Milyen adatokat lát az internet szolgáltató?
"Ezt úgy értem hogy lája a egyész képernyőmet?"
Nem, mivel a képernyődön megjelenő tartalom származhat a géped lokális meghajtóiról is.
"Milyen adatokat lát az internet szolgáltató?"
Mivel az Internetezésed az Internet-szolgáltatón keresztül megy át, elvileg láthatná, hogy milyen weboldalakat, Internetes tartalmakat érsz el, viszont:
- az Internet-szolgáltató nem hatóság, nem feladata annak figyelése, hogy te mit csinálsz a neten (ez a polgári titkosszolgálatok, vagy a nyomozóhatóság teheti meg, de azt is csak nagyon indokolt esetben - ha súlyos bűncselekmény elkövetésében vagy érintett)
- az Internet-szolgáltatódnak vigyáznia kell az adataidra, nem fürkészheti azokat ki, mert azzal adatvédelmi szabályokat sértene és azért adatvédelmi bírásgot kaphatna
- az Internet-szolgáltatódnak nincs arra kapacitása, hogy azt vizslassa, hogy te mit csinálsz
- ráadásul a weboldalak nagy többsége titkosított HTTPS-protokollt használ, így azokat köztes fél nem igazán tudja kifürkészni
A képernyödet semmiképpen nem láthatja, az internet müködési elve miatt ez nem lehetséges, mivel nincs közvetlen hozzáférése a gépedhez/telefonodhoz.
Az internetes tevékenységedet láthatja a következök szerint:
- A DNS kéréseidet látja, tehát azt, hogy melyik weboldalon jártál. A HTTPS-t használó oldalaknál csak azt látja, hogy meglátogattad az adott oldalt, azt hogy azon belül mit csináltál, azt nem. A nem HTTPS-es oldalaknál minden tevékenységedet látja az adott weboldalon. A népszerü gyakran használt oldalak 99%-a már HTTPS-t használ, mert ez már 5 éve is standard volt.
Ha azt szeretnéd, hogy semmit ne lásson, használj egy jó VPN-t, az megoldja az összes említett problémát (pl. NordVPN). Ebben az esetben maxiumum csak annyit lát, hogy hány GB adatot használtál fel.
Azt mindenképp látja hogy befizetted-e az előfizetési csekket. Ha pár hónapig "elfelejted" befizetni akkor meg is reklamálja ezt.. ;)
#4 A dns lekérdezést se látja ha a böngészőben bekapcsolod a "Biztosságos DNS" funkciót. Win és android esetén is van ilyen.
#5 A TLS handshake plaintextben jön létre, ami tartalmazza a domain nevet, szóval ugyanúgy láthatják. A böngészőnek és a szerveren is támogatnia kell az Encrypted Client Hellot, csak úgy lehet azt is elrejteni.
#7 A helyzet az hogy a böngésző nem TLS handshaket használ ekkor hanem HTTPS kapcsolatot..
DNS lekérdezésnél is.
#9 Te mit is akarsz mondani?
A szolgáltató látja az önmaga által neki kiosztott IP-t és azt is látja milyen IP-vel tart kapcsolatot az előfizető. Mást nem.
Ha nem érted mi az a titkosítás felesleges plaintextről beszélned.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!