Az utóbbi időben miért használják sokan az edzés szót gyakorlatilag a konditermi súlyzós edzés szinonimájaként?
Gyakran elhangzik az alábbi párbeszéd.
"Te mit sportolsz? Válasz: Edzeni járok."
De ez így butaság. A válasz az lenne helyesen, hogy súlyzós edzést végzek, vagy futok, vagy úszok, vagy szertornázok stb.
Nincs még egy sport ami úgy hivatkozna magára mint edzés.
Ez a többi sportoló részére sértő. Van benne valami felsőbbrendűség gondokat, mintha a kondizás több lenne... Pedig nem az.
Azért hívják csak úgy "edzésnek" mert nincs pontosabb neve, mivel az egyik legkevésbé konkretizált "módszer", ha bemész egy terembe, akkor alig fogsz akár két embert is találni, aki ugyanazt akarja ott "elérni". (nem ugyanarra, nem ugyanúgy, és nem ugyanolyan célból, fognak edzeni)
Lehet, hogy adott héten súlyzós edzést nem is fog végezni, lehet hogy csak azt fog, lehet hogy csak az egyik napon ...
Ez más sportág edzésein nem egészen van így.
A "súlyzós edzés" nem csak a konditermi edzést takarná, mivel legtöbb sport részeként, vagy otthon is lehet "súlyzós edzeni".
A többi sportoló részére nem tudom, hogy miért sértő, ha ők a saját tevékenységükre ugyanúgy használják az edzés szót, csak ott lehet pontosítani, mivel pl egy "fociedzés" , vagy a futás, vagy az úszás, vagy a szertorna szó hallatán során az emberek nagy része tudja, hogy az úgy mit takar.
Ezért terjedt el és rögzült be így, mivel feltételezik az emberek, hogy az "edzeni megyek" azért hangzik el "konkretizálás nélkül", mert az ember nem tudja konkretizálni, és ha tudná, azaz pl fociedzésre menne, akkor azt mondta volna, hogy "fociedzésre megyek".
#12
Nem kisajátítva van, hanem nincs konkretizálva.
Kisajátítva akkor lenne, ha más nem használhatná a szót.
Amikor valamit leírunk, akkor általában elkezdjük a leginkább összefoglaló névtől, és addig megyünk alcsoportok irányába, még a legközelebb nem kerülünk ahhoz, amit le akarunk írni.
Az "edzés" azért van használva, mert nem lehet "lejjebb"(konkrétabb) irányba elmenni úgy, hogy az még pontos leírás maradjon.
De az megvan máshol is, pl: a "túrázni megyek" szerinted sértő a megcsinálom a "Kinizsi 100 teljesítménytúrát" emberekkel szemben?
vagy:
"Futni megyek", vs "lefutom az x maratont" szerinted a "futni megyek" felsőbbrendűségi gondolat?
Mert ugyanúgy az "összefoglaló névvel" jellemeztem a "túrázni megyek"/"futni megyek" esetben ettől még a szó nincs kisajátítva.
Mert a konditermi mozgásforma sokféle gyakorlatból áll, és mindet csak két szavasban tudnád megfogalmazni.
Nem mondod azt hogy
-súlyokat emelgetni
-kötelet mászni
-húzódzkodni (nyilván nem csak azt)
Hanem egyszerűen rávágod hogy edzeni. Ebből már mindenki tudja hogy nem futni mész, nem teniszezni, nem bringázni, hanem terembe megmozgatni a tagjaidat.
"Mert a konditermi mozgásforma sokféle gyakorlatból áll, és mindet csak két szavasban tudnád megfogalmazni."
Nagyon rossz érvelési próbálkozás.
Ezt bármelyik másik sportra elmondható...
#19
Mert melyik általad linkelt definíciónak nem felel meg?
És mivan akkor , ha kiderül, hogy jól használják ezt a szót a gyúrósok?
Én itthon szoktam edzeni, kézi és bokasúlyokal dolgozom, válogatok melyik nap melyik izomzatot erősítem vagy éppen nyújtom. Ha azt mondom én tornàzni szoktam , akkor meg azt a szót használom rosszul? Mert nem gerendán egyensúlyozom meg labdát egyengetek szaltózàs közben.
Nem látom hol említi, hogy a gyúrás az az edzés
1. Erősebbé tevés, gyakorlással nehezebb testi munkára, teherviselésre szoktatás, ellenállóbbá tétel.
Az úszó heti három óra úszás mellett minden nap hideg zuhannyal egészíti ki a teste edzését. A legjobb a heti háromszori edzés.
2. Sportolás irányítása, amikor egy szakember hosszabb időn át egy sportoló testmozgását irányítja, hogy az minél eredményesebb, erősebb, ruganyosabb legyen.
Az iskolai tornatanár mellékállásban végzi egy közeli klubban az edzést. A tornatanár összesen nyolc csapat edzését vezeti.
3. Jellem erősítése, tulajdonság fokozása. Nehézségek leküzdése, ami egy személyt kitartóvá, bátorrá, szívóssá tesz, aki tapasztaltabbá, értékesebbé válik.
Az őrmester szerint a katonaság a fiúk férfivá edzése. Az élet megpróbáltatásai egyben az ember edzését is jelentik.
4. Versenyre felkészítés; egy sportolóvak a sportág eredményes űzéséhez szükséges gyakorlatok végeztetése.
A csapat edzője naponta végez edzést az olimpiára készülő úszókkal. A világbajnokság előtt intenzív edzést végez a futballcsapat.
5. Műszaki: Acél keményítése. Az acél felforrósítása, majd hideg vízben, olajban hirtelen lehűtve az anyag kristályszerkezetének megváltoztatása, amitől sokkal keményebb, rugalmasabb lesz.
A fegyverkovács utoljára az edzést végzi el. A kovácsinas előbb elvégzi az edzést, utána fényesre csiszolja a felületét.
6. Műszaki: Ütésállóvá tevés. Üveg, porcelán anyagának hőkezelésével javítása, szívóssá tétele.
A herendi porcelánt edzés teszi tartósabbá, mielőtt elkészül az áru. A gépkocsik szélvédőjét edzéssel teszi sokkal erősebbé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!