A PC tápjába épített túlfeszültség védelem elegendő ahhoz hogy egy esetleges áramszünet vagy villámcsapás esetén megvédje az alkatrészeimet?
Amennyiben nem, érdemes konnektorba dugható túlfeszültség védőt venni? Ezek már-már gyanúsan olcsón beszerezhetők kb 5-10 ezer forint.
Pl: [link]
Áramszünet ellen a szünetmentes tápegység hivatott védelmet nyújtani, ami egy külön eszköz, áramkimaradás esetén akkumulátorról rövid ideig - amíg el nem mented a munkádat - ad áramellátást.
Villámcsapás ellen meg a rendesen kiépített villámvédelmi rendszer, ami áll a villámhárítóból, és a több fokozatú - T1 (B), T2(C), T3 (D) - túlfeszültségvédelemből.
Ebből az első kettőt az elosztószekrényben helyezik el, a legutolsó a topiknyitó hozzászólásodban említett "finomvédelem", azt a védendő berendezésnél helyezik el (hacsak nem tartalmaz eleve), önmagában nem elég a villám elleni védelemhez.
Az általad említett túlfesz. védők kis energiájú túlfeszültség impulzust képesek levezetni. Az ellen védenek.
Nagy energiájú túlfesz ellen az előttem válaszoló által említett több fokozatú rendszer nyújt nagyobb védelmet.
De 100%-osat az sem.
#2: Ezek a hálózati csatlakozóaljzatba csatlakoztatható adapterek, elosztók a legutolsó, T3 (régebbi nevén D) osztályú, úgynevezett "finomvédelmek", kisebb túlfeszültségek ellen (például ha ugyanazon a fázison bekapcsolnak valami nagyobb teljesítményt felvevő eszközt - mondjuk egy porszívót - a kapcsoláskor létrejövő feszültségtüske ne tegye tönkre az érzékeny berendezéseket) képesek védelmet nyújtani.
Ha a #1-es hozzászólásban említett magasabb osztályú védelmek rendesen ki vannak építve, akkor ennek utolsó fokozataként villámból fakadó túlfeszültség ellen is védelmet nyújt.
Közvetlen villámcsapás ellen csak akkor kell védekezni, azaz akkor kell a 3 fokozatú túlfeszültségvédelem, ha van rá esély, hogy valahol közelben bele tud csapni a készülékig menő vezetékbe a vilma. Ez két esetben fordul elő:
1. az utcai vezeték a levegőben van, nem a földben
2. a házon van villámvédelem
Közelben lecsapó villám által okozott induktív vagy kapacitív hatások ellen elég az utolsó két fokozat. Messzebb lecsapó ellen elég az utolsó fokozat.
Az utolsó fokozat persze jó a fentebb említett hálózati kapcsolások miatti túlfeszültségek ellen, de ezeknek az energiatartalma jóval kisebb, mint a közelben lecsapó villám által okozott impulzus energiatartalma. A harmadik, utolsó fokozat az jellemzően hatod-heted csúcsáramot tud lekezelni, mint a második.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!