Szlovákia hogyhogy csak 1 bronzérmet nyert az egész olimpián?
"Meg nem honosítgatnának feleslegesen pl. ázsiai birkózókat az európai országok"
A helyi birkózó szövetségeket biztosan érdekli. De az emberek egyáltalán nem néznek birkózást.
"Vagy szerinted azért vittük el '52-ben az aranyak 13%-át (többet, mint idén az USA vagy Kína) mert akkora istencsászár faszagyerekek voltunk? A nagyapáinkban mégbezzegvót anyag?"
Nagyjából igen. Még labdarúgásban is nyertünk, és az akkor nagyon erős kelet-európai csapatok akkor az A-válogatottakkal mentek ki. Azóta csatlakozott sok ország, de a versenyszámok nagyobb ütemben növekedtek.
#12 Nem hiszem, hogy nem edzenének, mert akkor nem tudnának még mindig eredményeket elérni. A tömegsport, ami a magyar sport aranynapjainak a kulcsa volt, leépült. A régió többi országában ez még inkább lemérhető, ez a válasz a szlovákiás kérdésre. Alapvetően kicsi, de erős tömegsporttal rendelkező országok Kelet-Európából sorra ott voltak a top 10-ben. Ne vicceljük, Csehszlovákia labdarúgó vb-n döntőt játszott és eb-győztes volt. Ma hol vannak? Sehol.
A top 10-ből már mi is kiszorultunk, de mi még tartjuk magunkat a top 20-ban, mert mi még lélegeztetőn tartunk államilag olyan sportágakat, ami bár senkit nem érdekel, de mi megyünk ezekért a lepattanókért. Elképedtem, amikor Zalánki Gergő azt nyilatkozta, hogy a reccós és a fradis fizetések kb egy szinten vannak. Ezért tudunk még sok sportágban megkapaszkodni, mert államilag még toljuk ezeket (enélkül ki űzné ezeket a sportágakat hivatásszerűen?). A szlovákok meg már nem, ahol szinte egész Kelet-Európa sem.
#14 Rákosinak ehhez konkrétan nem sok köze volt. Hol volt ő már 1988-ban, Szöülban, amelyen már 160 ország részt vett, amikor a mostanihoz képest majdnem fele annyi versenyszámból 11 aranyat nyertünk és 23 érmet, 6. helyen végezve az éremtáblázaton? Az is egy brutálisan jó olimpiánk volt, hol volt akkor már Rákosi. Már rég a föld alatt volt akkor.
De még Barcelona is kegyetlen volt 1992-ben. 169 ország, 11 arany, 30 (!) érem. Sokkal kevesebb versenyszámból. Brutális.
Mi kenyai futókkal sosem versenyeztünk, és nem is a kínai tornászlányok befolyásolják leginkább az eredményeinket. Inkább az, hogy leépültek a sportszervezetek. Igen, századjára is leírom, a tömegsport volt a kulcs. Ez a szlovákoknál még a miénknél is durvább módon leépült, de leépültek a lengyelek - micsoda labdarúgócsapata volt a lengyeleknek a '70-es években, te jó ég, a vb-győzelemért mentek -, leépültek a jugók, NDK sehol, az oroszokat kizárták, de már előtte is leadták a szintet, 2021-ben már "csak" 20 aranyat szereztek. Az egész régió leépült a sport szempontjából. Mi maradtunk az utolsó mohikánok, legalábbis a nyári olimpiákon. Mi még toljuk a vívást, kajak-kenut, hogy ott legyünk. A bolgárok, szlovákok már nem tolják, ők már eltűntek a süllyesztőben. Ők a valóban fokozódó versenyben már nem tudnak megállni, mert sem tömegsporttal nem tudják ellensúlyozni, sem a jéghegy csúcsát nem támogatják már úgy, mint a többiek.
#15 Hagyjuk már. A II. VH-ig az olimpia egy maroknyi, főként európai ország szórakozása volt a sport újdonsült divatjának hódolva. A II. VH után meg szirszar szocialista országok "na most megmutatjuk" jellegű porondja. Ez a felfogás nálunk a mai napig fennáll, így nem tűntük el, és jobban felülteljesítjük a méretünket, mint a többiek (akik még mindig szintén felülteljesítik).
Tömegsport a lópikulát. Az olimpionokat szisztematikusan gyártották, amihez minden adott volt: a pocsolyából kitörés kevés lehetőségének egyike, "kuss a neved" légkör, szakértelem a kezdeti időkből, az egy ideig még létező amatőr olimpiai szellemiség semmibevétele és kijátszása, stb. Az égvilágon semmi organikus nem volt az egészben, nevetséges az egész tézised.
#15 Látom, te nagyon politikai szemüvegen keresztül nézed az egészet, és számodra ez nem a sportról vagy a szakmaiságról szól, csak erőltetni akarsz egy anti-szocialista lózungot.
Nem igaz, amit írsz, a tömegsport nagyon is számított. Sokkal több gyerek sportolt akkor Magyarországon, mint ma. Ezzel akkor ellensúlyozni tudtuk a létszámbeli hátrányunkat.
Nem igaz, hogy a II. vh után az olimpia "szirszar szocialista országok" hóbortja lett volna. Ahogy írtam, Szöülban már 160 ország ott volt az olimpián. Akkor már nagyon sokan komolyan vették. Csak éppen Kelet-Európa baromi erős volt, sokkal erősebb sportélettel, mint ma. Mára ez szétesett a régióban, ezért tart ott Szlovákia az olimpiákon, ahol. Meg a többi kelet-európai ország is, rajtunk kívül. De már mi sem vagyunk olyan jók, mint Szöülban, de még tartunk egy erős szintet. De arra a szintre már eljutottunk, hogy az Újpest, ami a legtöbb magyar bajnokságot nyerte vízilabdában, mára bezáratta a vízilabda-szakosztályát...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!