Kártya- és táblajátékoknál jobb feladni, mint vereséget szenvedni?
Teljesen mindegy.
Mind a két lehetőség mellett és ellen is vannak érvek.
A vereség sosem egyértelmű addig, amíg be nem következik.
Nem táblajáték, de nézd meg a mai Kamerun - Szerbia meccset! A szerbek 3-1 re vezettek, mindenki elkönyvelte a győzelmet, aztán hirtelen döntetlen lett.
Táblajátéknál sem biztos hogy az ellenfél azt fogja lépni amit te vársz tőle és amivel nyerhetne. Ő is hibázhat.
Ez egyébként nem erkölcsi kérdés hanem taktikai.
Sakkban kifejezetten illetlen dolog vert helyzetben tovább játszani, legalábbis a totális amatőr szinttől felfelé. A "vert helyzet" persze mást jelent egy két nagymester közti klasszikus partin, és mást két 1600-as közti blitz partiban, főleg ha az óraállás a rosszabb pozíciójú félnek kedvez.
Más játékokról nem nagyon tudok nyilatkozni, esetleg az ultiról, ahol egy lyukmentessé vált betlit szintén illetlenség nem teríteni, de ott ugye nem a vesztes adja fel, hanem a győztes kíméli meg a veszteseket a céltalan vergődéstől.
Szerintem ebben semmi erkölcsi kérdés nincs. Sokkal inkább személyiség, és hozzáállás kérdése.
Van, aki úgy gondolkodik, hogy "ha feladom, az kevésbé ciki, mert így én döntöttem úgy, hogy vége." Aztán van, aki meg ennek gyökeresen az ellentéte: "ha feladom, akkor meg sem próbáltam, nem küzdöttem a végsőkig." Igazából a különbség csak szimbolikus. Legalábbis a legtöbb esetben.
Én csak extrém ritkán szoktam feladni. Az ellenfél is hibázhat. Épp pár napja volt egy olyan játszmám chess.com-on, ahol már teljesen reménytelen volt a helyzet. Pocsék volt a királyállásom, a gyalogszerkezetem katasztrofális, a figurái sokkal jobb helyeken álltak, és 6 pont anyagi hátrányban voltam. Az utólagos elemzés szerint ekkor 4 lépésre volt a mattól. És ekkor elkezdett nagyon szörnyűeket lépni, én meg ritka jó formába lendültem. Az eredmény az lett, hogy mattot adtam, és nem mellékesen: 6 pontos anyagi előnyben fejeztem be a partit.
De nagyon sok olyan helyzet volt, ahol sikerült tök reménytelen állásból - legutóbb 18 pontos anyagi hátrányból sikerült döntetlent elérnem.
"Sakkban kifejezetten illetlen dolog vert helyzetben tovább játszani"
Ezzel pedig nem tudok egyetérteni, és nem is tudok ilyen illemszabályról.
#5 "Egy olyan játékot erőltetni mi értelme van?"
Mondjuk mert az ellenfél is tévedhet.
Illetve ha tényleg csak "tili-tolizni" tud, akkor ott mattot sem fog tudni adni, és könnyű döntetlenre menteni a helyzetet.
Ha meg tényleg mattot ad, akkor nem tök mindegy az a 3-4 plusz lépés?...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!