Linuxon hány % az esélye , hogy bekapok egy vírust?
Linux Mint 22.1.
Firefox
Semmi extra csupán böngészés.
ChatGpt ezt írta:
A pontos százalékos arány megadása nehéz, mivel a valószínűség sok tényezőtől függ, de elmondható, hogy az esély rendkívül alacsony, valószínűleg 1%-nál kevesebb, ha nem alkalmazol kockázatos szokásokat.
Hagyományos értelemben vett vírust - értsd: egy futtatható állomány, amit elindítva lemásolja önmagát más, a rendszerben futtatható állományokba - igen kis eséllyel, azért, mert a Linux kicsi elterjedtsége és a Linux-rendszerek különbözősége miatt nem éri meg ilyen kártevőt írni rá.
Másrészt Linux-rendszereknél a programok telepítését elsődlegesen csomagkezelőből végzik - kevésbé van kitéve annak, hogy a felhasználó binárisokat töltsön le készakarva.
De Linux esetében is ajánlott:
- tessék odafigyelni, hogy milyen oldalon jársz, mire kattintasz, mit töltesz le
- ne futtass mindenféle gyanús helyekről származó binárisokat, ne hajts végre ész nélkül - másolás, beillesztés után - parancssori parancsokat
- ha valami kétes oldalt keresnél fel, virtuális gépbe telepített rendszerben futó böngészőben próbáld meg elérni - így elszeparálhatod az éles rendszertől
- tessék rendszeresen frissíteni a rendszert
- Linux-rendszereknél is vannak biztonsági megoldások: van tűzfal (akár alkalmazásszintű is - lásd: Opensnitch), böngészőhöz van reklámblokkoló - Firefox esetén például a uBlock Origin, ami nem csak a reklámokat, de a kártevőket tartalmazó oldalakat - de még vírusirtó is van sokféle
- a fontos adataidról készíts biztonsági mentést - minimum 3 példányban
Erre harapok "Linux kicsi elterjedtsége"...
Desktop-on igaz, minden más platformon linux kernelt dominál.
- szerverek 95%-a
- összes androidos telefon
- Okos külyük
- stb...
Az tévedés, hogy vírus vagy féreg szoftver fertőzések operációs rendszerhez kötött. Van hozzá köze, de az OS-en más-más szolgáltatások is futnak. Ha ezek sérülékenyek, akkor támadható, fusson az Win-en vagy vmilyen Linux-on. Ezért napra készen kell tartani minden rendszert és programot.
(Innen is üdvözlöm aki letiltotta a Win-en az update-et vagy marad Win10-en az end-of-life után is.)
Másik tényező a jogosultság. Minél szigorúbb/körülményesebb használni egy rendszert, annál inkább szabályozott. A vírusnak/támadónak is olyan jogosultsága lesz, amilyen az érintett programnak van.
Windows is lehet biztonságos, de a Linuxból is lehet csinálni lyukas sajtot.
"Erre harapok "Linux kicsi elterjedtsége"..."
Hát ne harapj.
A kérdező asztali környezetben kérdezte, ott - ahol egyébként a vírusfertőzések többsége előfordul (mert a vírusok főként a hiszékeny felhasználóval terjednek) - pedig - tetszik vagy sem -kicsi az elterjedtsége a Linuxnak, ami csökkenti a vírusfertőzések eredményességét.
"Az tévedés, hogy vírus vagy féreg szoftver fertőzések operációs rendszerhez kötött. Van hozzá köze,"
A vírusos állományt valakinek futtatnia kell az adott rendszeren. Az pedig az egységsugarú felhasználó lesz.
És asztali környezetben - amiből több a Windowsos kliens - több az egységsugarú felhasználó.
"de az OS-en más-más szolgáltatások is futnak. Ha ezek sérülékenyek, akkor támadható, fusson az Win-en vagy vmilyen Linux-on."
Az egy másik támadási vektor, a kérdező asztali környezetet emlegetett
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!