Kezdőoldal » Sport, mozgás » Téli sportok » Szerintetek mennyi idő megtanu...

Szerintetek mennyi idő megtanulni snowboardozni?

Figyelt kérdés

Még életemben nem snowboardoztam, de még síelni sem síeltem azonban úgy alakult hogy ebben az évben eltudunk menni Ausztriába. A síelés nekem nem jön be, csak a snowboardozás érdekelne, de mennyi idő megtanulni? Egy oktató egy nap alatt meg taníthatna az alapokra, hogy a hét többi részén egyedül próbálkozhassak? Vagy lehet hogy nem is kell oktató hanem ráérzek egyedül?

16L


2011. dec. 11. 16:24
 1/2 Noilein válasza:
Az alapokat meglehet tanulni egy nap alatt (föleg, ha fogékony vagy rá), de sok kitartás kell hozzá. Szerintem sielni könnyebb és nem olyan fárasztó.
2011. dec. 15. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Két perccel ezelőtt írtam le egy másik kérdésnél, de inkább ide is leírom, nem akarok egyszerűen csak egy linkkel válaszolni.


Amit saját tapasztalat alapján elmondhatok a hódeszkázásról:


Van egy olyan mondás, hogy ahhoz, hogy megtanulj hódeszkázni százszor kell elesned. Én ezt kiegészíteném azzal, hogy ezt számot el kell osztani hússzal és kiszorozni az éveid számával, vagyis:


Az elesések száma = 100/20*éveid száma = 5*éveid száma


A hódeszkázás elsajátításának az esetében van ugyanis egy probléma: Mindkét lábad ugyanazon a „talpon“ van rögzítve és nincs módod arra, hogy mint pl. a síelésnél ekézéssel fékezz, amit mindenki meg tud csinálni, még a legelemibb kezdő is. A hódeszkánál ahhoz, hogy fékezni tudjál, kell tudnom az alaptechnikát. Ha ezt nem tudod és nekiállsz csak úgy kipróbálni mint pl. ahogy a síelést is ki lehet próbálni mindenfajta sítudás nélkül, akkor ennek az eredménye az lesz (gyakorlati tapasztalat), hogy a deszka szépen megindul egyenesen előre úgy mint a sí és lassan elkezd gyorsulni. Te szeretnél lassítani, de nem tudod hogy hogyan, ekézni nem lehet, botok nincsenek. Fölgyorsulsz, megállni nem tudsz, hátrahőkölsz és vagy leülsz (a jobbik eset), vagy már annyira felgyorsultál, hogy már nem lehet leülni, megijedsz, még jobban hátrahőkölsz és esel egy akkorát (hanyatt persze), hogy örülsz hogy túlélted és megfogadod, hogy az életben hódeszkára még rá se nézel! Na ez az, amit el kell kerülni.


Hogyan?


Először is jó, ha van valami tapasztalod a síeléssel, hogy tudd, mi az ha a lábadon lévő lécekkel kell a havon csúszkálni. Alapszinti tudás elég, de kell.

Másodszor: Jó ha tudod milyen az egy deszkán állni, ami megy alattad és csak a deszka irányításával tudsz valamit elérni. Erre jó a gördeszka. Itt is elég az alapszintig eljutni. Még megjegyzem, hogy a hódeszka abban különbözik a gördeszkától, hogy a gördeszkáról egyszerűen leugrasz, ha valami nem stimmel, a hódeszkánál már ez nem megy. Továbbá, a gördeszkánál ha fordulni akarsz, akkor le kell nyomnod a hátulját és az első kerekeket fölemelve fordulsz. A hódeszkánál ez is fordítva van. Ott az elejére kell nehezedned és a hátulját emelned. Namármost, ha kezdő vagy és ezt nem tudod, akkor automatikusan ahogy gyorsulsz úgy hőkölsz mind hátrább, épp az ellenkezőjét csinálod annak, amit kellene ahhoz, hogy irányítani tudd. Ennek az eredményét már ismerjük.


Mi a megoldás?


Beszerzel egy oktató videót meg egy oktató könyvet. Megéri. De az se rossz, ha a hódeszkások valamelyik klubjába iratkozol be és rájuk bízod a többit. Ha ellenben magadtól akarsz nekivágni és már az elméleti alapokkal tisztában vagy, akkor a következők lesznek a fontosak:


Olyan sípályát válassz, ahol van ülőkés, vagy kabinos felvonó. Ugyanis kezdőként gond lesz magadat felvontatni a csákányos, vagy a tányéros felvonókon, ill. ha ez valahogy sikerül is anélkül hogy kiesnél, mire felérsz teljesen elmegy a kedved az egésztől. Láttam olyanokat, akik ezt úgy oldották meg, hogy a szabadon lévő lábukkal „gyalogoltak“ közben, nekem meg ezt úgy sikerült, hogy a szabad lábamat csúsztattam mellette a havon, úgyhogy ezt inkább hagyjuk ki. Egy kezdő számára meg ezt úgy oldottam meg, hogy felvittem neki a deszkát a hátamon, miközben magamat felvontattam sível, ő is felvontatta magát sível, odaadtam neki a deszkát a síléceit meg lehoztam. Ezt egypárszor meg kellet ismételni.


Másik dolog: A pálya minél kevésbé lejtsen. A legjobb az, ha sikerül olyat találni, ami éppen csak annyira lejt, hogyha elindulsz, akkor tartja a sebességet, nem gyorsít. Ha ilyet sikerül találni, az nagyon jó, mert nyugodtan próbálgathatod a mozdulatokat, nem kell félni, hogy meglódul a deszka és irányíthatatlanná válik.


Na és ami szintén fontos:


A hódeszka esésnél nem kapcsolódik le a lábadról, mint ahogyan a sílécek lekapcsolódnak.

Eséskor nem szabad a deszkát használni a fékezéshez, mert ha belevágjuk az élével a hóba, csavar egy csúnyát a térdünkön. Ha hasra esünk, fel kell emelnünk a lábunkat a deszkával, hogy ne érjen a hóhoz és karral, könyökkel fékezünk. Ha hanyatt esünk szintén valahogy meg kell próbálni emelni rajta. Kis sebességeknél az esés a deszkával nem olyan súlyos mint a sível, de nagyobb sebességnél meg már fordítva van.


Még a biztonsághoz: A hódeszkán van egy úgynevezett szökevénypánt. Ennek a másik vége a lábadhoz van kapcsolva. Ezt ne kapcsold le, inkább szokd meg, mert ha leteszed a deszkát, akkor ennek nincs fékje mint a sínek és szépen elindul a pályán lefelé. Láttam olyat, hogy gyalog ment a tulajdonosa utána, a pálya végén valahol nem messze az erdőben találta meg. Szerencséje volt, hogy senkit se ütött el a lent várakozók közül.


És még egy nagyon fontos dolog:


Síelni ha megtanulsz, akkor tudsz bármilyen síléccel, majdnem olyan ez mint mikor megtanulsz biciklizni, utána mintegy, hogy milyen biciklivel folytatod. A hódeszkánál már ez nem így van. Ugyanis a deszkának elsősorban nem a lapját használod, hanem az élét. Kicsit olyan, mintha a deszka élén korcsolyáznál, miközben ahogy mész lefelé ívekben, az éleket váltogatod és az ívben keletkező centrifugális erőt használod az egyensúlyozáshoz.

Ezt ha szépen megtanulod egy deszkával, akkor már egy másikkal, ha csak nem pontosan ugyanolyan és ugyanolyan szögbeállítással a kötésnél, nem fog menni. Olyan érzés lesz, mintha szinte nem is tudnál hódeszkázni.

Továbbá, ha egy bizonyos minőségű pályán megtanulsz (pl. frissen elsimított keményebb téli délelőtti pálya), akkor egy lucskos tavaszi agyonstrapált délutáni pályán megint más lesz, megint lesz mit tanulni.


És a deszka. Igen sokféle van. Erre nem térek ki, de van deszka, meg van igazi hódeszka, meg van jobblábas, meg ballábas, puhakötésű meg keménykötésű. Mindenképpen a szakkönyvek alapján kell dönteni a kiválasztásnál. A keménykötésű esetében lehet hozzá sícipőt is használni, de a legjobb ha a cipő is attól a cégtől van, aki a deszkát gyártja.


Amúgy megjegyzem, akiket én ismerek a síelők közül, akik megtanultak hódeszkázni, azok elhagyták a síelést.


(ha még szeretnél valamit kérdezni, írhatsz privát e-mail-t is)

2011. dec. 23. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!