Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » A PC tápjába épített túlfeszül...

A PC tápjába épített túlfeszültség védelem elegendő ahhoz hogy egy esetleges áramszünet vagy villámcsapás esetén megvédje az alkatrészeimet?

Figyelt kérdés

Amennyiben nem, érdemes konnektorba dugható túlfeszültség védőt venni? Ezek már-már gyanúsan olcsón beszerezhetők kb 5-10 ezer forint.


Pl: [link]



2023. jan. 17. 15:25
 1/6 anonim ***** válasza:

Áramszünet ellen a szünetmentes tápegység hivatott védelmet nyújtani, ami egy külön eszköz, áramkimaradás esetén akkumulátorról rövid ideig - amíg el nem mented a munkádat - ad áramellátást.


Villámcsapás ellen meg a rendesen kiépített villámvédelmi rendszer, ami áll a villámhárítóból, és a több fokozatú - T1 (B), T2(C), T3 (D) - túlfeszültségvédelemből.

Ebből az első kettőt az elosztószekrényben helyezik el, a legutolsó a topiknyitó hozzászólásodban említett "finomvédelem", azt a védendő berendezésnél helyezik el (hacsak nem tartalmaz eleve), önmagában nem elég a villám elleni védelemhez.

2023. jan. 17. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem. Viszont akkor ezek a túlfeszültség védők milyen célt szolgálnak?
2023. jan. 17. 16:31
 3/6 Szirty ***** válasza:

Az általad említett túlfesz. védők kis energiájú túlfeszültség impulzust képesek levezetni. Az ellen védenek.

Nagy energiájú túlfesz ellen az előttem válaszoló által említett több fokozatú rendszer nyújt nagyobb védelmet.

De 100%-osat az sem.

2023. jan. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2: Ezek a hálózati csatlakozóaljzatba csatlakoztatható adapterek, elosztók a legutolsó, T3 (régebbi nevén D) osztályú, úgynevezett "finomvédelmek", kisebb túlfeszültségek ellen (például ha ugyanazon a fázison bekapcsolnak valami nagyobb teljesítményt felvevő eszközt - mondjuk egy porszívót - a kapcsoláskor létrejövő feszültségtüske ne tegye tönkre az érzékeny berendezéseket) képesek védelmet nyújtani.


Ha a #1-es hozzászólásban említett magasabb osztályú védelmek rendesen ki vannak építve, akkor ennek utolsó fokozataként villámból fakadó túlfeszültség ellen is védelmet nyújt.

2023. jan. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Közvetlen villámcsapás ellen csak akkor kell védekezni, azaz akkor kell a 3 fokozatú túlfeszültségvédelem, ha van rá esély, hogy valahol közelben bele tud csapni a készülékig menő vezetékbe a vilma. Ez két esetben fordul elő:

1. az utcai vezeték a levegőben van, nem a földben

2. a házon van villámvédelem

Közelben lecsapó villám által okozott induktív vagy kapacitív hatások ellen elég az utolsó két fokozat. Messzebb lecsapó ellen elég az utolsó fokozat.

Az utolsó fokozat persze jó a fentebb említett hálózati kapcsolások miatti túlfeszültségek ellen, de ezeknek az energiatartalma jóval kisebb, mint a közelben lecsapó villám által okozott impulzus energiatartalma. A harmadik, utolsó fokozat az jellemzően hatod-heted csúcsáramot tud lekezelni, mint a második.

2023. jan. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Villámcsapás ellen a elgbiztosabb ha simán kihúzol mindent, nem két volt ott a feszültség.
2023. jan. 17. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!