Miért retteg itt mindenki az olimpiai súlyemelő gyakorlatoktól?
Akár hányszor véletlen szóba kerül, egyből jön a reakció, hogy csak azt ne mert megsérülsz, lebénulsz.
Én például magamtól tanultam meg őket. Két dolog volt a segítségemre, a tükör meg a türelem, hogy nem akartam egyből 100-al szakítani hanem először elég volt egy partvisnyél amíg a technika nem volt jó, utána se volt ciki az üres rúd aztán szépen lassan jöhetett egyre több..
Lazán ajánlja mindenki, hogy guggolj, húzz fel, nyomj fekve. Pedig ezek is épp ugyan annyira veszélyesek lehetnek ha eszetlenül csinálja az ember.
Szerintem nincs veszélyes meg veszélytelen gyakorlat hanem hozzáállás kérdése az egész.
Ti hogy látjátok?
Dehogy foglalkozol ezzel :) messziről jött ember azt mond amit akar.
A kérdést meg nem sikerült érletmezned és normálisan válaszolnod rá. A 3-as válaszodnak se füle se farka, nem értem mit mondasz ott. Majd idiótának nevezed aki ezeket a gyakorlatokat végzi. Mindezt úgy, hogy nem próbáltad, szóval fogalmad sincs róla.
Én beszélgetni szerettem volna erről, de úgy látszik itt képtelenség normálisan megvitatni dolgokat.
A kondiba járók jó része guggolást és felhúzást sem csinál. Fekvenyomást igen, mert ugye a mellizom a bicepsz után a legfontosabb.
Viszont a kondiba járók jó részének nincs is szüksége súlyemelő gyakorlatokra.
Kondiba izmosodni és/vagy erősödni járnak az emberek. Erre pedig tökéletesen elég a felhúzás-guggolás-fekvenyomás, plusz a többi tipikus “gyúrós” gyakorlat.
A súlyemelő gyakorlatok értelemszerűen súlyemelésre valók. A profi testépítők sem löknek meg szakítanak, mert izomfejlesztésre vannak jobb (és biztonságosabb) gyakorlatok.
Persze minden gyakorlatot lehet veszélyesen csinálni, de vannak amik alapból veszélyesebbek.
Egy lábtolón ha biztosítva van, vagy egy csigás lehúzásnál/letolásnál még ha rosszul is végzi valaki, olyan nagyon magy sérülésveszéy nincs. Viszont egy szakítást edző nélkül 10-ből 9 ember veszélyesen csinálna.
Szóval lehet ezeket biztonságosan is csinálni, de az átlag kondis Jóska aki a bicepszezést is hátból rángatva végzi, inkább ne csináljon ilyeneket.
Köszönöm az első értelmes választ!
Sok mindenben egyetértek veled.
Én magam is az edzéseimet a szent háromságra alapozom. A változatosság miatt szoktam csinálni a súlyemelő gyakorlatokat. A profi súlyemelők se csak ezt a kettőt csinálják, guggolnak, felhúznak, fekve nem, ők állva nyomnak. De rengeteg mást is csinálnak a felkészülés során.
A kérdésem nem is arra irányult, hogy miért nem csinálják többen, hanem, hogy miért okoz már csak a súlyemelő gyakorlatok megemlítése is hisztérikus kirohanásokat, lásd az előző kedves drága kommentelők.
Ez az amit nem értek. És amikor leírom, hogy fokozatosság, óvatosan ésszel megtanulni egy gyakorlatsort, akkor csak annyi jut át az agyukig, hogy haha ez a hülye seprűnyéllel bohóckodik...
Változatosságnak jó, ha tudod jól csinálni ezeket.
Én annak idején a guggolást is úgy kezdtem, hogy megkértem valakit, hogy figyelje szabályos-e.
Egyedül még kis súllyal sem állnék neki lökni vagy szakítani, mert ezt jobb ha egy hozzáértő mutatja meg. Nem azt mondom, biztos meglehet tanulni egyedül, te is egyedül tanultad, de azért kockázatosabb mint egy profitól.
A legtöbb gyúrós gyakorlathoz nincs szükség edzői segítségre, például a bicepszezést ha normális súlyt választasz nagyon könnyű szabályosan csinálni. Csigát gépeket szintén, sőt a gépek jó részen olyan kötött a mozgástartomány, hogy nem is lehet rosszul csinálni.
A felhúzás/guggolást pedig tényleg sokan egyszerűen nem is csinálják. Lábtolóznak meg fekvő combhajlítást csinálnak. Na most ők nyilván nem fognak súlyemelő gyakorlatokat csinálni, mert még a 3 alapgyakorlatból se mindet csinálják.
Illetve sokan azért sem csinálják (például én), mert még ha meg is tanulnám szabályosan, izomfejlesztés szempontjából vannak jobb gyakorlatok. Ezzel nem azt mondom, hogy ezek abszolút nem fejlesztik az izmokat, de vannak amik jobban, én pedig inkább azt csinálom ami hasznosabb. Én például az egy izom egy gyakorlat dolog híve vagyok, például a mellizmom szépen leedzem fekvenyomással, nem csinálok mellé még 3-4 gyakorlatot.
Szóval nagy vonalakban ezért nem látni ilyeneket a termekben. Félni meg azért félnek tőle, mert nem ismerik. És tudatlanul tényleg veszélyesebbek a gyúrós gyakorlatoknál.
Abszolút egyetértek, izomfejlesztésre van jobb.
Sokan járnak le a terembe más sport mellett, kiegészítésként, ott peldául nagyon hasznosak is lehetnek ezek a gyakorlatok, ha robbanékonyságot akar az ember fejleszteni.
Azt pedig, hogy miért vált ki ekkora hisztit a súlyemelés... Igazad van a csigás gépeken szocializálódott átlag gyúrós nem is érti ennek hol a helye, miért és hogy lehetne csinálni ezt.
Más kérdés, hogy én nem idiótázok meg félkegyelműzök le másokat azért mert csigás gépeken edzenek...
Ki szabályoz be ki?
Elolvastad a kérdést? Ki mondta, hogy csináld??
Én biztos nem mondtam ilyet!
Én súlyemelő vagyok 7 éve.
Mindig azt hallgatom, hogy mikor akarod abba hagyni? Nem fáj ez? Nem fáj az? Tönkre fogod tenni magad ha így haladsz.
De ha az eredményeimről kell hencegni akkor mindenki nagy boldogan mondja, miket értem el.
Sokan bele sem gondolnak abba hogy ezt nem két perc megtanulni. Mindenre oda kell figyelned, hol jár a súly, hogy dobd meg, ne essen rád.
Én szerintem ezt nem lehet egyedül megtanulni ez nem az a sport. Egy szakképzett jó edzőnek kell ott lennie melletted, aki megmutatja mik a hiányosságaid, amit lehet hogy te észre sem veszel.
És hogy miért hiszi mindenki azt, hogy bármi baja lesz az embernek ettől a sportól? Fogalmam sincs mindenki a gépekhez van szokva. Vagy a crossfitet istenítik. Mondjuk én őket le nézem mert 0 technikai tudással edzősködnek vagy edzenek s a legtöbb ember nagyon el van szállva magától.
A legtöbb embernek könnyebb csak lemenni a terembe s Jajj most felső testre edzek mert nincs kedvem lábazni. Míg a súlyemelőknél egy egész heti edzéstervet kapsz meg s aszerint kell dolgoznod, s nem épp azt amihez éppen kedved szottyan. Van ott egy vagy több edző aki minden gyakorlatodat nézi s mondja mit rontották el.
S nem nem csak a guggolás lökés szakítás szentháromság létezik. Sokkal összetettebb ez a sport mint a legtöbb ember képzeli.
És így a végére még egy sztereotípiát elszeretnék osztani. Nőként is csinálhatja ezt az ember ugyanúgy mint én is 21 évesen így ki lehet számolni mennyi idősek kezdtem és ezerszer jobb mint egy konditerem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!