Windows: 3 számítógép szinkronizált mentése központi helyre, hogyan?
Szeretném megoldani 3 Windows-os számítógép hálózaton keresztül történő mentését.
Egy Linux-os gépre telepítenék Debian-t és azt szeretném, ha a Windows-os gépek automatikusan a Linux-os gépre feltöltenének fájlokat, de úgy, hogy történjen szinkronizálás is: ha egyszer megtörténik a biztonsági mentés, onnantól kezdve csak és kizárólag azokat a fájlokat mentse, amelyeknél bármilyen változás történt.
Windows-os program amely ezt végezné vagy automatikusan menjen, vagy asztalon lévő ikonra kattintás után.
Ha bárkinek bármilyen hasonló jól bevált rendszere van, vagy magyar, esetleg angol nyelven való "hogyan készítsünk ilyen rendszert és hogyan állítsuk be" leírása, az is nagyon érdekelne.
Erről az egész témakörről nincs egy összefoglaló, jó tankönyv, vagy angol manual?
(mentés típusai, differenciális/inkrementális/mirroring, software RAID, rendszerek közt milyen megoldások vannak stb).
Bár minden fent van a neten, de sok helyen csak nyúlfarknyi információk vannak, szívesen utánaolvasok bárminek csak "lassan haladok".
Egyébként nincsenek olyan nagy elvárásaim, mondjuk 3 gépen megadom neki a meghajtókat hogy azokat mentse le, majd ezután csak akkor mentse, ha eltérés van - és remélem hogy zsarolóvírus nem csapja felül tehát az módosítja a fájlnevet is és akkor talán nem íródik felül).
Megosztás (samba) esetén meg "miképpen biztosítható" a kizárólag a mentést végző program általi megosztás-elérés azt nem tudom.
A differenciális/inkrementális mentés a mentést végző kliensszoftveren múlik - a kliensszoftver dokumentációjában/fórumán olvashatsz utána.
A software raid a Debian telepítésekor, a partíciók létrehozásakor is beállítható, de utólag is az mdadm segítségével is megoldható. Bővebben például a Debian leírásában:
"Megosztás (samba) esetén meg "miképpen biztosítható" a kizárólag a mentést végző program általi megosztás-elérés azt nem tudom."
A biztonsági mentésre szolgáló megosztást egyrészt csak felhasználónév+jelszó birtokában lehessen felcsatolni, másrészt csak a mentés időtartamára kell felcsatolni a megosztást - utána le lehet csatolni - erre szolgál a Windowsos klienseken a net use parancs:
A Freefilesync nem tudja a differential backup-ot, vagy esetleg ez a "mirror" megvalósítást takarja?
Összes fájl hirtelen történő változására nincs felkészítve? (például ha az összes .docx, .zip, .jpg fájl-t zsarolóvírus kódolja, ettől megváltoznak, de a zsarolóvírus az eredeti néven hagyja őket, akkor azonnal felülíródik minden.
Illetve ha átnevezgeti őket valami másra, akkor is úgy érzékeli a Freefilesync - gondolom - hogy "a fájlt már törölték" és a titkosított változatot áll neki lementeni.
Tudom: ezek ellen védene a BTRFS snapshot meg stb de ez még misztikus nekem.
#9-re:
"Ezt hogyan tudom megtenni, ezek a kliensek miképpen biztosítanak ilyen feature-et? Azt tudom, hogy önmaguk számára biztosítják, de azt hogyan lehet megoldani hogy más programnak is továbbítsák az általuk észrevett fájl-változásokat?"
Ezt úgy értettem, hogy ha valamelyik felhős tárhelyet használnád mentésre. Ezt át kell gondolni, hogy nem lenne-e jobb egy mondjuk egy Google Drive előfizetés, mint a saját backup.
Illetve persze, az adatbiztonságra is gondolni kell, a már említett RAID is fontos lehet.
Azt is át kell gondolni, hogy egyáltalán differenciális mentés van-e szükséged, vagy inkább jobb megoldás lenne naponta egy teljes mentést csinálni, és az összes teljes mentést tárolni mondjuk egy hétig.
A jelenlegi munkahelyemen adatbázisokat mentünk. Éjjel kettőkor készül egy differenciális dump automatikusan, az mindennap mentve van, illetve szombaton készül egy teljes dump, az pedig aznap hajnalban kerül mentésre.
Előző munkahelyemen, ami egy kicsi pár fős cég volt, megbeszéltük a főnökséggel és a dolgozókkal, hogy munkaidő végén nem kapcsolják ki a gépeket (és beállítottam group policyben hogy még véletlenül se tudják kikapcsolni), 17 óra után 10 perccel elindult a backup és miután végzett, automatikusan leállította a gépet. A szervereken viszont a Windows saját biztonsági mentés opcióját használtuk.
Ezek rendszergazdai feladatok, ha tudsz szerezni valamilyen szoftverüzemeltetői/rendszergazdai tankönyvet, abban biztos utána tudsz olvasni.
"A Freefilesync nem tudja a differential backup-ot, vagy esetleg ez a "mirror" megvalósítást takarja?"
Igen a "mirror" csinál hasonlót: a könyvtárakban levő fájlok összehasonlításával (például ha a kliensgépen frissebbek fájlok, akkor másol).
"Összes fájl hirtelen történő változására nincs felkészítve?"
Szerintem egyetlen egy biztonsági mentést végző programnak sem tisztje eldönteni azt, hogy ezt a felhasználó kezdeményezte-e vagy a zsarolóvírus.
Ez ellen a vírusvédelemnek hivatott intézkednie, ő "láthatja", hogy az állományok tömeges módosítását egy folyamat kezdeményezte.
"ezek ellen védene a BTRFS snapshot meg stb de ez még misztikus nekem"
A pillanatkép, vagy a verziókezelő fájlrendszer (Windowsban ilyesmi a shadow copy: [link] ) egy olyan megoldás, hogy a fájlrendszerben tárolt fájlok bizonyos időn belüli módosítását eltárolják, így visszaállíthatóak.
Linuxban ennek kezelésére alkalmas a snapper.
Igazából csak arra lenne szükség, hogy a legelső mentés alkalmával lementeni a kijelölt meghajtók tartalmát, utána csak azokat a fájlokat kellene menteni, amelyek időközben módosultak, változtak, vagy törlésre kerültek.
Lehet az online megoldás nem olyan jó ilyen esetben (másik gépre történő mentés) arról a gépről, amely Wi-Fi-n csatlakozik, a másik szobában van, lehet ohgy minden napi mentés során az átnézés a végtelenségig tartana.
Olyanba nem lehet belefutni, hogy például elkezdem használni az Urbackup program bizonyos verzióját, aztán nem frissítem/nem szól hogy van új, amikor pedig szükség lenne az image-ból történő visszaállításra, a boot-cd letöltésére "az én általam használt verzióhoz" már nem lesz lehetőség...
Azt hiszem egy image-et csinál...
Akkor is megoldja ha egy gépben van egy SSD meg 2 winyó és sok meghajtó stb?
Tudja, hogy naponta csak a változásokat mentse és ne minden nap újra meg újra a hatalmas adatmennyiséget?
"Olyanba nem lehet belefutni," - nem hiszem, de nyilván ha egy megoldást nem gondozol, akkor ez akármit is választasz előfordulhat.
Igen, image-t csinál (is).
Nem csak egy diszkkel működik, ha jól emlékszem, de semmiből nem áll kipróbálni :-) Ha jól tudom lehet olyat, hogy a SYSVOL-ról csinálsz image-szintű mentést, a többiről meg file szintűt (az adatokról bőven elég). Meg kell nézni, én egy diszkes környezetben használtam csak.
Tud inkrementális mentést (image szinten is), és tud az image-ből is akár egy file visszaállítást is csinálni (persze ha nagy az image, akkor kell erőforrás...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!