen azt száz milliók használják, tehét van rá vírus és unix alapú.

2014. ápr. 4. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Linuxot átlag user kevés használ, nem éri meg vírust írni rá. Vannak komolyabb vírusok Linuxra is, de azzal egy netezgető facebookozó user nem találkozik.
2014. ápr. 4. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
56%
Ugyanazért, amiért "tweak" programok is. Reklámozás, pénzszerzés stb. A legtöbb androidos készülék még csak meg sincs rootolva, egy vírusnak esélye sincs rajta.
2014. ápr. 4. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Akkor Linuxon root nélkül nem igazán tud kárt tenni egy vírus?
2014. ápr. 4. 12:35
 5/17 2xSü ***** válasza:
85%

Én Androidon nem láttam még valódi vírust, azaz olyan szoftvert, ami a rendszer valamiféle hiányosságát kihasználva automatikusan terjedne tovább. Annál több olyan szoftver van, ami nem annak adja ki magát, mint ami valójában. Pistike letölti a „CPU gyorsító”, „újlenyomat olvasó”, „röntgenkamera”, „hazugságvizsgáló”, stb… programot, ami valójában reklámokat szór neki óránként nyolcszor. Aztán persze pislog, hogy „vírusos” lett a mobiltelefonja.


Minden operációs rendszernek, illetve minden szoftvernek van egy leggyengébb pontja, ez pedig nem más, mint a felhasználó. Sajnos ezt a gyenge pontot sem kiiktatni, sem kijavítani nem lehet a rendszerben hagyományos szoftveres megoldásokkal. A felhasználók többsége nem ért minimális szinten sem ahhoz az eszközhöz, amit használ. Baj ez? Részben igen, részben meg nem is kell elvileg értenie hozzá. Mindenesetre ha kicsit is ismerné a mobiltelefonja működését, ha tisztában lenne az abban szereplő hardverek működésével, valószínű nem lehetne a fenti programokkal átejteni. Persze ekkor is lennének olyan szoftverek, amelyek „hihető” funkciót kínálnak, mégis a háttérben nem kívánt tevékenységet végeznek.


Ezt maximum úgy lehet orvosolni, hogy van egy csapat, aki átnézi szoftvergyűjtő részlegre felkerült szoftvereket. Az Apple ebből a szempontból jóval szigorúbb, viszont cserébe sokkal körülményesebb alkalmazásokat feltenni az AppStore-ba, több ideig is tart az engedélyeztetés, illetve vannak egyéb problémák is ezzel, de cserébe az alkalmazások sokkal megbízhatóbbak.


> De minek írjon valaki linux vírust, ha senki nem használja


Ez így azért nem állja meg a helyét. A webszerverek 60-80%-án Linux fut. Ezek kimondottan jó célpontok.


> Van linux vírus is.


Létezik ilyen is. Bár itt is gyakoribb, hogy a felhasználót használják ki gyenge pontként. Jelen esetben a kezdő, amatőr webmastert. Sokkal gyakoribb, hogy mondjuk egy rosszul megírt Joomla modulon keresztül jön a támadás, ami mondjuk a rosszul bekonfigurált Apache illetve PHP-n keresztül tud aztán továbblépni. De hát a webmaster adott olyan jogokat, amelyeket nem kellett volna. Ez olyan, hogy ha kikapcsolod az autóriasztót, és három napra otthagyod a kocsidat nyitott ajtóval, amit így aztán természetesen ellopnak, akkor abban a legkevésbé hibás a riasztórendszert tervező cég.


> Linuxot átlag user kevés használ, nem éri meg vírust írni rá. Vannak komolyabb vírusok Linuxra is, de azzal egy netezgető facebookozó user nem találkozik.


A Facebook is Linux szerverek fut. Ha te nagy tömegben akarnál Facebook felhasználókat támadni, akkor könnyebb lenne magát a Facebookot feltörni, vagy valami vírussal bejutni a szerverükre. De nem így szokott ez történni, mert az keményebb falat, nem is igazán volt rá precedens. Sokkal könnyebb mondjuk Windowson keresztül egyedi felhasználókat támadni. De még ehhez is kell ugye némi szakértelem. De a legtöbbször hamis szoftverekkel, Facebook kiegészítőnek (dislike gomb, skin, stb…) tudnak hatékonyak lenni, hiszen a felhasználót a legkönnyebb támadni.

2014. ápr. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 soccerway ***** válasza:
6 éve használok linuxot, se vírus se más kártevő.
2014. ápr. 4. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel egyetértek "2xSü".

Valóban nincs klasszikus értelemben vett vírus androidra sem, csak user errort kihasználó férgek. Hasonlóan semmit ér a vírus kereső is androidon. Csak elvesz egy rakás erőforrást, majd jön a rinya, hogy "akad az android"...

2014. ápr. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Közvetlenül egyébként nem érint, csak érdekelt a téma.

2014. ápr. 4. 13:04
 9/17 2xSü ***** válasza:
78%

Az androidos vírusirtók igazából nem is vírusirtók, hanem malware kereső/irtó alkalmazások. Csak ugye a vírus szót mindenki ismeri, a malware-ről meg inkább szakemberek, meg pár ember hallott, aki futott már bele bizonyos helyzetekbe. A vírusirtó név nem pontos, de érthető, hogy ezzel a névvel jönnek ki.


Ha van telepítve 200 programod, és nem tudod melyik szemetel az üzenősávba állandóan, akkor praktikus lehet egy ilyen telepítése, lefuttatása. Szóval van értelme a létezésüknek. De én nem telepíteném állandó jelleggel, csak ha valóban szükség van rá. Miután elvégezte a dolgát, nyugodtan lehet törölni.

2014. ápr. 4. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim válasza:
0%
öcsém ha tudnád miket írkáls androidról meg linuxról nem irkálnál akkora baromságokat
2014. ápr. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!