18 év alatt miért nem ajánlott a kreatin tartalmú táplálékkiegészítők fogyasztása?
Biztonságos-e a kreatin?
Bár a kreatin teljesítmény és izomtömeg-növelő hatása bizonyított, egyesek feltették a kérdést a kreatin potenciális mellékhatásairól hosszú távú szedés esetén. Főleg az amerikai médiákban sok főcímben szerepelt a kreatin, spekulációk formájában a kreatin esetleges mellékhatásairól, mint az izomgörcsök, húzódások, a gyomor felfordulása, hasmenés és a hosszú távú biztonság kérdése. Voltak olyan teljesen hamis jelentések is, amelyek kreatint szedő birkózók halálát kapcsolták a kreatinhoz. Ez az eset is tisztázódott, ők a súlykategóriába való extrém "befogyasztás" praktikáiba haltak bele (nem ivás, nem evés, szauna, nylonba tekerve edzés stb.). Hihetetlen a média hírhajhász stílusa, ami sajnos Magyarországon is igaz. Jó sztori reményében megbolygatnak minden esetet, kiemelik a szövegkörnyezetből az egyes információkat, amivel szenzációt keltenek, de később ha kiderül tévedésük, akkor már nem közlik a folytatást.
A kreatin klinikai hatásai
Ha valaki beszed egy 5 grammos kreatin adagot, akkor a vér kreatin szintje több órára megemelkedik. Ez az oka annak, hogy a töltés alatt a napi teljes adagot több részre elosztva, 4-6 óránként kell alkalmazni. A kreatin izomba tarolása leginkább a szedés első napjaiban történik, ezután a bevitt felesleges kreatin a vizelettel távozik, mint kreatin, kevés mennyiség kreatininné és karbamiddá (urea) alakulva. A vér kreatinin szintje vagy nem, vagy csak nagyon enyhe mértékben emelkedik 28, 64, és 365 napos szedés után. A megemelkedett vér és vizelet-kreatinin fokozott izom kreatin kibocsátást és körforgást jelez a növelt proteinforgalom eredményeként, ami a kreatinszedés és nem patológiás, szervi okokra vezethető vissza. Ennek ellenére egyes orvosok aggodalmuknak adtak hangot vesebajokkal kínlódó sportolók esetében. Az oka ennek az, hogy a vér és vizelet kreatinin emelkedés alapvető jelzői a szövet lebontásnak és/vagy vese túlterhelésnek. Ezek a jelentések azonban sok kritikát kaptak, mert az intenzív edzés és a dehidráció is fokozza a kreatinin marker szintjét. Vagyis, ha valaki keményen edz, ezek a változások fokozott izom protein lebomlást jelentenek és teljesen normálisak. Logikus az, hogy ha valaki a kreatin hatására nagyobb teljesítményt nyújt az edzőteremben, akkor a kreatininszint enyhén emelkedhet, hiszen a sportoló nagyobb fehérje lebomlást indít meg az intenzív edzésével. Ezt az elméletet támasztja alá az is, hogy a kreatin szedése edzés nélkül nincs hatással a vér és vizelet kreatininszintekre.
Hasonló alapokon tanulmányozták az izom- és májenzimek estleges változását is. Ezek az enzimek nagyobb mértékben vannak jelen edzés hatására és szintén megemelkedhetnek degeneratív izom és/vagy máj elváltozások esetén. A kutatások szerint a kreatin nincs hatással, vagy csak nagyon enyhe emelkedést okoz a kreatin-kináz (CK), laktát-dehidráz (LDH), és/vagy aszpartát aminotranszferáz (AST) szintekben 28 és 56 napos szedést követően. A megnövekedett CK, LDH és AST szintek a keményen edző sportolóknak megfelelő normál értékeken belül maradtak. Ismét csak azt találták, hogy edzés nélkül a kreatin önmagában nem befolyásolta az izomenzimek vérbeli koncentrációját.
A kreatin-kiegészítés esetén azt találták, hogy az pozitívan befolyásolja a lipidprofilt középkorú nőknél és férfiaknál, akiknek magas volt a triglicerid szintjük. E tekintetben Earnest és munkatársai azt jelentették, hogy 56 nap kreatinszedés jelentős teljes koleszterin (-5% a 28-ik napon és -6% az 56-ik napon) és triglicerid (-23% a 28-ik és -22% az 56-ik napon) szint csökkenést okozott enyhén magas trigliceriddel rendelkező egyéneknél. Hasonló hatás volt megfigyelhető a nagyon alacsony sűrűségű lipoproteineknél is (VLDL). Kreider és munkatársai jelentették, hogy 28 napos kreatinszedés a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL, a jó koleszterin) szintjét 13%-kal növelte a VLDL és a HDL-teljes koleszterin arány szintjének csökkentése mellett (-13% és -7%). Bár további kutatások szükségesek, ez azt jelzi, hogy a kreatinszedés általános egészségi előnyökkel is jár a vér lipidprofil javítása által.
A kreatin-kiegészítést használják mitokondriális rendellenességek esetén, (mely csökkenti a edzéskapacitást) és csecsemők veleszületett kreatinszintézis hibáinál is. Például Tarnapolosky jelentette, hogy a kreatin (5g/nap 14 napig, majd 2g/nap 7 napig) jelentősen emelte az anaerob és nagy intenzitású aerob edzéskapacitást mitokondriális sejtelváltozásoktól szenvedő betegeknél. Több esettanulmány jelezte, hogy a kreatinszedés (4-8g/nap 25 hónapig) lehetővé tette kreatinszintézis rendellenességekkel született csecsemők számára a normálisabb mentális és fizikai fejlődést. Ezek az esetek mind azt jelzik, hogy az akár 25 hónapos kreatinszedés biztonságos és terápiás hatással bír bizonyos beteg populációknál.
A végkövetkeztetés a következő: ha kreatint szedsz, akkor a vér és a vizelet kreatinszintje több órara megemelkedik. Edzés hiánya esetén nincs eltérés a vér és vizelet kreatinin, izom- és májenzimek szintjében és vérnyomásban. Ha edzés mellett alkalmazod a kreatint, akkor esetleg megfigyelhető emelkedés a vér CK, LDH és AST szintjében. Ezek a változások a felesleges kreatin ürítésének tudhatók be és/vagy a nagyobb edzésintenzitásnak. Tapasztalhatsz ezen felül javult vér lipidprofilt is. Bár további kutatások szükségesek, a jelenlegi kutatások azt jelzik, hogy a kreatin akár két évig tartó szedése orvosilag biztonságos és bizonyos csoportoknak egészségügyi javulást jelenthet, ha a kutatások alapján javasolt dózisokban szedjük.
Mellékhatások
Az egyetlen "mellékhatás", amelyet észleltek 1,5-25 g/nap kreatin, 3-365 napos szedése esetén, operáció előtti és utáni betegeknel, edzetlen alanyoknál és elit sportolóknál, a testsúlygyarapodás volt. Mindazonáltal nem szakmai kiadványokban, tápszer hirdetésekben és az interneten számos esetleges mellékhatásokkal kapcsolatos aggodalom lett kifejezve. Meg kell állapítanunk, hogy ezek megalapozatlan szóbeli beszámolókból erednek és valószínűleg nincs közük a kreatin szedéséhez. Nincs bizonyíték a jól megtervezett klinikai tanulmányokból, hogy bármiféle mellékhatás a kreatinnak tulajdonítható. Azonban kevés, igazán hosszú távú tanulmány készült, ezért az esetleges mellékhatásokról való eszmecsere helyénvaló. Néhány aggodalmas gondolat látott napvilágot arról, hogy a kreatinszedés esetleg csökkenti, leszabályozza a szervezet saját belső kreatinszintézisét. A jelentések szerint a kreatin abbahagyása után a kreatin és foszfokreatin szintek 4 hét után térnek vissza a kiindulási értékeikre. Nincs bizonyíték arra, hogy a bevitt kreatin hosszú távú kreatinszintézis csökkenést okozna.
Creatine
Monohydrate
Creatine Monohydrate
9 370 Ft
Mivel a kreatin egy aminosav, felmerült a kérdés, hogy vajon növéli-e a kreatin a vese megterhelését vagy májkárosodást okozhát-e? Azonban egy tanulmány sem talált jelentős emelkedést a májenzimek szintjében a kreatinadagolás hatására. Poortmans és kollégái jelentése szerint a rövid távú (20g/nap 5 napig) kreatinszedés nem okozott megváltozott vese marker értékeket. Előzetes tanulmányok, amelyeket az 1998-as Amerikai Sportorvosok Szövetségének éves konferenciáján prezentáltak, nem jeleztek eltéréseket ezekben a mutatókban 9 hét után sem. A konzekvencia az, hogy - az elöírt dózisokban - nincs káros hatás az egészséges vesékre nézve. Egyes szóbeli történetek beszámolnak melegben vagy nagy páratartalomban keményen edző sportolók körében történt fokozott görcsölésekről és izomsérülésekről. Azonban egyetlen tanulmány sem talált fokozott görcsöt, dehidrációt, elektrolit egyensúly felborulást vagy érzékenységet gyakoribb sérülésekre kreatinszedés hatására, pedig igen keményen edző komoly sportolókat vizsgáltak forró-párás körülmények között.
Végül megjegyezendő, hogy a sportolók már az 1960-as évek óta alkalmazzák a kreatint és nincs jelentés bármiféle komoly problémáról, amely a kreatinhoz köthető.
deggial, betudnád linkelni az eredeti cikket?
kösz
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!