Horgásztársak! Véleményeket szeretnék hallani a Döme Gábor neve által jegyzett feeder botokról, orsókról. Az írjon aki ismeri a Haldorádós termékeket. Ezeket szemeltem ki kisebb illetve nagyobb tavak horgászatára. Tényleg olyan jók és megbízhatók?
A Döme féle botok és orsók Nevis termékek, át cimkézve.
A botok szerintem kissé tul árazottak,ebbe az árkategóriába kapható más gyártok botja is simán tuják azt amit a DM feederek. Az orsók Nevis liszencek, nálam ez nemjó ajánló levél, a Haldorádot pedig az egyik leg drágább horgászcikk forgalmazónak tartom! Javasolom nézz körül máshol is böven van még lehetöség aztán kölsd a pénzed!
Döme Gábor talán a legjobb kereskedő ma Magyarországon, ami ezért is lehet, mert nem a legjobb horgász. Nekem van egy 390L 30-80gr feeder botom, ami nem rossz, de nem Light, hanem Medium igazából, de tényleg tudja a ráírt 40-80 méter közötti dobótávot finomszerelékkel. Leárazva vettem (29e), mert tesztbot volt, de a 39,900 forintos árát nem éri meg. A Hybrid Method Pellet és gumi csalijuk népszerű, tehát van amiben jók is. Amint írták is sok középkategóriás bot jobb ár/érték arányban.
Ha a legjobbat akarod, akkor szerintem Serie Walter World Champion Feeder II 4,2m méretben és hozzá Shimano Ultegra CI4 14000 távdobó orsó, amiből a legújabb első nyeletőfékes változat. Előbbi 90e, utóbbi 105e. Ez tudom, hogy sok pénz, de 1. cserébe nem kell öt botot venned, meg ha vigyázol rá örök darabok, az orsó sem fog elkopni. Nézd meg például, hogy hány kg terhelés bír egy orsó, milyen finom a futása, hányszor forog a felkapókar, mire végigmegy a dobon (slow oscillation), milyen a zsinórképe stb, hány centi a behúzása. Sokszor ezek apróságok, de ha összeadónak, akkor egész más érzés. Sajnos a Shimano is az új Baitrunner-t olcsósította, a CI4 dobházat csak a a csúcs Ultegránál tartotta meg. A Baitrunner ettől még egy jó orsó, a medium szerint feederre is kiváló. A drágább botok jobb minőségű karbonból vannak, a számokból ehet látni, hogy a stucni felett milyen vastagon kezdődik a nyele, mennyi az összsúlya és ehhez képest mennyi a dobósúlya. De ez csak a kezdet, kell az is, hogy tudja azt, amire pecázol. Ha például mögötted nincs szabad rész, akkor a 4,2m túl hosszú vagy kis távolságra meg felesleges. Összességében hosszú, erős, de rugalmas bottal tudsz nagyot dobni, (bőven 100 méter felett) és jó, ha ugyanakkor elég rugalmas ahhoz, hogy a fárasztás élvezetes és sikeres legyen. Az olcsó kemény botokkal tudsz nagyot dobni, de túl kemény a halak fárasztásához, könnyebben leakad, lassabban fáraszt. Ha túl puha, rövid akkor meg nem tudsz nagyot dobni. A úlyánál a könnyebbel nagyobbat tudsz dobni és jobban is érzed a botot, amivel - és ez talán a legfontosabb - pontosan fogsz tudni dobni. A minőséghez még annyit, hogy a fenti SW WC II botban Fuji Alcalite K gyűrűk vannak,aminek csak a Shimano csúcsbotjainál (és gondolom még néhány más hasonló csúcsbotoknál)vannak. Döme Gabiék ezt próbálták leutánozni, de csak addig jutottak, hogy Fuji K gyűrűket (ebből van vagy 12 féle, megtalálod a Fuji oldalán) raktak a csúcsbotjaikra, de SIC anyagból van és ezeket ferdítették, így látszólag ugyanaz, mint az SW. A gyűrű belső peremén lévő Alcalite kerámia anyag, amit "kifelejtettek", ezen a zsinór jobban csúszik, ezt fonott zsinórnál könnyű észrevenni, de a lényeg, hogy könnyebben csúszik a zsinór, ami megint sok mindent javít.
Én egyesével cserélgetem a cuccaimat, mert egyszerre én sem tudok ennyit kifizetni. Ha jól tudom az SW botokat a Daiwa gyártja (legalábbis a fentit), ami azért sokat elmond a Nevisről (ez meg a Spro olcsósított változata)meg Spro-ról átnevezett Döme botokról. Az én Döme botomnak is a végén például Spro felirat van. A Spro amúgy nem rossz cég, de kicsit gusztustalan, hogy majdnem ugyanazt árulja három néven is, azért, hogy az egész piacot lefedje. Ez nem éppen az az üzleti filozófia, hogy értéket szeretnék adni a vásárlónak. Nézd meg a Drennan botokat például, ez egy elég jó angol cég, a négyszeres világbajnok Scotthorn fejleszti. Itthon is forgalmazzák, de persze nem olcsó.
A Haldorádó zsinórból a Super Sensitive 0,18-ast használom és nem rossz, de a ráírt 4,9kg-nak a felét tudja 2,5-3kg (a maximális húzóerőrt eltároló mérővel mértem, többször is; mellékesen UNI csomónál nem a csomónál szakadt, hanem kb. középen és sokat számított, hogy a felülete enyhén sérült vagy már egyszer megnyúlt-e, ezekben az esetekben a szakítószilárdság 2kg alá megy). Az olcsóbb zsinóroknál ez általában jellemző is, az angol zsinórok (Preston, Suffix) viszont pontosak. Ez is mutatja, hogy itthon működik a szemfényvesztés, sajnos.
Ez persze csak az én véleményem és ugye izlések és pofonok, szóval a legjobb, ha azzal kezded, hogy elmész néhány boltba és kezedbe veszel párat. A Soroksári Walterlandban elég sok ki van rakva, Döme Gábor félék is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!