Törött samsung okozhat radioaktív sugárzást?
Kb. 1-2 hónapja törtem össze úgy a samsung telefonomat, hogy konkrétan átment rajta egy szög. Ezek után mivel nem akartam nagyon "fogdosni", pici nejlon zacskóba raktam, majd mit sem törődve vele felraktam a polcra. A hír most jött velem szembe, hogy a törött telefon, (főleg az ennyire törött) okozhat radioaktív sugárzást. Mennyi kell aggódnóm tőle?
A polc az ágyam végétől kb. 70cm-re van.
Az interneten.....
Tényleg kívancsi vagyok, ezért kérdeztem meg itt.
Ha annyira veszélyesen radioaktív lenne, akkor törés nélkül is radioaktív lenne - a műanyag/üveg/vékony fém nem sokat jelentene.
Ami esetleg gondot okozhatna, az:
* az üvegszilánk (megszúr)
* a folyadékkristály (nem épp egészséges, ha lenyeled)
* ha a szög átütötte az akkumulátort (zárlat -> tűzveszély)
"A hír most jött velem szembe, hogy a törött telefon, (főleg az ennyire törött) okozhat radioaktív sugárzást."
Ezt hol olvastad? Belinkelnéd azt a cikket?
"hogy konkrétan átment rajta egy szög"
Nem tudott aludni...
"Az interneten....."
Ott azt is írják, hogy a Föld lapos.
Az internet legnagyobb előnye egyben a legnagyobb hátránya is. Ameddig azzal valaki törvényt nem sért, addig bármit leírhat, akkor is, ha az baromság. (Sőt, még a törvénysértő dolgokat sem mindig olyan könnyű eltávolítani.) Ezért fontos egyrészt a kritikus gondolkodás, másrészt meg az alapvető ismeretek megléte.
Ha valami információt olvasol, mindig ellenőrizd, hogy hol jelent az meg! Ha egy tudományos, vagy elismert technológiai oldalon, akkor nagyon valószínű, hogy az a hír igaz. Ha ilyen "mindenegyben blog", meg hasonló, eánézésre is komolytalan oldalakon, akkor meg elég nagy a valószínűsége, hogy az információ vagy hamis, vagy erősen torzítva van. Éppen ezért ilyenkor érdemes rákeresni. Ha hiteles hírforrás is megerősíti, akkor már lehet feltételezni, hogy igaz. Ha csak pár gagyi oldal, meg egy-két hatásvadász blogposzt szól róla, akkor nyilván nem lesz igaz.
Emellett ha jobban belegondolsz, rájöhetsz, hogy logikusan ez hülyeség. Szerinted reális az, hogy egy tömegtermékben olyan anyagot helyetnek el, olyan mennyiségben, ami már tényleg ártalmas? Akkor a terroristáknak nem kellene mást tenniük, mint összegyűjteni pár zacskó kidobott telefont, és már mehet is a fenyegetőzés.
Ráadásul a radioaktivitás egy elég ellenálló sugárzás. (Legalábbis ami a gamma-részecskéket illeti. Az alfát elég könnyű megfogni, és a béta sem túl strapabíró.) A telefon alumínium tokja tudod, mikor fogja a gamma-sugárzást meggátolni? Soha. Szóval ha tényleg radioaktív lenne, akkor az ép állapotban is az lenne. Ez meg azért eléggé abszurd ahhoz, hogy igaz legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!