Lehetséges hogy megfigyel?
Rengeteg infó kiderül olyan dolgokból, amire nem is gondolsz. Például egy elküldött fényképben ott vannak az EXIF infók a kép készítési körülményeiről, a dátumtól és eszköztől kezdve az expozíciós beállításokon át egészen a GPS koordinátákig, ha be van kapcsolva pl. a telefonon ennek megjegyzése.
A böngésződ adatait is meg lehet nézni, mivel annak van egy ujjlenyomata, ami kiolvasható. Itt nem kell semmilyen személyes dologra gondolni, olyanokat lehet megtudni belőle, hogy milyen rendszert és böngésző típust használsz, mekkora a képernyőd felbontása, mi az IP címed (ami az eszközt azonosítja, és nem téged személyesen), stb.
Az ügyfélkapudhoz pedig akkor lehet hozzáférni, ha tudják a regisztrált nevet és jelszót. Ha úgy érzed és tartasz attól, hogy kémprogram került a gépedre, akkor a rendszer újratelepítés eltünteti az ilyen programokat, onnantól kezdve pedig nem férnek hozzá a gépedhez. Ekkor pedig mindenhol jelszót tudsz cserélni, hogy a netes tartalmaidat se érje el senki, valamint ahol lehet, beállíthatsz kétfaktoros hitelesítést, ami csak a mobilodra küldött kód beírásával nyitható meg.
De első körben az is elég, ha átgondolod, hogy képes volt-e bárki ilyen programot a gépedre juttatni. Hozzáfértek-e fizikailag, felügyelet nélkül, vagy felügyelettel úgy, hogy nem tudtad mi történik és mit csinálnak rajta? Nagy valószínűséggel nem. Küldtek, fogadtál-e vagy rávettek-e arra hogy letölts és futtass számodra ismeretlen programot, és ezt te megtetted? Nagy valószínűséggel nem.
A harmadik dolog pedig az, hogy beléptél-e egy olyan weboldalra ami esetleg másnak adta ki magát, hamisított volt a webcíme, esetleg a megszokottaktól eltérően kérte a bejelentkezést annak ellenére, hogy automatikusan be voltál addig lépve, és nem volt előtte süti törlés? Ugyanide tartozik az e-mailben küldött figyelmeztetés, hogy lépj be az adott oldalra biztonsági okokból, de nem vetted észre, hogy az egy hamis weboldal. Ez előfordulhat ugyan, de az esélye kicsi, illetve az oldalak jellemzően riasztanak, ha idegen helyről történt belépés, ha esetleg mégis megszerezték a jelszavadat.
Összességében: nagyon minimális az esélye, hogy veszélyben lennének az adataid, és más hozzáfér a dolgaidhoz. Az, hogy valaki creepy, meg csudijó laptopja van, és előadja magát, hogy mekkora király, magában még nem jelent semmit.
Nagyobb az esélye, hogy a semmin stresszelsz, bemagyarázod magadnak a dolgokat, és mindenféle jeleket keresel olyan dolgokban, ahol nincsenek. Ha úgy gondolod, hogy a fenti kockázatoknak nem voltál kitéve, akkor futtass le egy kártevő/malware kereső programot, és nagy eséllyel nem fog találni semmit (persze ne legyen tört, lopott, buherált rendszer és program a gépeden, mert ezek alapból kockázatok).
"Lényeg, hogy semmilyen információ nem található róla, Facebookon kamu névvel van fent, Instagramon semmi kép nincs róla, stb"
Ezt mondjuk nem értem miért lényeges. Nekem például se Facebook se Instagram fiókom, ahogy sokan mások sem akarják az interneten kiteregetni a magánéletüket.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!