Mik azok az u.n. fehér halak?
Horgászvizsgához készülök és egy próbavizsgában az alábbi kérdés volt:
Jelölje meg azt a sort, melyben kizárólag u.n. fehérhalak vannak felsorolva!
dévérkeszeg, domolykó, szürke harcsa, ezüstkárász, szivárványos ökle, sebes pisztráng
dévérkeszeg, domolykó, bagolykeszeg, szilvaorrú keszeg, jászkeszeg, paduc
karikakeszeg, küsz, garda, csuka, szivárványos pisztráng, paduc, domolykó
fogassüllő, dévérkeszeg, karika keszeg, garda, csapó sügér
Nem vagyok benne biztos de szerintem azt jelentheti, hogy minden méretben és időszakban fogható halak.
halhús színe szerint:
– fehér húsú hal (pl. pisztráng, harcsa, fogassüllő, nyelvhal, angolna, tőkehal, csuka)
– barna húsú hal (pl. ponty, busa, amur, tonhal, makréla, hering)
Példa arra, hogy a horgász vizsga is mennyire értelmetlen jelenlegi formájában a rengeteg pontatlan kérdés miatt.
"Úgynevezett fehér hal" - tehát már a kérdés feltevésekor ők közlik, hogy ez csupán "úgy nevezett".
A probléma az, hogy bár ezt a kifejezést nagyon rég óta használjuk, soha nem volt definiálva az, hogy pontosan mit is jelent, és mivel az utóbbi időben sok szabály módosítás történt, azok módosítanak-e a fehér hal besoroláson.
A fehér halak csoportjába azokat a halfajokat soroltuk, amelyeket nem védtek méretkorlátozással, tilalmi idővel... ilyen volt az összes keszeg, de oda soroltuk a többi nem védett halat, mint pl a sügér, garda, paduc, domolykó, stb.
A méretkorlátozással védett halakra a "nemes" lelőtag volt használatos.
Csakhogy az utóbbi években jelentős változások történtek, fajlagos tilalmi idő védi a paducot, domolykót, jász keszeget, gardát, sügért, stb...
No akkor most mondja meg valamelyik MOHOSZ-főmuki, hogy melyik halfajok tartoznak az ún fehér halak közé, hisz ez soha nem volt valójában definiálva, nemes hal lett-e a jászkeszeg, a compó, paduc, és a többi, amit (egyébként okkal) fokozottan próbálnak óvni, tilalmi idővel, méret korlátozással.
A nébihes tankönyvben ilyesmiről eleve nincs is szó. Meg sok másról se...
Hülye kérdés, behúznám azt ami vagy tiszta igazi ragadozós sor, vagy tiszta keszegszerűs. De ez sem igaz a domolykó miatt, viszont az mégiscsak olyan keszegszerűségszerű. A többinél van harcsa, csuka, süllő itt meg nincs.
4-esnek üzenem, hogy a KHESZ vizeken 15 centi a dévér, bagoly, karika, szilvaorrú keszeg minimálmérete...
Tudok én is olyan vizekről, ahol már a keszegekre is van méretkorlátozás, de ez miben segíti azt, aki még soha nem hallotta a fehér hal kifejezést?
Ez nem egy elterjedt kifejezés, még sok, évek óta horgászó sem ismeri, ahogy írtam, nincs is definiálva.
Évtizedekkel ezelőtt, valószínűleg halászoktól átvett elnevezés, akkor még egyértelmű volt, és akkoriban mégsem ilyen kérdések voltak a horgász vizsgán.
Halismeret, tilalmi idők, méretkorlátozások... nem kérdezték melyik halat nevezik paptetűnek, taknyos macának, p*nafésűnek :-)
Régen egyértelműen a második vol a helyes, de mostanság már az ott felsorolt halak sem "fehérek" kivétek nélkül, ma már több keszegfélét védenek tilalmi idővel, esetleg méretkorlátozássak is.
Á, már a horgászt védik attól, hogy tisztességesen horgászhasson, helyette inkább titkárnőt kell levadászni.
A fehérhalazás is egy tipikus majmolás, jól megfigyelhető a horgászos tévéshop-műsorokban. Ahogyan a visszadobálósok legtöbbje egyszerű hülyegyerek aki azért dobja vissza, mert halvány lila fingja sincs hogyan kell egy halat megpucolni, elkészíteni, sőt megenni. De az sem segíti, hogy 30 centi fölött mindent meg kell gyilkolni, ha egy hektó vízzel teli utánfutót visz, akkor sem viheti haza élve. Minden mögött a pínz van...
A nébihes tankönyv egy kanyi szót nem ír a halmeggyilkolásról, halfeldolgozásról, fogyaszthatóságról, szállításról, tárolásról, semmiről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!