Ha valakinek írok, például társkeresőn, akkor ő letudja nyomozni az én gépem IP címét?
1.
Egy normálisan elkészített honlap esetén a honlap használatával egy egyszerű felhasználó nem tudja kideríteni a másik IP címét. (Egy adminisztrátor természetesen igen, de ez szerintem más téma.) Ilyen esetben mindkét fél a szerverrel kommunikál, ami nem fogja kiírni sehova az IP címeket.
Ha viszont elkezdtek email-ezni, MSN-ezni, más olyan szoftvert használni, ahol közvetlenül kommunikáltok egymással, úgy elméletileg kinyerheti az IP címedet, de ehhez vagy speciális szoftverek kellenek, vagy programozói tapasztalat.
Esetleg készíthet, készíttethet csali oldalt, egy olyan oldalt, ami feljegyzi a látogatók IP címét, majd átirányít bármilyen oldalra. Szóval kerülendő a linkek megtekintése.
* * * * *
2.
Az internetszolgáltatók általában dinamikus módon kezelik az IP címeket. Ez azt jelenti, hogy újracsatlakozásnál általában egy másik IP címet kapsz. (Ennek is megvan az oka, de most szerintem a kérdés szempontjából ez lényegtelen.) A lényeg: Ha meg is tudja az IP címedet, akkor is maximum azt tudja elérni, hogy egy adott rövid időszakban meg tudja két látogatásról állapítani, hogy nagy valószínűséggel azonos gépről történt. Minél nagyobb a két esemény között az eltelt idő, annál bizonytalanabb ez a megállapítás.
Merthogy az IP címből egy egyszerű felhasználó kb. semmit nem tud megállapítani. Maximum az internetszolgáltatód nevét, esetleg a települést. (De itt is elég nagy a pontatlanság, van olyan internetszolgáltató, amelynél a hely minden esetben Budapestet ad vissza.)
Egyéb információt maximum az internetszolgáltatód adhatna ki, de ő meg csak hivatalos hatósági megkeresésre teheti ezt. (Feljelentés, nyomozás.) Persze van az a ritka eset, mikor az illető éppen jóban van egy az internetszolgáltatódnál dolgozó emberrel, aki tartozik az illetőnek annyival, hogy esetleg kiszivárogtat ilyen információt. De ennek kb. 0 a valószínűsége.
* * * * *
3.
Viszont! Ha valami olyan dolgot követnél el, amit amúgy nem mernél névvel, arccal felvállalni, akkor erősen gondolkodj el, hogy miért. Ha rajtad kívülálló okok miatt, azaz erkölcsileg nem megkérdőjelezhető az, amit csinálsz, csak a környezeted nézné rossz szemmel, akkor helye van a bujkálásodnak. Viszont ha olyan dolgot követnél el, ami általában elítélendő, akkor tedd fel azért magadnak a kérdést, hogy van-e értelme, helyes-e a dolog. Tedd fel magadnak a kérdést, hogy milyen ember is vagy te.
Már csak azért is, mert ha túl messzire mész, akkor esetleg valóban lehet rendőrségi feljelentés a dolog vége, és a hatóságoknak van lehetőségük arra, hogy megtaláljanak.
Ha ennyire félsz, miért nem változtatod meg? Tele a net high anonimity proxyk-kal, azokat aztán az interpol is keresheti, társkeresős hülyegyerekek meg pláne.
Persze, ha arra akarod használni a társkeresőt, hogy idegen emberekkel töltesd fel a telefonod, akkor remélem az admin előbb elkap és feljelent:)
Tulajdonképpen nem született többféle válasz.
Az IP címedből csak a szolgáltató központjáig lehet eljutni. (Pl. az előző válaszoló által belinkelt oldal remekül kiadja Budapestet, pedig győri vagyok.) Az internetszolgáltatód természetesen – amennyiben ismert az időpont – vissza tudja követni, hogy melyik előfizetőhöz köthető az adott pillanatban az adott IP cím. Ezt a hatóságnak ki is adja, ha szükséges. De egyszerű mezei user nem fog ilyen információkhoz jutni, mert ez személyes adat.
És igen, az IP címed birtokában a levelező szolgáltatód is tud infót rólad. Ő is kiadhat hatósági megkeresésre információt, de mezei usernek nem.
#15 rengeteg pontatlanságot ír. Annyi igaz, hogy pusztán egyetlen IP cím is vezethet egy komplett hálózathoz (pl. munkahely, egyetem), tehát önmagában nem feltétlenül elég. Viszont bizonyos szolgáltatások a belső hálózati címet is visszaadják, elmentik a logfájljukban…
A proxy valóban jó megoldás. Ilyen esetben ugye egy köztes gép lép a kommunikációba. Te elküldöd a proxynak a kérést, az lekéri az oldalt helyetted és visszaadja neked. Vannak anonim proxy-k, amik el tudnak ilyen módon rejteni, bár itt is van olyan proxy, ami szintén naplózza a kéréseket, tehát ezzel is óvatosan.
Viszont ez sem feltétlenül elég az anonimitáshoz. Ha pl. egy társkeresőn jársz proxy-n keresztül, de előtte vagy utána a saját IP-ddel is, vagy olyan levelezést használsz, amit nem proxy-n keresztül regisztráltál és használsz, akkor a proxy sem védi meg az anonimitásodat.
A lényeg: általában mezei user nem tud az IP-d alapján meg rólad semmit, sőt általában az IP címed sem derül ki neki. Pl. az említett társkereső oldal adminjai már tudják az IP címed, de sokkal többet valószínű ők sem tudnak rólad. Az internetszolgáltatód tud rólad mindent, de ők csak hatósági megkeresésre szolgáltatnak ki adatokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!