Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Biztonságos ez a Digitális...

Biztonságos ez a Digitális Állampolgárság Program?

Figyelt kérdés
Meg volt a lehetőségem, hogy az új személyi igazolványom mellé regisztráljak ide is, de vannak kétségeim. A mai Magyar Kormány kezébe adjak olyan információkat, amiket az okostelefonom "kiszivárogtat"? Csak nekem vannak ilyen érzéseim, vagy ez teljesen alaptalan? Végülis egy általam önként telepített szoftver akár képes gyakorlatilag bármit követni velem kapcsolatban. Persze igaz, a nagy amerikai cégek amúgy is követnek mindent, de számomra ez valamiért mégiscsak kockázatosabbnak tűnik. Paranoid vagyok?

szept. 13. 09:24
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagy az, csak realista.
szept. 13. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
55%

Paranoid vagy. Egyrészt ahhoz, hogy az alkalmazás hozzáférjen bizonyos adatokhoz, engedély kell neki az OStől, tehát nem fogja látni pl. a helyadatokat, ha nincs neki ilyen engedély megadva. Az engedélyeket bármikor tudod módosítani a beállítások között.

Másrészt ha az állam annyira nagyon akarna rólad tudni valamit, azt már valószínűleg tudná. Nem akarlak elkeseríteni, de jó eséllyel nem vagy ennyire fontos.


Offtopik, de mókásnak tartom, hogy amikor valami újdonság jelenik meg, akkor mindenki rezeg, hogy jaj, a csúnya állam megtudja, hogy mit csinálok (ugyanez volt a chipes személyinél), közben meg a legtöbb ember még azt is kiposztolja facebookra, hogy mikor ment sz.rni reggel.

szept. 13. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim válasza:
75%

Az állam, mivel ő adja ki a dolgaidat, mindet tud rólad. Én jobban fosnék a mobil elvesztésétől.


Mondjuk nekem nincs bankkártyám, és nyomógombos telóm van, amit itthon tartok, "lakástelefon" funkcióban.

szept. 13. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
86%

A DÁP-ban neked van lehetőséged arra, hogy a rólad nyilvántartott dolgokat könnyebben elérd, meg 1-2 ügyintézést a telefonodról is meg tudj oldani. Az állam ebből nem sok újat fog megtudni rólad.


Ehhez mondjuk egyértelműen a személyedhez kell kötni a telefonodat (IMEI-szám? más egyéb dolgok), illetve biztos kell majd engedélyeket adni ehhez-ahhoz.


És az emberek bizalmatlanok ezzel kapcsolatban. Na, ez a bizalmi deficit a durva!


Amúgy én is csak a kockázatot látom benne, mert nem értem, és nem is vagyok kíváncsi a magyarázkodásra, hogy miért kell ezt a személyemhez kötniük, mert nem gondolom, hogy jó kezekbe kerülne ez az infó.


Gondolj a KRÉTA-botrányra, ahol nem az a gáz, hogy feltörték az "osztálynaplót", meg hogy egészségügyi, vagy pénzes adatokhoz fértek hozzá. Az a durva, ahogy az állam kezelni próbálta az incidenst - a kezelés pedig a mély kussolás, sunnyogás, meg a saját szabályai (GDPR-incidenskezelés, adatvédelmi hatósági bejelentés) be nem tartása volt.


Ráadásul azt is kockázatnak érzem, ha ott van mindenem a mobilomon, amit elveszthetek, ellophatnak, feltörhetnek, elvehetnek. Bankkártya adatom, bankos appom sincs rajta pontosan ezért. Ha a teljes személyazonosságom ráköltözne (digitális aláírási joggal, minden azonosítóval, adatommal), az egy ordas nagy biztonsági kockázat lenne.


Ezt pedig nem ellensúlyozza, hogy az app-ban időpontot tudok foglalni az ocsmányirodába. Másfél perc alatt elintézem egy telefonhívással (igen, vén szar vagyok, akinek nem okoz egzisztenciális görcsöt, ha fel kell hívnom egy telefonszámot és ott beszélni kell valakivel).

szept. 13. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
66%
És akkor ha iskolába járnék, ezt a mindent, de tényleg mindent tartalmazó cuccot még órákra ki is kell adnom a kezemből, ugyancsak az állam szabályai szerint...
szept. 13. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim válasza:
100%

Excsajom nagy tech és IT őrölt. Az országban az elsők között volt elektronikus aláírása, meg ügyfélkapu, meg anyám kínja. Igen, még ujjlenyomatos dolgai is vannak, pl. pendrive, zár, meg hasonlók.


Na a lényeg. BÁRHOL, és BÁRMIT akar intézni, 10-ből 5 alkalommal jön egy telefon, e-mail, levél, hogy nem megy. Mert jöjjön be, mert itt papíron kell aláírni, meg hát ehhez kell a valódi okirat, meg nem jó így a fotó, és úgy sem, nem...így sem, meg hasonló baromságok. Ezek után, mit vársz?

Mikor csináltattam az új személyit, megkérdeztem, hogy akkor ez már adó és TB kártya is egyben? Az ügyintéző visítva a képembe röhögött, hogy milyen filmeket nézek én?

szept. 13. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
74%

1) nincs rá érdemben szükség, 2) a kormány mégis irreális mértékben erőlteti.

Bármilyen célra is akarják fordítani, amit a kormány ennyire erőltet, azt személyes érdekek miatt teszi (amiben nincs érdekeltségük, azzal nem foglalkoznak). És bárki gondolja azt, hogy 1-1 ember bizony nem is érdekli őket, de sok olyan dolog van, amit ezáltal megtudhatnak a felhasználókról. És bár igen, valóban engedélyt kell adni bizonyos dolgokhoz, de a legtöbben azt sem tudják, mit nyomkodnak össze a telefonjukon, és vannak olyan alap infók, amiket engedély nélkül is lekérhetnek.

Ismétlem: nem tudom, mi ezzel a céljuk (a covid-oltásos e-mailezésről is kiderült, hogy a propagandát tolják rajta), de amíg valami a Fidesz kezében van, addig biztos, hogy nem elsődlegesen az emberek érdekeit szolgálja.

szept. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a hozzászólásokat - ahogy egyikőtök írta, igen - a bizalmi deficit a legnagyobb probléma. Nem vagyok senki, sem fontos személy, csak egyszerűen kímélem magam a sok korlátozástól, az idióta notificationöktől, spamektől, telefonoktól. Sem a nagy cégekben, sem a kormányban nem hiszek, hogy bármit értem tenne, ez az oka a bizalmatlanságomnak.
szept. 13. 11:12
 9/17 anonim ***** válasza:

"Paranoid vagyok?"

Igen kérdező, paranoid vagy.


"A mai Magyar Kormány kezébe adjak olyan információkat, amiket az okostelefonom "kiszivárogtat"?"

Egyrészt ennek az alkalmazásnak az a célja, hogy a kormány által kezelt adatokat egy eszközön kezeld, ne kelljen kártyákkal vacakolni.


Másrészt más országokban is van ilyen - például Észtországban:

[link]

vagy Katarban:

[link]

vagy a németeknél:

[link]


Harmadrészt: az okostelefon rendszere lehetőséget biztosít arra, hogy korlátozd, hogy az alkalmazás mihez férhet hozzá.


Negyedrészt: adatvédelmi kötelezettségek vannak (Európában meg pláne - lásd GDPR - ez nem egy amerikai központú, globális big tech cég közösséginek hazudott alkalmazása, ami deklaráltan az adataiddal kereskedik). Ha ezeket az alkalmazás túllépi, abból botrány lesz.

szept. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
74%

"Ha ezeket az alkalmazás túllépi, abból botrány lesz."


Ha kiderül...


De lsd. Kréta-botrányt; a covid-regisztrációhoz szükséges (és istenbizony csak az oltás-értesítéshez használandó) email címre küldött fidesz-propagandát; a koronavirus.hu oldalon futó yandex-kódot; a Pegazus-botrányt...


Te biztos vagy benne, hogy jó kezekbe adod bármilyen adatod?

szept. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!