Ha ugyanazon adaton kétszer egymásután alkalmazok AES titkosítást két különböző jelszóval, akkor a feltöréshez 2× annyi idő kell, mint ami 1×-i titkosításnál kéne, vagy annál rövidebb idő alatt törhető az adat a fenti esetben?
#1. hozzászólás:
A több milliárd évről én is hallottam, bocs. Nem azért tettem fel a kérdést, hogy ezt megtudjam. :/ (De valahol éreztem, hogy az első ebbe belekapaszkodik).
Szerintem rajtam kívül is tettek már fel elméleti, és nem gyakorlati szempontból vett kérdést, amit megválaszoltak... igaz, nem 5 perc alatt.
És ha már itt tartunk : A tudtommal jelenlegi állás szerint pár évtizeden belül kifejleszthetőnek tartják a kvantumszámítógépeket a mostani tudás szerint - bár még most sem 100%.
És bár nem valószínű (közel 0%), hogy civil ember adataira majd fél évszázad múlva, ha az annyira értékes lenne akkor is, kvantumszámítógépesek pályáznának, de megeshet, hogy akkor kb. úgy fogják ezeket törni, mint most az MD5-t szivárványtáblákkal és ütközésvizsgáló programokkal.
Ezt most csak az általad írtakra vetettem fel.
De ez alkalommal szeretném tisztázni, hogy a kérdés feltevésében nincs semmi gyakorlati érdek!
Pusztán azt szeretném tudni, hogyha egy adatot kétszer egymásután ugyanazzal a "viszonylag" erős titkosító algoritmussal véttek le két különböző jelszót alkalmazva (tehát a fájlt titkosították egyszer, majd a kapott titkosító fájlt egy másik jelszóval, mint normális fájlt ismét ugyanazzal az algoritmussal titkosították újból), akkor a titkosítások mindenképpen csak egymás után törhetők úgy, hogy 2× annyi időbe telik a feltörés, mintha a fájlt csak egyszer titkosították volna, VAGY ez esetben van-e arra valami kriptoanalítikai módszer a titkosító algoritmus teljes ismeretében, és tudva, hogy ugyanazt az algoritmust használták 2× egymásután (!de különböző kulcsokkal!) arra, hogy a feltörés időtartamát rövidítsék?!
És mondom még egyszer, a kérdés szempontjából az 1×-i AES titkosítás időtartama nem lényeges, nem paraméter.
Vagy akinek ez így könnyebben érthető : tegyük fel, hogy a fenti esetben (a kérdés esetében) van egy olyan, a mai számítógépekhez hasonlóan programozható (kvantum)számítógépünk, ami 1 másodperc alatt képes arra a teljesítményre, amire a bolygó összes mai gépe 1 milliárd másodperc alatt.
UGYANAKKOR mivel új technikai tudás birtokában nem vagyunk, csak a feltételezett eszköz van meg nekünk, a számítógépet csak a MAI számítástechnikai és matematikai emberi tudás birtokában tudjuk programozni és algoritmusokat írni rá.
A kérdés lényege pedig továbbra is változatlan : 2× egymásutáni, különböző kulcsokkal ugyanazon adaton végzett AES titkosítások esetében a feltöréshez szükséges időt lehet e statisztikai és egyéb kriptografikus és matematikai vizsgálati módszerekkel rövidíteni (a mai tudásunk alapján)?
Az AES titkosítás visszafejtés allegorikusan nehéz probléma. A nehéz problémákról meg nem tudjuk hogy valóban nehéz e, azaz lehet hogy lehet rá programot írni hagyományos gépere ami hatékonyan visszafejti, bár ez nagyon valószínűtlen, de nincs matematikailag bizonyítva hogy ne lehetne, a bonyolultságelmélet segítségével az ilyen problémát áttranszformálnak egy másikba sőt rengeteg másikba (amik gyakran látszólag teljesen különböző nehézségű problémák lehetnek), ha bármelyiket meg tudnám oldani hatékonyan akkor meg tudnám oldani ezt is, de nem sikerült ezek közül egyikre sem hatékony módszert adni, pedig akár millió dolláros pénzjutalom is ki van tűzve egy egy ilyen problémára, ami akkor is jár ha azt bizonyítja be hogy nem lehet adni rá hatékony megoldást. A szakembereknél elfogadott nézet hogy nem lehet megoldani a mai gépeken.
Túl nehezet kérdeztél, jelenlegi tudásunk szerint nem lehet visszafejteni 2x-es időn belül a duplán kódolt üzenetet, legalábbis én nem tudok róla. Hiszen addig nem tudom elkezdeni a második jelszó törését amíg az elsőt nem tudom még kvantumszámítógéppel , ott nem használható mindig az exponenciális gyorsítás (a hagyományos gépekhez képest). Persze ettől függetlenül lehet hogy vissza lehet fejteni 2x-es időn belül egy speciális algoritmussal ahol nem is szükséges tudni a 2 jelszót, ahol egy olyan jelszót használok ami a 2 jelszó egy transzformációja az eredeti üzenet dekódolása pedig a 2x-esen kódolt AES triviális dekódolásának a duálisa. Ezt hogy lehet e se bizonyítani se cáfolni nem tudom és szinte biztos hogy senki a világon (legalábbis egyelőre).
Tehát ezek szerint 2×-es kódolás feltöréséhez kétszer annyi idő kell, mint az egyszeri kódoláshoz, 3×-os kódolásnál 3× annyi... és-így-tovább.
Köszönöm szépen a válaszod, ezt akartam csak tudni.
Bár ugyanakkor gondolom gyakorlat szempontjából nincs előnye annak, hogy többször kódolunk valamit, akár ugyanazzal az algoritmussal, vagy akár többel, ez utóbbi nem is lényeges, mivel az algoritmusok a töréskor is adottak. A jelen szempontjából azért is, amit az 1. hozzászóló említett, a jövő szempontjából pedig ha a kvantumszámítógép az 1× kódolást feltöri mondjuk 1-2 nap alatt, akkor már a töbszörösen kódoltat is felfogja n nap alatt.
És - felteszem azt - sokszoros kódolásnál már nem is lehetne fejben tartani a jelszókat.
Úgyhogy ez továbbra is az elmélet szintjén marad szvsz.
A válaszod pedig még egyszer köszönöm! :]
De végülis nem azt magyaráztad, hogy JELENLEG ilyen algoritmus nem ismert, amely választ végül is a feltett kérdésemmel akartam megtudakolni ??
Azt kb. én is sejtettem, hogy jelenlegi tudásunk nem zárja ki ilyen algoritmus létezésének lehetőségét, pl. abból, hogy az AES-nél se tudják évek óta bizonyítani, hogy egy adott időn belül nem lehet feltörni... sőt, tudtommal egy-két alkalommal már találtak is ilyen apró optimalizálási lehetőségeket is a feltörésére, igaz a milliárd éves kategóriát távolról sem tudták átlépni, és ezekből a tapasztalatokból inkább úgy gondolják, hogy idővel törhető lesz NEM CSAK a gépek számítási teljesítményeinek fokozása által.
Vagy netán félreértettem valamit?
" tör ezer terrabyte"
Nem ezer terrabyte nagyságba mérhető tárterület kéne, ennyi még megoldható lenne, hisz több ezer terás háttértárat lehet venni, ennél sokkal több kéne, 2^119-el arányos tárterület kéne ennyit nem lehet venni, el sem férne a Földön.
"Egyébként meg mit akarsz ennyire agyon kódolni? "
Jaj, kérlek, ezt (nem-) egyszer már kifejtettem. Kérlek olvass vissza!
Röviden szólva addig is : SEMMIT !!!
Bővebb infóért előzőeket kéretik elolvasni ! Köszönöm.
:]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!