Az influenszerek által agyon reklámozott VPN előfizetések ígérete az extra biztonságról csak kacsa?
Tehát létezik a valóságban az a szituáció, hogy mondjuk internetes vásárlásnál ellopják a bannkártya adataimat, de nem tudtok volna ha VPN-t használok?
Arról nem is beszélve hogy ha egy hamis adatlopó fizetési formon adom meg a bankkárty adataim, akkor falhoz vert lófXszt nem ér a VPN.
Na igen, a streaming szolgáltatók ország korlátozási funkciója az egyetlen ép értelmes felhasználási mód amit fel lehet hozni.
Más értelme nem sok van a valóságban.
Böngészési adatokat meg annak kell elrejtenie a szolgáltató elől, aki az ISIS-hogy akar csatlakozni, vagy neten árulnak drogot, vagy pedofilpornót... Bár a titkosszolgálatok általában azokat is lefülelik bármennyire próbálnak elrejtőzni.
"Tehát létezik a valóságban az a szituáció, hogy mondjuk internetes vásárlásnál ellopják a bannkártya adataimat, de nem tudtok volna ha VPN-t használok?"
Létezhetne, ha:
* nyílt hotspotra csatlakoznál (esetleg az otthoni routeredet eltérítenék) vagy
* a webáruház (illetve a fizetési szolgáltató) és a közted levő kapcsolatba beférkőznek és kifürkészik azt (mondjuk HTTPS-kapcsolatnál - ami egy webáruháznál már alapkövetelmény! - ez nem annyira egyszerű, ráadásul detektálható)
de erre átlagos otthoni/zárt céges/mobil Internet-elérésnél igen kis esély mutatkozik.
"Böngészési adatokat meg annak kell elrejtenie a szolgáltató elől"
A szolgáltatónak kisebb gondja is nagyobb annál, hogy azzal foglalkozzon, hogy milyen oldalakat nézel.
"Elméletben igen, ha nem https-t használó oldalon adod meg a bankkártya adataid."
Nincs olyan hivatalos fizetést lehetővé tevő oldal, ami ne használna HTTPS-t. Ha meg valami kamu oldalnak adja meg valaki az adatait, azt tök mindegy, hogy milyen csatornán adja meg. Óvatlanság ellen nem véd a VPN (sem).
"akinek nincs vaj a füle mögött, annak a büdös életbe nem kell tartania attól hogy "jaj a szolgáltatónál láthatják mit néztem""
Nem mondom, hogy ne létezne olyan állam, ahol elég az elvárttól eltérő vélemény, és máris monitorozzák az adatforgalmadat, de egyelőre még itt nem tartunk.
Másrészt pedig: ezek a párszáz, esetleg 1-2 ezer forintért előfizethető VPN-szolgáltatások vajmi kevés védelmet nyújtanak mondjuk egy hatósági megkeresés esetén. Ha a szolgáltató valamilyen jogilag civilizáltabb térségben helyezkedik el, akkor nem fog bűnözőknek falazni. Már csak azért sem, mert azzal ők maguk is bűncselekményt követnének el. Egy isten háta mögötti szolgáltató meg ki tudja, hogy tényleg betartja-e, amit ígér? Ha már az ember mindenképp rejtőzködni akar, akkor nagyságrendekkel hatékonyabb megoldás a TOR, bár azért az sem véd minden ellen. (Csak ezt nem reklámozzák, mert bárki számára elérhető, így nehéz belőle hasznot húzni.)
"Más értelme nem sok van a valóságban."
De. Mondjuk az, amire az egész VPN-technológiát kitalálták. (Bár ilyen céllal nem külső cégeknél fog az ember előfizetni.) Arra, hogy egymástól távoli gépeket egy virtuális LAN-ba szervezzenek. Én például így érem el szükség esetén az otthoni gépemről a munkahelyi erőforrásokat. Ez az eredeti felhasználási területe a VPN-nek. Csak ugye az átlag felhasználó, akinek a technikai műveltsége közelebb van a nullához, mint az optimálishoz, aki azt hiszi az IP-címre, hogy az valamiféle szent grál, és ezen szót elhintve bármit el lehet vele hitetni, az simán be fogja kajálni, hogy neki mekkora nagy szüksége van VPN-re, és hogy ettől ő mennyire nagy biztonságban van. (Aztán persze simán megosztja Facebookon azon képeit, amikről a potenciális betörők lazán behatárolják, hogy mit hol találnak a lakásban, meg persze aggály nélkül szed le mindenféle warezt orosz torrentoldalakról, de azért örül, hogy biztonságban van, mert előfizetett VPN-re.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!