Elbizonytalanított a fegyencedzés c. könyv?
Hergelsz, de kezdjünk neki.
Annak a könyvnek rengeteg előnye, erénye és igazsága van. Ezek mellett azonban sajnos sok hazugsága, tévinformációja és kamu reklámdumája is.
Maradjunk annyiban, hogy a nulla progressziót tartalmazó, nulla intenzitással dolgozó, gépeken és három áttétes csigákon való mell-bicepszezgető konditermi edzéssel valóban nem fogsz tudni hosszútávon sehova sem fejlődni. Se izomtömegben, se funkcionális erőszintben, semmiben. Ez szerintem ma már az emberek többségének kezd világos lenni.
Viszont a könyvnek az hatalmas hazugsága, hogy általánosságban uszít a konditermek és a súlyzós edzés ellen. Nézd meg az erőemelőket. Naturál sportoló létükre egy haladó erőemelőről a legtöbben meg nem mondanák, hogy nem kokszol, pedig az illető "szimplán csak" rohadt nagy súlyokkal végzi az alapgyakorlatokat, elképesztő intenzitással, ezáltal a progresszió folyamatos. Ezt még megspékeli bizonyos kiegészítő gyakorlatokkal és az illetőnek úgy fejlődik az izomzata, mint az állat. Nyilván naturál erőemelőként sem leszel Ronnie Coleman, de sokkalta nagyobb izomtömeget (az erőről nem is beszélve) magadra tudsz építeni powerliftinggel, mint a régimódi gyúrós edzegetéssel. És ez nem más miatt van, mint a progresszió és az intenzitás miatt. Próbálj meg úgy felhúzni 200 kilót, hogy nem vagy izmos. Nem fog menni.
Ugyanez van a street workout versenyzőkkel is. Ők nem azért izmosabbak a kondisok 95 százalékánál, mert saját testsúllyal edzenek, az pedig jobb, mint a súlyzó, mert ez nincs így. Ők azért izmosak, mert folyamatosan új gyakorlatokat, elemeket, trükköket, mozgásmintákat tanulnak meg, amiket folyamatosan csiszolnak és tökéletesítenek. Ergo itt is a progresszióról és az intenzitásról van szó. Ahogy a street workoutosok ereje nő, úgy megy jobban az adott gyakorlat és ezzel párhuzamosan fejlődik az izom. Próbálj meg úgy megtartani egy szabályos támaszmérleget, hogy nem vagy izmos. Nem fog menni.
Szóval összegezve: ha van progresszió és van intenzitás, akkor lesz izomfejlődés is, legyen az saját testsúlyos edzés vagy súlyzós. Ha ezek nincsenek meg, akkor bármit csinálhatsz, nem leszel izmos.
Az meg, hogy magából a "fitnesziparból" ábrándultál ki, az nem olyan nagy baj.
Szerintem kicsit túltolták a funkcionális szót fitnesskörökben. Minden amivel az erődet növeled egyben funkcionális. A Deadlift nél a kétkezeset lecserélheted akár cementes zsákokra is, ugyan azt a mozgást végzed. Fekvenyomás eléggé hasonló a fekvőtámaszhoz, csak hátadra kicsit nehéz plusz súlyt rakni, míg a kétkezesre 2 pillanat.
"Káros és természetellenes" Amm nem nem az, saját testsúlyos edzéssel is szétcseszheted a tested ha szarul csinálod, ugyanez igaz súlyzós edzésre.
"Régi nagyok nem edzettek súlyzóval" Kire gondolsz rómaiakra vagy mi? :D Ők nem súlyzót használtak cserébe több kilós kardal tanultak harcolni és 20kgs páncélba meneteltek napokat.
19. század végén is voltak súlyzók, sőt 20. század elején már gépek is voltak és az első bodybuilding showra is készültek súlyzókkal.
"A progresszió a cél, az hogy azt mivel éred el nem számít."
És az INTENZITÁS. De amúgy igen, így van.
Saját súllyal csak izmot fogsz leépíteni, ha eddig súlyzóztál. A sima fekvő, húzódzkodás, tolódzkodás neked kevés lesz már, a mesterlépések (azt hiszem így nevezte a könyv), mint az egykezes fekvő, egykezes húzódzkodás meg nem olyan hatékony, hacsak izomépítés a cél.
Ezekkel a gyakorlatokkal meg tudsz erősödni és egy kisebb, szálkás formát lehet összehozni, ha jó a kajád, de semmi több.
Ha a minél nagyobb izomtömeg a cél, akkor ez nem a te utad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!