Ha valaki VPN-t használ az valóban 100%-ig lenyomozhatatlan?
Például a kínaiak azért használják előszeretettel, hogy az erős cenzúra miatt a hatóságok ne tudják lenyomozni ki mit néz kivel beszélget.
A VPN az valóban ennyire működik, hogy még a hatóságok modern eszközökkel sem tudják lenyomozni az emberek adatait?
Nem.
A VPN(-szolgáltatás) két dologra jó:
* titkosítja a közted és a VPN-szerver közötti kapcsolatot, így a köztes felek (például egy megbízhatatlan, publikus, titkosítatlan wifi-hotspotnál a forgalmadat megfigyelő) nem tudják kideríteni milyen weboldalt látogatsz meg, azon keresztül milyen tartalmakat tekintesz meg
* az elérni kívánt oldal/szolgáltatás nem valós, szolgáltatótól kapott publikus IP-címedet látja, hanem a VPN-szerverét (ez akkor tud hasznos lenni, ha olyan tartalmat akarsz elérni, ami csak adott országból/ország hálózatából érhető el)
Viszont:
* a VPN-szolgáltatás nem szolgál antivírusként
* a VPN-szolgáltatás nem szűri a böngésződ által hagyott, téged azonosító ujjlenyomatot, sem a nyomkövető sütiket, azt a meglátogatni kívánt oldal felhasználhatja
* a VPN-szolgáltatás nem szűri az általad közzétett kényes információkat
* a VPN-szolgáltató nem tartja a hátát, ha bűncselekményt követsz el - együtt kell működnie a helyi hatóságokkal
Nem. Ez egy nagy butaság! Simán visszakereshető, hogy ki milyen VPN mögül tevékenykedik, ugyanis az IP cím alapján, egy kis keresést követően meg lehet tudni, hogy milyen szolgáltatóhoz tartozik az adott IP cím. Így tehát, ha esetleg valami huncutságot művelnél a neten, akkor azt javaslom, hogy ne tedd, mert akkor elővehetnek a hatóságok, és a VPN szolgáltatók pedig kiadják az adataid (Előfizetési adatokat, email címed, valamint az eredeti IP címed). Az "ingyenes", noname VPN-ek pedig nem csak a hatóságoknak.
A VPN arra jó azon kívül, hogy elérd távolról az otthoni, vagy munkahelyi, esetleg egyéb hálózatokat, hogy elrejtsd a szolgáltatódtól, legyen az internetszolgáltató otthon, vagy mondjuk a suliban az iskolai internethálózat, amit a rendszergazda felügyel az internetes tevékenységed, ezáltal megkerülve az esetleges korlátokat, amelyekbe vagy földrajzi, vagy pedig internetszolgáltatói tiltás eredményeként ütköztél. A Kínaiak, és újabban az Oroszok is pont ezért használják, mert egy tucatnyi szolgáltatás le van náluk tiltva, és VPN-el ezt könnyedén megkerülik. Le van szarva, hogy ki milyen tiltott oldalakat böngész VPN mögött. De az, hogy lenyomozhatatlanná tesz, az erős túlzás!
Vannak olyan VPN szolgáltatók, amelyek DNS alapon szűrik valamennyire a reklámokat, meg elvileg a kártékony oldalakat, de általában ez csak marketing, mert én nem gondolom, hogy egy VPN szolgáltatás fogja megvédeni a felhasználókat az ész nélküli kattintgatásokból adódó káros következményekből. Bizonyára rendelkeznek valamilyen nagyon-nagyon basic szűrővel, de messze nem a legjobbak. Erre léteznek célszoftverek is.
Nem lenyomozhatatlan egy VPN szolgáltató sem, ahogy pl. a TOR sem. Ad egy kis plusz biztonságot azáltal, hogy elrejti a valódi IP címedet. Emellett hozzáférsz regionálisan korlátozott tartalmakhoz, pl. bizonyos Netflix filmek/sorozatok úgy, hogy beállítod melyik ország szervereihez csatlakozol. Ha tegyük fel USA-t választod, akkor a Netflix csak az USA-ban lévő VPN szerver IP címét látja, amiről csatlakozol és így hozzáférsz az olyan tartalmakhoz is, amik ott elérhetőek de Magyarországon pl. nem. Az internetkapcsolat viszont belassulhat, ha ilyen nagy földrajzi távolságú szerverhez csatlakozol.
Amúgy vírusok, adathalászat és persze a social engineering (megtévesztés, félrevezetés) ellen természetesen nem véd, de ezeket már leírták előttem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!