Windows: 3 számítógép szinkronizált mentése központi helyre, hogyan?
Szeretném megoldani 3 Windows-os számítógép hálózaton keresztül történő mentését.
Egy Linux-os gépre telepítenék Debian-t és azt szeretném, ha a Windows-os gépek automatikusan a Linux-os gépre feltöltenének fájlokat, de úgy, hogy történjen szinkronizálás is: ha egyszer megtörténik a biztonsági mentés, onnantól kezdve csak és kizárólag azokat a fájlokat mentse, amelyeknél bármilyen változás történt.
Windows-os program amely ezt végezné vagy automatikusan menjen, vagy asztalon lévő ikonra kattintás után.
Ha bárkinek bármilyen hasonló jól bevált rendszere van, vagy magyar, esetleg angol nyelven való "hogyan készítsünk ilyen rendszert és hogyan állítsuk be" leírása, az is nagyon érdekelne.
"Egy Linux-os gépre telepítenék Debian-t"
Ahhoz szükséged lesz egy fájlmegosztást végző szolgáltatásra - alkalmasint ez belső hálózaton Samba lesz. Arra ügyelj, hogy az így létrehozott megosztást ne hagyd publikusan nyitva, ne csatold fel, mert a zsarolóvírusok lekódolják a felcsatolt publikus megosztást - csak a mentést végző szoftver érhesse el.
" de úgy, hogy történjen szinkronizálás is: ha egyszer megtörténik a biztonsági mentés, onnantól kezdve csak és kizárólag azokat a fájlokat mentse, amelyeknél bármilyen változás történt"
Inkrementális vagy differenciális mentés.
"Windows-os program amely ezt végezné vagy automatikusan menjen"
Pár példa a teljesség igénye nélkül:
* [link]
* [link]
* [link]
FTP-t jobban szeretnék, mint Samba-t, mert biztonságosabbnak tartom.
Bármilyen "howto" jól jönne, mert még sose csináltam és ha egyszer beállítom, teljesen biztosra szeretnék menni és nem szeretnék esetleges bonyodalmakat, vagy hogy az derüljön ki: ha vissza akarom állítani már nem tudom.
Természetesen a biztonsági mentést is menteném tovább, hogy ne csak egy helyen legyen, de biztosra szeretnék menni hogy jó módszert választok, ami teljesen azt teszi amit én szeretnék.
FTP és a biztonság? Nane, az minden, csak nem biztonságos...
Akkor már SFTP minimum.
Freefilesync oldalán vannak tutorialok, nézegesd meg őket: [link]
Egyébként a Freefilesync belül rsync-et használ.
Ha angolul keresel, a "differential backup" lesz a kifejezés, ami neked kell: [link]
Ha esetleg Onedrive-ra, Google Drive-ra vagy hasonlóra is mentenél, akkor az rsync tesóját, az rclone-t nézd meg.
Köszönöm a válaszokat.
FTP "a mai világban" nem biztonságos, de mivel router mögött vagyok és az összes port zárva van, a gépek is router mögött vannak, így hogy a FTP melyik gépen van nyitva éppen - úgy gondolom - nem számít. Egyébként igazad van az sftp ajánlásával.
Attóél tartok egyébként, hogy a windows-os gépekre feldobott freefilesync majd "fogja a gépet", "bekapcsolás után jön a szinkronizálás és aki használná, majd azért nem tud dolgozni, mert akkor nekiáll a keresésnek és hálózaton keresztül összehasonlítani a több tízezer fájlt stb.
Működő megoldást azért keresek, hogy "a buktatókat elkerüljem".
Ütemezni biztosan lehet, csak nem mindenki szereti "holt időben" bekapcsolva tartani a gépét a nap 24 órájában.
A tutorial-t megnézem amit ajánlottál, nagyon köszönöm.
Bármi jut eszedbe a témával kapcsolatosan, minden érdekelne.
Ha lenne egy "pontokba szedett leírás" arról amit szeretnék, az lenne a legjobb: "tedd fel", "állítsd be így", "Linux-on is tedd fel", "figyelj arra, hogy"... stb.
A tutorial-okat megnézem, köszönöm.
> Attóél tartok egyébként, hogy a windows-os gépekre feldobott freefilesync majd "fogja a gépet", "bekapcsolás után jön a szinkronizálás és aki használná, majd azért nem tud dolgozni, mert akkor nekiáll a keresésnek és hálózaton keresztül összehasonlítani a több tízezer fájlt stb.
Freefilesync-ben van egy "Expert settings" nevű rész, amit a GlobalSettings.xml fájl szerkesztésével tudsz elérni, és ahol van egy "RunWithBackgroundPriority" nevű opció, ezzel tudod limitálni a program erőforráséhségét: [link]
Magában az rysnc-ben van egyébként bandwith limit beállítás: [link]
Azt nem nagyon fogod tudni elkerülni, hogy olyan időpontban is bekapcsolva legyenek a gépek, amikor nem használják őket, mert ha munkaidőben mentesz, és közben változnak a fájlok (mivel ugye dolgoznak velük), akkor hibás lesz a backupod. Nem feltétlenül kell 0-24-ben bekapcsolva lenniük, de azért napi munkaidő után vagy hétvégén 1-2 órát igen.
Ha el akarod kerülni azt, hogy sok kis apró fájlt kelljen összehasonlítgatni, akkor tömörítsd a mentendő anyagot valamilyen archívumba.
Olyat is csinálhatsz, hogy valamelyik felhőszolgáltató kliensprogramjával figyeled a fájlváltozásokat (Onedrive, Google Drive tud ilyet), és akkor szinte real-time tudod feltölteni a megváltozott fájlokat.
Írtad:
"Olyat is csinálhatsz, hogy valamelyik felhőszolgáltató kliensprogramjával figyeled a fájlváltozásokat (Onedrive, Google Drive tud ilyet), és akkor szinte
real-time tudod feltölteni a megváltozott fájlokat."
Ezt hogyan tudom megtenni, ezek a kliensek miképpen biztosítanak ilyen feature-et? Azt tudom, hogy önmaguk számára biztosítják, de azt hogyan lehet megoldani hogy más programnak is továbbítsák az általuk észrevett fájl-változásokat?
Például több meghajtót kell vizsgálni egyszerre adott esetben, ezek meg - ismereteim szerint - egyetlen mappát figyelnek, ahova fájlokat lehet másolni, akár Dropbox akár a Google kliense (bár az utóbbit nagyon régen használtam)
"FTP-t jobban szeretnék, mint Samba-t, mert biztonságosabbnak tartom."
A puszta FTP nem használ titkosított kapcsolatot. Az az FTPS.
A Samba is biztonságossá tehető ( [link] ), csak be kell kapcsolni a megosztásnál a titkosítást - ami az SMB 3.0 protokoll
része.
De szvsz. belső hálózaton nem az átvitel titkosítása fogja okozni a legnagyobb problémát (aminek akkor van jelentősége, ha egy külső hálózaton keresztül elérhető tárhelyre mentenél), sem a #5-ös hozzászólásban emlegetett fájlrendszer-titkosítás (aminek akkor van jelentősége, ha egy olyan helyen van a szerver, ahol hozzáférhetnek a merevlemezéhez); hanem a szerverben levő merevlemez meghibásodása - ami ellen RAID-1 tükrözéssel védekezhetsz (lásd mdadm) - a szerver áramellátási problémája -ez ellen való az UPS - illetve a zsarolóvírusok kártétele - ez ellen meg többféleképpen védekezhetsz: egyfelől hogy a fájlmegosztás ne legyen mindig felcsatolva, csak a biztonsági mentést végző kliensprogram érhesse el (mint elhangzott, a biztonsági mentést egyébként is aktív munkaidőn túl ajánlatos végezni, tehát akkor kell elérnie a mentést végző programnak), másrészt a szerverben verziókezelő (versioning)/pillanatképeket (snapshot) kezelő fájlrendszerrel (ilyen például a btrfs vagy a zfs); harmadrészt a fájlszerveren kívüli adatmentéssel (akár felhőtárhelyre, akár külső meghajtóra).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!