Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Telitett vagy telitetlen...

Telitett vagy telitetlen zsirbol kell tobbet?

Figyelt kérdés
2016. okt. 19. 12:08
 1/8 anonim ***** válasza:

[link]


itt le van irva minden ami tudni érdemes

2016. okt. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Olajos magvak, halolaj, lenmag olaj, kókuszolaj. Ezek a legjobb minőségű zsírforrások.
2016. okt. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Káros zsírok

A telített zsírsavakban gazdag zsiradékok elsősorban állati eredetűek (pl.: disznózsír, vaj)"


Idáig olvastam... itt szemétbe id ezzel a cikkel, aki írta annak fingja nincs miről beszél...


Egyedül a transz zsírok károsak... + a nagy mennyiségű omega 6. A telített zsírok egyszerűen energia források.

Telítetlen zsírból az omega 3 a legfontosabb ezen bellül is az EPA és DHA... mindkettőből kell is a szervezetednek kb 0.2-0.3gramm naponta...

Ezen fellül a zdír is csak kcal forrás...

A vajat meg aztán károsként említeni... leteszem a hajam...


Ennyit a vajról:

"Különösen fontos számomra, hogy leromboljam a következő mítoszt!


Egyél vajat! - Megőrültél?! Az tele van telített zsírral!


A régebbi posztok alapján valószínűleg már nyilvánvalóvá vált, hogy a tudomány erőteljesen megkérdőjelezi a koleszterin mítosz alapjait (és magát a koleszterint fel is mentette). A koleszterin hisztériának nem csak az egész tojás esett áldozatul. Egy másik nagyon hasznos és egészséges élelmiszer lett démonizálva – a vaj. A vádak nevetségesek – többé-kevésbé arról szólnak, hogy magas a vaj telített zsír tartalma, továbbá van benne koleszterin (mind a kettő igaz, de ettől nem egészségtelen, sőt!). Helyette ajánlják az olívaolajat (magas egyszeresen telítetlen Omega-9, másnéven olajsav tartalom – igazoltan nagyon egészséges amíg nem sütünk vele), az egyéb növényi olajokat (amiknek magas az Omega-6 tartalmuk – ezek igazoltan gyulladáskeltőek). Esetleg a kókuszzsír kerül szóba (ami szintén nagyon egészséges), ami ugyan telített zsírsav forrás, de magas a rövid és közepes szénláncú zsírsav tartalma. Ezek a zsírok pedig gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek, továbbá a szervezet nem képes elraktározni őket, így energia gyanánt elhasználja.


Ha megnézzük a vajat akkor viszont mit látunk?[1]

• Először is, a vaj a „legdiétásabb” zsír. Míg 100 g kókuszzsírban 100 g zsír található (100 g olívaolajban szintén), addig 100 g vajban mindössze 81 g van.

• A 81 g-ból 21 g egyszeresen telítetlen (a nagyon egészséges Omega-9).

• Mindössze 3 g többszörösen telítetlen.

• 51 g telített, melyből 12 g rövid és közepes szénlácú zsírsavak elegye (ugye, amiért a kókuszzsír is olyan egészséges). A 12 g-ból majdnem 4 g-t az úgynevezett vajsav tesz ki. A vajsav az egyik legfontosabb tápanyag a bél és a bélhámsejtek egészsége szempontjából (a bélbaktériumok a rostokból többek között vajsavat állítanak elő, amit a bélhámsejtek elfogyasztanak – ezért tesz jó a rost és a megfelelő bélflóra a bélnek).

• A maradék 39 g-ból 22 g a 16 szénatomos zsírsav, a palmitinsav. A palmitinsav gyakorlatilag minden körülmény között a szívizom elsődleges és preferált enegriaforrása! Szóval nem épp egészségtelen.

• További 7 g a 14 szénatomos mirisztinsav, aminek baktérium- és vírusellenes hatása van.


Mindemellett az igazi, szabadtartású, fűvel etetett tehenekből származó vajban egyéb vitaminok (például a növényi forrásból nem fedezhető K2-vitamin, illetve A-vitamin), ásványi anyagok is megtalálhatók. Továbbá ne feledkezzünk meg a CLA-ról, másnéven konjugált linolénsavról, aminek tumorellenes, gyulladáscsökkentő[2], szív- és érrendszert védő[3], illetve a vércukorszint kontrollálását elősegítő hatást tulajdonítanak[4] (a fűvel etetett állatok húsa és teje ill. az abból készült tejtermékek akár 3-5-ször több CLA-t tartalmaznak mint a takarmányon tartott társaik).


Úgyhogy együnk vajat, főzzünk vajjal, tegyük az egész tojásból készült rántottára, a kávéba, vagy épp a palacsintára!


Az egyetlen biztosan és igazoltan fűvel etetett tehénből készült vaj a KerryGold Irish Butter – ezt tudom ajánlani. Kicsit drága, de amikor az ember megkóstolja rájön, hogy hova ment az a pár száz extra forint!"


Adam Performance - facebook

2016. okt. 19. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ez attól is függ, hogy melyik kutatásnak hiszel. Van amelyik szerint a többszörösen telítetlenek túlzásba véve kifejezetten károsak (az omega-3 is). Emiatt a vajat és kókuszzsírt ajánlják elsősorban. Mások szerint meg lenmagolajat kell szürcsölgetni. Én most kísérletezek magamon a magas telített bevitellel. Vérképet nézetek előtte, utána. Majd kiderül, hogy mi az igazság.
2016. okt. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Utolsónak: ez érdekesen hangzik, majd leírod esetleg, mi lett az eredmény? engem például érdekelne
2016. okt. 22. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

ha túlzásba viszed minden káros, még a víz is... van a szervezetnek egy temészetes igénye és ez már eléggé felderített orvosilag... nem arra kell hallgatni aki azt mondja, hogy szürcsölgess lenmagolajat (fosás) meg nem kell telítetlen zsírsavakon sütni(transzzsírok)...

Értelmesen kell csinálni...

magas telített bevitellel magas lesz a koleszterin szinted, nem kell ehhez kísérletezgetni magadon más megtették helyetted...

2016. okt. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Persze, sok tudományos kísérlet született, mégis gyakran egymásnak teljesen ellentmondó eredménnyel. A koleszterin mumus volt, aztán kitalálták, hogy csak az LDL az, most meg már azt olvastam, hogy csak oxidált formában káros. Én már csak azt hiszem el, amit magam tapasztalok és méretek a saját vérképemen.
2016. okt. 23. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
És attól, hogy látod a vérképedet, honnan fogod tudni, hogx káros e vagy nem :D
2016. okt. 23. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!