Valaki elmagyarázza, miért létezik IPv4 és IPv6 azion kívül, hogy a hatos jóval nagyobb kapacitású? MI AZ IP-je valakinek manapság? IPv4, vagy IPv6?
Néztem néhány tutorialt, rengeteg részletet elmagyaráznak szakik, többmindent értek is, csak az egyszerű alapot nem magyarázzák el, ahogy a wikipedia cikkben sem... Nevezetesen, hogy amikor arról van szó, hogy valakinek mi az ip cmíe, akkor az az IPv4, vagy pedig az IPv6 -e, és hogy bevezették-e már a hatost, vagy csak tervezik, vagy van szolgáltató, ahol a hatos verzót alkalmazzák-e már az ip cím gyanánt, máshol meg még mindig a négyes verzió van alkalmazásban?
Vagy hogyan kell ezt érteni?
Ha még sehol sincs hatos verzió, mikor kerül bevezetésre, és egyszerre le fogják váltani a négyes verziót?
Azt se értem, miért mutatnak a gépek, netre csatlakozáskor, egyszerre négyes ip verziójú számot is, meg hatos verziójút is? Nem arról van szó, hogy egyelőre még négyest használnak, hatost meg majd csak ha ki lett osztva minden IPv4 cím?? Mert akkor minek kap mindenki IPv6 címet IS? Nem értem.
Valaki homályosítson fel, légyszi.
A magyar wikiről:
A BME Folyamatszabályozási Tanszékén már 1997-ben folytak kutatások a IPv6 hálózatok kiépítésének tesztelésére.
A NIIF által üzemeltetett és fejlesztett felsőoktatási és kutatói hálózaton 2001-ben kezdődtek meg az IPv6-os kísérletek és 2005 óta szolgáltatásként elérhető az IPv6 az egyetemek, kutatóintézetek és közgyűjtemények számára.[3]
Tarr Kft. 2007. november 8-tól kezdődően használ IPv6 címeket kiszolgáló infrastruktúráján. Lakossági tesztidőszak 2015 -től. Teljes DOCSIS lefedő egységesen 2018 évben lett IPv6 képes.
Az Externet 2009. május 19-én zárta le a közel egyéves tesztidőszakot és azóta nyújtja rendes szolgáltatásként az IPv6-ot.[4]
A Magyar Telekom 2009. november 2-án kezdte meg hálózatában az IPv6 nyilvános tesztelését.[5][6]
A Magyar Telekom 2011. június 3-án kapcsolta be az IPv6 hálózatát teszt jelleggel[7] és 2016 év végétől bevezette lakossági ügyfelei részére az IPv6 dual-stack szolgáltatását minden hozzáférési technológián: mobil, xDSL, GPON, DOCSIS.[8] A HGW 1db /56 IPv6 prefixet kap, melyet az ügyfelek által telepített routerek használhatják prefix delegálás keretében további interfészeik IP címmel ellátására.[9]
A Digi Kft. 2015. december 1-én elkezdte használni az FTTH hálózatán az IPv6-os IP címeket is.
A 6-os a jövő. A 4-es már nem képes kiszolgálni minden felhasználót.
A hardvereknek vannak korlátjaik. Ezért létezik és működik jelenleg mind a két rendszer egy időben.
Egyrészt a hálózatok útválasztóit lecserélni igencsak költséges lenne egyszerre. Másrészt ez rengeteg felhasználót is érintene. Emellett a készülékeket is le kell gyártani és már most chip hiány van. Pedig az okosotthon cuccok is éppen csak elkezdtek utat törni maguknak.
"Nevezetesen, hogy amikor arról van szó, hogy valakinek mi az ip cmíe, akkor az az IPv4, vagy pedig az IPv6 -e, és hogy bevezették-e már a hatost, vagy csak tervezik, vagy van szolgáltató, ahol a hatos verzót alkalmazzák-e már az ip cím gyanánt, máshol meg még mindig a négyes verzió van alkalmazásban?"
Ez a szolgáltatótól függ, illetve az általa adott végponti eszköztől.
Telekom esetén:
Digi esetén:
Pár oldal, amivel tesztelheted, hogy nálad működik-e:
* [link]
* [link]
* [link]
"Ha még sehol sincs hatos verzió, mikor kerül bevezetésre, és egyszerre le fogják váltani a négyes verziót?"
Párhuzamosan van használva a két rendszer.
Eddig csak a hármas értette meg a kérdésemet, köszönöm neki. :) Egyébként az, h párhuzamosan van használva a két rendszer, azt jelenti, hogy van, ahol már CSAK hatos, és van ahol (egyelőre) CSAK négyes működik?
Egyszerre nem adnak ki IPv4 és IPv6 címet?
Miért van az, hogy számos gépen egyszerre látok IPv4 és IPv6 cimet is? Az mire utal? Egyszerre két darab IP??
"Egyébként az, h párhuzamosan van használva a két rendszer, azt jelenti, hogy van, ahol már CSAK hatos, és van ahol (egyelőre) CSAK négyes működik?"
Mivel az IPV4 volt előbb, ezért vannak olyan szolgáltatók, ahol csak IPV4 van és van ahol IPV6 és IPV4 is elérhető.
És vannak olyan oldalak, amik csak IPV6-on érhetőek el:
Vannak olyan oldalak, mármint weboldalak, melyek IPv4-gyel el se érhetőek?
És ahol mindkettő elérhető, azt hogan kell érteni? Egyszerer ad a szolgáltató IPv4 és IPv6 ip címet is a kliensnek? És ha ezek dinamikusan változóak, akkor mindkét ip cím más és más, amikor újra kiosztják?
szia..
nem szoktam sokat írni, az írásomban lesznek logikai hibák de kb megérted, és az alapján amit a neten találsz tökéletesítheted a tudásodat..
IP cím:
Képzelj el börtönt, vagy anonim alkoholisták klubját, ahol nincsenek nevek.
Van a pattanásos szőke, a piros kabátos kövér bajszos és így tovább.. Ezek a mac addressek, személyre szólóak.
Ahhoz hogy beszélgessenek szükség van egy helyes azonosítóra, például hatoska, nyolcaska etc.
Jön a (DHCP szerver) beszélgetés vezetője, kihirdeti, pattanásos te az egyes, kövérbajszos a kettes leszel.
Voila, kész is az IP cím. így már mindenki tud beszélgetni, "hatos, adj a sörödből mondja a négyes".
Innen is látszik az ip cím lehet fix, tehát egyszer kitalálta és ő örökké az lesz, de lehet dinamikus, hogy minden összeüléskor véletlenszerűen kap egy számot mindenki és arra hallgat.
IPV6.
Itt is mindenki kap egy címet, de például a ketteske kap még egy titkos azonosítót például a börtön jó erre mint példa, "ketteske aki 4. sor 6. cellában ül" lesz a címe.
Miért is jó ez ?? Közvetlen címe lesz az embernek, például csőbombát küldeni neki :)
Megpróbálom leírni. IPV4 legyen most a gondolatban.
A börtönöknek is van IP címük nemcsak az embereknek, pont úgy kiosztva, alcatraz lesz a 12. a 14 a mellette levő őrszoba és így tovább.
Az alcatraz falai a tűzfal, oda betörni nem lehet. De írni is így tudsz a ketteskének ott:
12 es ip, ami alcatraz, és ott majd valaki a belső IP cím alapján kiosztott kettesnek adja oda a levelet..
Tehát ha az őrnek engedve van hogy a kettesnek adjon levelet a 12.es alcatrazon belül akkor megkapja, különben nem.
Biztonságos, tuti megoldás.
Neked is otthon van egy "börtön" ip címed, az a routeré, és a falakon belül van egy belső címed, így véded magad. Ez a tűzfalad.
ELkezdtek a kinti címek fogyni, jött az ötlet, legyen ipv6.
Alapvetően úgy néz ki hogy ipv4-ből van származtatva, ekkor az alcatrazban a ketteske is kap egy saját címet, ami áll a
12:2:mégvalami:titkoskód rendszerből
MI a lényege ? a 12:2 alcatraz, ketteske mint régen.
a mégvalami arra, ha valmi kiegészítés kell tehát több legyen mint az ipv4.
titkoskód: véletlen kód, ha valaki tudja akkor elér kintről.
Pontosan akkor mi is az eltérés:
IPv4 esetén nem tudtunk közvetlen levelet írni a kettesnek, így például ha ő a mosogató gép lenne se tudnád kintről elérni.
Ez jó is meg rossz is, mesélek:
Ketteske beköpi a maffia főnököt, alcatrazban a tűzfal mögött védve van.
Jön az ipv6 ott elérhető kintről csak egy titkos kód kell.
Hogyanis ? Már nincs többet tűzfal, hanem bárki aki tudja a kódot egyenesen megy hozzá, küldi neki a levélbombát és paff vége.
Tehát elérhető lett de a védelmi vonal megszűnt.. Ez a hátránya. Előnye hogy a mosógéped a kód birtokában (Emlékszel, a kód az ipv6 része) elérhető közvetlenül.
A fejlesztők ötlete az volt hogy az ipv6 része ami a titkos kód egyedi, olyan sok a variáció hogy ki találja meg, de ha tudod, akkor eléred.. ha például 12.2.8.5 (Idáig alcatraz ketteske, 8. 2. akkor nem lel senmit mert a 2. sor 5ben nem ül senki és voila, elvileg védve vagy)
Na ez az előnye..
(itt jegyzem meg, mikor elkeztdem ezzel foglalkozni kíváncsi voltam mire jó az ipv6 mert nekem jelenleg hülyeségnek tűnik, ipv6 esetén ha torrent kliensek futnak nasokon, és máris kiküldi a titkos kódot ami a nas címe, onnan a samba mountolható tehát rohadt sok digi netes torrentezősnek az egész nas-a elérhető kintről az ipv6 miatt, hiába van tűzfal mögött)
na szóval ez az ipv6.
Van olyan weboldal ami ipv6 csak ? Van, lehet.. Ez a fejlesztőn múlik hogy lesz e illetve van e.
Szükség van jelenleg az ipv6-ra ? Én simán letiltottam, ennek oka az hogy nem tudtam jól bekonfigurálni, mert 4 hete a hibátlan látásom tönkre ment, kb vakon gépelek így nem volt erre időm se energiám, majd meglátom :) De letiltva is hibátlan minden, tehát jelenleg nem szükséges.
Röviden ennyi, ha van benne hiba elnézést, de nem tudom visszaolvasni amit írtam.
Jajj de túl van ez bonyolítva.
Lényegében annyi, hogy ahol a szolgáltató ad IPv6-ot (szerintem manapság majdnem mindegyik ad), ott kapsz azt is, ahol nem, ott nem.
Egy eszköznek lehet több IP címe is, már IPv4 esetén is. Pontosabban, egy hálózati interfésznek is lehet több címe (általában van is), illetve olyan eszközökben, amikben több interfész van, még annyiszor több IP címe lehet az eszköznek.
1. Az IPv4 címek már elfogytak. Régebben még volt, hogy több IP címet is kaptál egy otthoni net előfizetéshez, meg a mobilok is külön publikus IP-t kaptak egy GPRS csatlakozásnál. Manapság a legtöbb szolgáltató már NAT alá teszi az előfizetőket (100.-al kezdődő IP)
2. A szolgáltatások és weboldalak döntő többsége még IPv4-en megy, egy részük elérhető IPv6-on is. Olyan, ami csak IPv6-on érhető el elenyészően kevés van.
3. A legtöbb szolgáltatónál elérhető az IPv6 cím, de sok esetben csak 6->4 tunnel van, nem valódi IPv6 cím.
4. Az IPv6 nagy előnye, hogy minden eszköznek saját publikus címe lehet, így nincs szükség NAT-ra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!