Melyik a jobb melledzes?
Fekvenyomas 4x6 Fekvenyom.egykezessel ferde padon4x8 Tarogatas 3x8 Áthúzás 3x8
VAGY
Fekcenyomas 5x6 Fekve.egy.ferdepadon 5x8 Tarogatas 3x10
Vagy talán ez? Fekvenyomás 4x6 Fekvenyomás egykezessel ferdén 5x8 Tárogatás 3x8 Tárogatás ferdén 2x8
(Szerintem ez a legjobb)
Én csak sima vízszintes pados fekvenyomást csinálom.
-Ferde padot nem használok, nem hiszek benne, több szögből kell edzeni(felső mellben sem hiszek)
-tárogatást meg áthúzást pedig nem tartom olyan jó gyakorlatnak mint a fekvenyomást, ezért azokat sem csinálom.
Heti 7-8 sorozat(munkasorozat) fekvenyomás, nagy súly, 4-6 közötti ismétlések.
Egyre többen vagyunk hasonló véleményen. Keress rá: TSM
Aki nem hiszi, hogy van felső mell, végezzen 10x10 ismétlést ferdepados nyomásból közepes súllyal, és másnap érezni fogja.
Tudom, az izomláz a szokatlan terhelés jele, nem feltétlen jelenti azt, hogy hú, milyen jól leedzettem az izmot, viszont jelzi, hogy a tested melyik része terhelődött, ami nem dolgozott, ott izomláz sem lehet.
Ha még mindíg szkeptikus vagy, nézz meg egy anatómiai rajzot, ahol ábrázolva van, hogy a mell felső része a kulccsontról indul, az alsó része meg a szegycsontról.
A felső mell akkor aktiválódik, ha a könyököd vízszintesnél magasabban van, illetve, ha a tested szimmetriavonalát keresztezed, ezért van az, hogy a tolódzkodás egy nagyon jó mellgyakorlat az alsó mellre, de nem terheli kellőképpen a felsőt, a fordítottja az igaz a mellről nyomásra.
Ha még mindíg kételkednél, nézz meg valakit, akinek nagyon alacsony a testzsírja, és feszíti a felső mellét, pl:
Van egy olyan, hogy mellizom. Az egy egész izom, ha összehúzódik akkor minden rostja összehúzódik.
A ferde padon bekapcsolódik a váll elég erősen és kevesebbet kap a mell, ha meg teljesen felemeled a padot már csak a váll dolgozik.
Hiába mutatod, hogy valaki ráveszít és látszik, mert ez genetika.
Franco Colombu:
Dorian Yates:
Egész életében ferde padon, profi testépítő Mr.O tele kokszal, és nem sikerült felső mellett építenie. A leggyengébb pontja a melle volt, szinte kiüresedik a felső része.
Ez még jobb kép, itt pont ugyan abban a pózban van(épp bicepszezik), mint Franco az első képen.
A mellizom egy egész. A mellizmot tudod növelni. Ha megnő a mellizmod értelemszerűen a felső része is nőni fog. De csak külön a felső részét. Ha Doriannak nem sikerült, akkor Józsinak naturálban sem fog.
Nézd, a mell alsó, és felső részének a Pectoralis major-on belül külön latin nyelvű beosztása van, itt fel vannak sorolva a 2 funkciói, és vannak pontok amik nem egyeznek, tehát a két rész tud külön szerepeket betölteni:
Sry, Magyarul nem találtam, remélem nem gond.
Egyetértek, hogy a genetika fontos tényező, hogy kinél mennyire észrevehető, viszont anatómiailag a mell felső részének más a funkciója, (pl ahogy Jeff Cavaliere teljesen külön befeszíti a felső részt, nem genetika, hanem anatómiai funkciója az izomzatnak, hogy a könyék vízszintesnél magasabb pozícióban végezzen toló mozgást, és ebben a pozícióban az alsó rész nem aktív, a példát azért hoztam fel, mert alacsony a testzsírja, és így szembetűnőbb, hogy nem feszül az alsó rész, hisz nem előnyös neki a pozíció, ha mindenki lemenne 5% testzsírra, mindenkinél észrevehető lenne a különbség az aktivációban.)
mint az alsónak, az izomrostok iránya is más, mivel a mell két része különböző csontokról indul, így más, valamennyivel más irányban húzódnak össze az izomrostok a mell különböző részein.
Egy másik példa:
A trapézizom is végigfut a gerincen, mégsem lehet állítani, hogy egy gyakorlattal le tudnád edzeni az egészet, nem felesleges evezés mellé berakni vállvonogatást pl.
A nagy izomcsoportok azért indulnak több csontról, hogy mindenféle szögben képesek legyünk erőt kifejteni.
Egyetértek abban, is, hogy az elülső váll sok terhelést kap ferdepados nyomásnál, viszont nem végzi egyedül a gyakorlatot.
Láttam már ezeket a képeket, de ez csak annyi, hogy Franco-nak nagyobb volt közte a rés, ami igen, genetika, de ez nem avatkozik bele az emberi biomechanikába.
Dorian azért nem épített felső mellet, mert nem volt olyan a tapadási pontja, ez nem azt jelenti, hogy haszontalan volt minden felsőmell gyakorlat amit végzett.
Amúgy overhead press-nél vagy a vállból nyomásnál is nagy stabilizáló szerepe van a csiklyának és a felső mellnek, ezért fejlődhet úgy, hogy a fő gyakorlatod nem specifikus rá, más okozza a fejlődést, mint hiszed.
Egyszer csináld meg a 10x10-es dolgot amit előbb írtam, érdekel, mivel fogo magyarázni a csak felső mellben jelentkező izomlázat.
(Nem provokatívan írom, akár kipróbálod, és leírod, érdekelne.)
Kedves Foggy.
Sajnos még lemaradt az elemzésedből,hogy van külön gyakorlat felsőközép,belső/külső mell gyakorlat sőt ha nagyon jól számolom 8 részre is lehetne osztani ezt a hatalmas izomcsoportot mint a mell.(figyelem nyomokban iróniát tartalmaz)
Még mindig nincs olyan a mellnek hogy ferde padon felsőmellett,negatív padon alsó mellet (ami totál bullshit gyakorlat), tarogatas külső mellet,szűk fekvenyomas belső mell,de én jót rögöhök ezeken :D
Tény hogy a mellet úgy dolgoztatod meg jól,ha egyenes padon,ferdepadon nyomsz,tarogatsz és áthuzol is egy variácioba. De előttem már felhozták a TSM irányelvet is. Ők közismerten egy gyakorlat/izomcsoport kis ismétlés szám/nagy súlyra esküsznek. Fekve nyomnak egyenes padon. Akkor elveid szerint a “felsőmell” elmaradásba lesz de ha megnézed szép tömeget lehet így is felszedni mellre.
Ennyi erővel a tricepsz 3 fejére is különböző szögekből eddzel és így próbálod tökéletesíteni az edzést? vagy mi?:D kinézem belőled hogy youtubról már a bicepsz csucsosítást is kimaxoltad.
Imádom hogy rengeteget adsz a youtubra és még véletlenül se saját tapasztalatokat osztasz meg mester.:) így tovább 2018-ra!
Kellemes ünnepeket.
#9 Nem sikerült nagyon okosat írni.
"Sajnos még lemaradt az elemzésedből,hogy van külön gyakorlat felsőközép,belső/külső mell gyakorlat"
Nem maradt ki, hanem azért nem írtam, mert nincs rá tudományos bizonyíték.
"Még mindig nincs olyan a mellnek hogy ferde padon felsőmellett,negatív padon alsó mellet (ami totál bullshit gyakorlat), tarogatas külső mellet,szűk fekvenyomas belső mell,de én jót rögöhök ezeken :D "
Kijelenteni sikerült, érvelés lemaradt.
"Tény hogy a mellet úgy dolgoztatod meg jól,ha egyenes padon,ferdepadon nyomsz,tarogatsz és áthuzol is egy variácioba."
Tény hát.
"De előttem már felhozták a TSM irányelvet is. Ők közismerten egy gyakorlat/izomcsoport kis ismétlés szám/nagy súlyra esküsznek. Fekve nyomnak egyenes padon."
Az egyik legamatőrebb dolog valamire esküdni, nincs ilyen, hogy csak a nagy vagy csak a kis súly, vagy a sok vagy a kevés ismétlés kell, olyan van, hogy intenzitás és volumen, kész. Westside Barbell-re, Conjugate method-re és Louie Simmons munkásságára keress rá.
Tény, hogy egy jó gyakorlat a fekvenyomás, meg jó eredményt értek el valakik, ettől még nem lesz az eredmény a lehető legmaximálisabb, ha kizárólag csak fekvenyomsz.
Hiába edzenek valami tsm-ek így, valaki máshogy edz, és jobb eredményt ér el.
"Akkor elveid szerint a “felsőmell” elmaradásba lesz de ha megnézed szép tömeget lehet így is felszedni mellre. "
Persze, mert vállazásnál kap terhelést az is, csak nem veszik észre, hogy attól fejlődik valamennyire, ha direkt arra edzenének, valamennyivel még jobb lenne.
"Ennyi erővel a tricepsz 3 fejére is különböző szögekből eddzel és így próbálod tökéletesíteni az edzést? vagy mi?:D"
Mert szerinted miért van a tricepsznek is 3 különböző ponton tapadó feje? mert mind ugyanazat a funkciót töltik be? :D
Ezt a szöveget egy fizioterapeutának azért ne add elő, ha nem akarod, hogy laikusként kategorizáljon be.
"kinézem belőled hogy youtubról már a bicepsz csucsosítást is kimaxoltad. "
BIcepsz, biztosan nagyon meglep, de több tapadási pontja van,
Persze, nem fogod megváltoztatni a tapadási pontot, nem is szó szerint kell értelmezni, de tény, hogy az izomcsoport különböző részeit tudod úgy edzeni, hogy az egyik része nagyobb terhelést kapjon mint a másik, más pozícióban az izomcsoport más részei vannak mechanikus előnyben, ez van.
https://www.youtube.com/watch?v=mO70v8F9VeQ
"Imádom hogy rengeteget adsz a youtubra és még véletlenül se saját tapasztalatokat osztasz meg mester.:) így tovább 2018-ra! "
Egyrészt hülyeség azt állítani, hogy youtube-on nincs normális infó (lehet, hogy nem értesz angolul, bár nagyrlszét csak nézni kell annak amit linkeltem,) másrészt nem csak youtube-ról linkeltem, harmadrészt írtam személyes tapasztalatról már az első kommentemben, úgyhogy majd ha visszajössz úgy, hogy megtanultad feldolgozni az olvasott szöveget, meg kitolódzkodod a testsúlyod 2x-esét, akkor komolyabb vitapartnerként leszel kezelhető.
https://www.youtube.com/watch?v=HtV1FIPyTEw&t=455s
4:25-től nézd, ennél normálisabban elmagyarázvan, tanulmányokkal alátámasztva (a videó leírásában) látható anatómiakönyvekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!