Egy pendriveból, vagy memóriakártyából milyen információk olvashatók ki? Pl ha leformázom, akkor létrehoz rejtett fájlokat, azok mit tárolnak?
A leformázás nem hoz létre rejtett fájlok.
Rejtet fájlokat maximum a fájlkezelő hoz létre, az pedig a mappa beállításait tárolja.
Formázás után is visszanyerhető minden adat ami előzőleg rajta volt. Sőt néha még felülírás esetén is.
Ha mindenképpen el akarsz távolítani róla minden adatot, akkor kell egy progi ami szépen teleírja 0-val vagy 1-esekkel. Valami wipe-oló progi kell neked.
"Sőt néha még felülírás esetén is."
"Ha mindenképpen el akarsz távolítani róla minden adatot, akkor kell egy progi ami szépen teleírja 0-val vagy 1-esekkel."
na ez utóbbit nevezzük felülírásnak, tehát a két állítás üti egymást. A többi igaz...
Valóban ez egy logikai bukfenc.
A gyorsformázás nem törli magukat az állományokat, csak a fájl táblát, de maga a tartalom megmarad, így vissza is nyerhető.
A "sima" formázás ezzel szemben (pont ezért sokkal lassabb is) felül is írja őket, ezzel lehetetlenné téve a későbbi olvasást.
#4-es
Nem akarok neked mélyebben belemenni ebbe a dologba, de fizikai okai vannak. Ha teleírod csak 0-val vagy csak 1-essel, még akkor is nyerhetők vissza adatok, de ha ezt párszor megcsinálod még úgy, hogy közben mindig formázol és a bitsorozatokat váltogatod, mondjuk 01 vagy 011001-el írod tele, utána 1001010-al, úgy a legbiztosabb. Ehhez már profibb programok kellenek. Azért van így, mert mindig van tartalék tárhely a fürtök öregedése miatt. Ez egyszerű fizika, a flash meghajtók és a fájlrendszerek működését ismerve talán nem írtad volna, hogy a két dolog üti egymást.
A fájlrendszer az egy allokációs tábla, ideális esetben minden ugyanúgy íródna fel az adat fizikai szinten, de ez a valóságban soha nincs így. A szektorok közti területről hallottál-e? Úgy képzeld el, mint egy négyzetrácsos füzetet. Mindig csak a négyzetekbe írhatsz, de a rács vonalakra is lehetne. Ha újra formázod, újra lesz vonalazva az üres lap és máshova kerülnek a négyzetek, máshova a vonalak. Emellett még ott vannak a régi és az új tábla bejegyzések, a tartalék területek..
Szóval ez nem ilyen egyszerű csak nem akartam mélyebben belemenni.
Nézzük:
"A "sima" formázás ezzel szemben (pont ezért sokkal lassabb is) felül is írja őket, ezzel lehetetlenné téve a későbbi olvasást."
A gyorsformázásnál tényleg csak a "fájl tábla" törlődik, viszont ugyan ez történik egy "sima" formázásnál is, csak az azért tart tovább, mert ellenőrzi formázás közben a rossz szektorokat és javítja illetve lefoglalja - használaton kívül helyezi - ha tudja. Felülírás sosem történik formázáskor, ehhez külön program kell...
"Nem akarok neked mélyebben belemenni ebbe a dologba, de fizikai okai vannak. Ha teleírod csak 0-val vagy csak 1-essel, még akkor is nyerhetők vissza adatok"
Eléggé nehezen lenne visszanyerhető egyszeres felülírás esetén is bármilyen adat, hiszen ha egy 1-est felülírok egy 0-val, akkor azt melyik program fogja kitalálni, hogy előtte ott 0 vagy 1-es volt??? Józan paraszti ész, semmi más. Ha csak a kockás füzetlap esetét nézed. Ha egy számot kiradírozol és ráírsz egy másikat, akkor nem fogod tudni, mi volt ott előtte, persze a füzetlapon vannak "nyomai" az előző számnak, de a digitális világban ilyen nincs. Ha valamit felülírsz, akkor arra nincs sem hely sem mód egy vinyón, hogy az előző állapotot bármi megjegyezze!
"Úgy képzeld el, mint egy négyzetrácsos füzetet. Mindig csak a négyzetekbe írhatsz, de a rács vonalakra is lehetne. Ha újra formázod, újra lesz vonalazva az üres lap és máshova kerülnek a négyzetek, máshova a vonalak."
Na ez volt régen a mélyformázás:
"Az alacsony szintű formattálás (low-level formatting) létrehozza a lemezeken a szektorokat, tehát kialakítja a winchester lemezeinek felszínén, hogy a szektorok hol kezdődjenek és hol végződjenek – ez határozza meg, hogy a lemezeken hol lesznek majd tárolhatóak adatok". Vagy is ez lenne az általad leírt "négyzetrácsok újravonalazása" de látom te sem figyelsz, mivel leírtam, hogy ez az "újravonalazósdi" már 10 éve nem létezik, tehát hiába is szeretnéd "átvonalazni2 a vinyót, sajnos nem fog menni...
"Szóval ez nem ilyen egyszerű csak nem akartam mélyebben belemenni." :)
"Ha teleírod csak 0-val vagy csak 1-essel, még akkor is nyerhetők vissza adatok"
Ennek is utánanéztem:
Speciális mérőműszerekkel laborkörülmények között végzett kísérlet során megállapították, hogy jelenleg a merevlemezeken teljes fájlokat már nullákkal való egyszeres felülírás esetén sem lehet visszaállítani. 56%-os valószínűséggel sikerült egy ismert pozíciójú kinullázott bit eredeti tartalmát meghatározni. Annak az esélye, hogy egy nyolcjegyű bájtot - például egyetlen betűt egy szövegdokumentumban sikerül visszaállítani kb 0,09 % körüli. Ismeretlen bitpozícióknál és nagyobb fáloknál ez a valószínűség gyakorlatilag nulla!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!