Van valami tanulmány a sportolóknak való multivitaminok hatásosságáról vagy ez is csak a szokásos marketing?
Figyelt kérdés
2019. okt. 9. 12:00
1/8 anonim válasza:
Miért lenne marketing? Ezek vitaminok, szükségesek az egészséges eletmodhoz, mindegy hogy milyen formában viszed be.
2/8 A kérdező kommentje:
A sportolóknak szánt multivitamin 3-4-5000% os mennyiségei szükségesek? Vagy elég egy olcsó dm-es amiben "csak" 2-300% van?
Kell egyáltalán tablettában, ha az ember normálisan étkezik?
Van tanulmány ami bizonyítja, hogy egészségesebb leszek ha ezt szedem? Pl nem leszek a télen influenzás...
2019. okt. 9. 14:08
3/8 anonim válasza:
Nem tzdom hogy van-e, en az elmult ~10 evben azt tapasztaltam, hogy kozvetlenul a sportteljesitmenyt a kreatinon kivul semmi sem befolyasolja. A vitaminkeszitmeny hatasat is talan szellemi munkaban erzem, de nem vagyok rola meggyozodve, hogy nem bekepzelem. 😃 Arrol mar meggyozodtem, hogy ha szedek vitamint vs. nem szedek vitamint kozott az edzesben nincs kulonbseg.
4/8 A kérdező kommentje:
#3
👍
2019. okt. 9. 15:05
5/8 Ignis Subdialis válasza:
Inkább csak különböző, tudományosan bizonyított tények vannak, ami alapján rá lehet jönni, hogy sok multivitamintól nem lehet túl sokat várni. Pl. bizonyított tény, hogy a vas vagy a kalcium akadályozzák a magnézium felszívódását. Így ha egy multiban egy tablettában vannak, ott csókot inthetsz a magnéziumnak. Vagy az is tudományos tény, hogy az oxidok, szulfátok kb. semennyire sem szívódnak fel. Így ha azt látod, hogy a multiban a magnézium hordozóvegyülete a magnézium-oxid, ebből is láthatod, hogy a gyártót nem a jószándék vezérelte... Arról vannak tanulmányok, hogy a multiban található retinol (A-vitamin) megnövelte az A-vitamin-túladagolásos sztorik számát. Ha a multiban nem retinol van, hanem csak karotin, amiből a máj alakít át a szükségletének megfelelően A-vitamint, az sokkal bölcsebb dolog. Vannak tanulmányok arról is, hogy az E-vitaminokból az alfa-tokoferolnak egészségügyi kockázatai lehetnek férfiaknál, míg a komplex E-vitamin (tehát amiben nemcsak alfa, hanem más görög betűkkel jelzett tokoferolok is vannak) egészségügyi előnyei bizonyítottak. Gondolom mondanom sem kell, hogy a legtöbb multiban kizárólag alfa van. Aztán ott van a C-vitamin, amiből sok multivitamin csak a skorbut kivédésére előirányzott max. 50-80 mg-ot tartalmazza. Miközben a C segítené például több más vitamin hasznosulását is és talán ez a legtöbbet vizsgált vitamin, aminek számtalan pozitív hatását felfedezték már. Vagy a D-vitamin - az utóbbi évtizedben több tanulmány is feszegette, hogy nagyságrendekkel alábecsült az ajánlott napi adag, a mi éghajlatunkon napi több ezer NE-re van szükség télen-nyáron. Nyáron is, mert az életmódunknak köszönhetően alig vagyunk a szabadban, akkor is felöltözve vagy napvédelemmel. Szóval ilyen tanulmányokat, tényeket találhatsz egyesével és ha a többségről már van valami infód, akkor látod, hogy melyik multi a "szokásos marketing" kategória.
6/8 anonim válasza:
Amig nem szedtem vitamint addig azt éreztem minden edzés után mint akit agyonvertek. Nekem simán megér pár ezret a szellemi és fizikai frisseség!!!!
8/8 Ignis Subdialis válasza:
Azért egyöntetűen placebónak nyilvánítani minden hatást nem lehet. Sok vitaminnak és ásványi anyagnak valóban van bizonyított hatása, kialakulhat hiány és mesterséges pótlásuk is hatékony lehet. Tehát az nem csak "marketing", hogy ezek lehetnek jó hatással a szervezetre. Különösen, hogy a nagyüzemi mezőgazdaság talajkimerítése miatt egyre kevesebb áll rendelkezésünkre belőlük természetes forrásból, hiába gondoljuk azt, hogy egészségesen, változatosan étkezünk... Ami "marketing" az inkább az, hogy milyen formában adják el nekünk ezeket az egyébként önmagukban esetleg tényleg hasznos hatóanyagokat. Erről írtam fent. Tehát ha valaki pl. egy átlag multivitaminnak tulajdonítja azt, hogy nem beteg vagy fáradt, ott valószínűleg tényleg nagyobb a szerepe a képzeletnek, mint a hatóanyagok felszívódó töredékének. Vannak viszont igen kimagasló vitamin- és ásványianyag készítmények is, amik tényleg tudományos alapokon nyugszanak és ha általános csodákat nem is tesznek, a szervezet mégis hasznukat veszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!