Miért csodálkozik most mindenki, beleértve az érintetteket is, hogy a "fél világ" számítógépes rendszere leállt, amikor eleve olyan rendszerre alapoztak, amit ép eszű ember nem használna olyan helyeken, ahol fontos a stabilitás és megbízhatóság?
Állami rendszerek, katonaság, egészségügy, bankok, utazási társaságok, logisztikai vállalatok stb. túlnyomó többségben Windowsra épülnek évtizedek óta. Hatalmas cég van a rendszer mögött, komoly ügyfélszolgálattal, sok elérhető szakemberrel. Nem véletlenül építenek sok mindent rá. A beépített rendszerek egészen más kategória megbízhatóság és biztonság szempontjából, mint Mariska otthoni Windows-os gépe.
A mostani kékhalálok oka egy külső biztonsági megoldás (CrowdStrike), ami gondolom elég erőteljesen beleépül a rendszerbe. Egy ilyen nem csak a Windows-t tudja magával rántani.
Lehet hogy hülyeséget mondok.
ReviOs kellene használni mert ott csak a biztonsági frissítések vannak, és mást nem telepit fel Pl Edge, Office, játékok, Netflix az engedélyed nélkül.
És alap van Defender is benne.
Nem a windows update okozta a hibát hanem egy kis(?) cég küldte ki mindenkinek egyszerre a frissítéseit.
Az a kis cég még nem tanulta meg hogy sose szabad mindenkinek egyszerre kiküldeni. A microsoft és az android se csinál ilyet, van beta csatorna, előnézeti kiadások stb, stb így ha vanis hiba az mindig aránylag kis csoportot érint.
De az üzemeltetők is megtanulják (remélhetőleg) hogy ne bízzanak teljes mértékben a külső partnereikben amelyek egyetlen betanított technikusának (szándékos) hibája leállítja a fél világot..
Egy felhőszoftvernek volt egy frissítése és az okozta?
Tegnap a gyárban láttam délelőtti műszakban a százalékoló nő gépén hogy helyreállítás.
Akkor azért lehetett kék halál?
#2 "Az pedig csak feltételezés, hogy pl. Linux-szal soha semmi baj nem történne."
Szerintem ilyet senki nem mond, aki egy kicsit konyít a rendszerinformatikához.
Viszont nem mindegy, hogy egy rendszer potenciálisan mennyire veszélyeztetett, mennyire robosztus, mennyire hibatűrő, mint ahogy az sem mindegy, hogy probléma esetén mennyire könnyen (vagy nehezen) állítható helyre. Ilyen tekintetben a Windows nagyon alulteljesít. Nyilván megint csak nem kell kiforgatni a szavaimat, nem arról van szó, hogy naponta tízszer csinálná össze magát a Windows, de sokkal sérülékenyebb, mint a Unix-alapú rendszerek, és ha valami baj van, akkor sokkal macerásabb a helyreálíltásuk.
A helyzet az, hogy míg otthon némi egyéni bosszúságtól eltekintve nem okoz különösebb problémát az, ha egy rendszer összecsinálja magát, addig ugyanez egy éles, több száz-ezer-tízezer-százezer emberre hatással levő rendszernél normális körülmények között nem lenne megengedhető.
Na majd ráfogják egy technikusra hogy ő elgépelt valamit ezért az egészet ő okozozta, mindenki más hibátlan.
De az is látszik hogy (mivel csak a windows progtamverzióba került be a hiba) milyen kevés helyen használnak linuxot még a kijelzőkben is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!