A 2022-es pekingi olimpián - a valószínű - orosz győzelem mellett melyik nemzet érhet el dobogós helyezést a műkorcsolya csapatversenyén?
Éveken keresztül az orosz, kanadai és amerikai korcsolyázók vezették a prímet ebben az összetett sportversenyben, azonban 2018 óta sok minden változott: a teljes kanadai "aranycsapat" (értem ezalatt Patrick Chan, Kaetlyn Osmond, Virtue/Moir, Duhamel/Radford) visszavonult, és egyik szakágban sincs kiemelkedően jó, vagy legalább átlagos műkorcsolyázójuk.
Az amerikaiak szintén gyengültek összességében az elmúlt két évben, de vannak bíztató sportolók: Nathan Chan, Jason Brown, Chock/Bates, Hubell/Donohue. Azonban páros korcsolya esetén csupán halványan pislákoló tényezőként van jelen a Knierim páros, és a női szakág pedig csak az önmaga által kreált világszintű propagandában fürdőzik már évek óta (Alysa Liu, Mariah Bell, Bradie Tennell). Így, ha megnézzük, négy szakágból csupán kettőből tud felmutatni értékelhetőt az amerikai szövetség, ami nem ad okot arra, hogy biztosan tudjuk azt mondani, hogy az USA dobogós lesz ezen az eseményen.
Ahogy már hosszú idő óta, Japán még mindig csak két szakágban eredményes nemzetközi szinten, ugyanakkor azt meg kell hagyni, hogy rendkívül konzisztens és magas szinten tartja ezt a szintet: (Yuzuru Hanyu, Shoma Uno, Rika Kihira, Wakaba Higuchi). Persze az a tény sem hanyagolható el, hogy a másik két fennmaradó szakágban pedig egyáltalán nem mérvadóak a japán műkorcsolyázók.
Ami a franciákat illeti, itt már kicsit érdekesebb helyzetről van szó: Kévin Eymoz férfi műkorcsolyázó még nem ért be nemzetközi versenyekre (habár megnyerte a GPF bronzérmét 2019-ben, de rá másfél hónapra szintén láthattuk a teljes összeomlását az Európa-bajnokságon, a James/Ciprés páros több éven keresztül tudta hozni a világszintű helyezéseket, de nem tudhatjuk, hogy mi lesz a Ciprés-ügy vége. Ami pedig a világelső Papadakis/Cizeron táncpárost illeti, Pyeongchangban nem álltak a "rajtkőhöz" a csapatversenyben, mert az egyéni számukra koncentráltak - ami teljesen érthető is volt, hiszen nem volt érdemi esélyük a dobogó közelébe jutni. Vajon Pekingben is ehhez a gyakorlathoz szeretnének visszatérni? Amennyiben igen, Franciaországnak semmi esélye sem lenne érmet szerezni a csapatversenyen.
Véleményem szerint, Olaszország megfelelő esélyekkel pályázhat egy dobogós helyezésre: a férfiak mezőnyében Matteo Rizzo és Daniel Grassl egyre jobban kezd beérni, és folyamatosan növekvő teljesítményt produkálnak nemzetközi szinten. A nőknél Alessia Tornaghi feltörekvő teljesítményt mutat: a juniorkori versenyein annak ellenére, hogy eleget bukdácsolt, első senior évadjában már európai nyolcadik helyezett lett - meglátjuk ez 2 év múlva mire lesz elég. Ami a Della Monica/Guarise párost illeti, az utóbbi két évben európai két negyedik helyezést, világszinten pedig egy ötödik és nyolcadik helyezést hoztak össze. Úgy gondolom ez is bíztató jel, hogy jó irányba tartanak az olasz páros utánpótlás. A táncosok mezőnyében pedig a Guignard/Fabbri páros bizonyosul egyre jobb párosnak: utóbbi két évben világ 9., 8. és európai 3., 4. helyezést szereztek. Éppen ezeknek köszönhetően gondolom azt, hogy Olaszországnak érdemi esélye van összehozni egy érmet a csapatversenyen.
A fenti összefoglaló jegyében, ti kit látnátok reálisnak/szívesen a csapatverseny dobogóján?
Szerintem nehéz egyelőre tippelni, mert az olimpiáig van még idő és addig sok minden történhet, előfordulhat formahanyatlás, sérülés, és fordítva, lehet egy-egy korcsolyázótól olyan javulás és előretörés, amit most még nem látunk előre.
Nekem amúgy a csapatverseny kicsit erőltetett dolog egy alapvetően egyéni sportágban. Mindig lesznek olyanok, akik úgy nyernek érmet, hogy a másik szakág húzza fel az eredményt. Pl. Nathan Chen gyenge futással lett 4. a csapatverseny rövid programjában, úgy hogy minden ugráselemet elrontott; Rippon ugyan 3. lett a kűrben, de ő meg az egyéni versenyben sose tudott volna érmet nyerni. Ennek ellenére mindketten érmesnek mondhatják magukat. Különösen nem szép, ha pl. a sajtó olimpiai érmesnek hívja őket, miközben nem teszik oda, hogy csapatversenyről van szó. Sok ilyet láttam, pl. az amerikai média előszeretettel szólította a médiában sokat emlegetett Rippont érmesnek, mintha egyéni érmes lett volna, ami teljesen félrevezető és nem tisztességes a valódi egyéni bronzérmet nyerővel szemben.
Úgyhogy nekem kicsit olyan, mintha azért hozták volna létre a csapatversenyt, hogy a nagy országok szerezzenek még egy-egy érmet. Ez az előző két olimpián így is volt, az USA, Kanada és Oroszország szépen elosztották egymás között az érmeket. Kérdés, hogy egy kisebb szövetség képes lesz-e beleszólni ebbe a csatába a következő olimpiákon, szerintem nagyon jó lenne, ha igen.
Az biztos, hogy Kanada sokkal gyengébb, mint volt a 2018-as olimpiáig, de az is igaz, hogy vannak azért most is az átlagosnál jobb korcsolyázóik (a férfiaknál GP érmesek, a jégtáncban pedig GP aranyérmes/4CC érmes párosuk), a nem valami erős női és páros versenyzőikkel egyelőre viszont nem túl kecsegtető a csapat.
Az amerikaiaknál "az önmaguk által kreált világszintű propagandával" egyetértek, de őket sose lehet leírni, mert az egyik legerősebb szövetségként mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy az átlagnál is nagyobb mértékben támogassák, "megtolják" majd a korcsolyázóikat az olimpiai szezonban. Különös tekintettel arra, hogy az olimpia Kínában lesz, ezért abszolút presztízsértékű, hogy melyik nagyhatalom szerzi majd meg a legtöbb érmet és az USA biztos, hogy mindent meg fog tenni azért - főleg egy olyan pontozás sportágban, mint a műkorcsolya - hogy minél több érmet szerezzenek. A férfi és női versenyzőiket, és a jégtáncosaikat biztos nagyon támogatják majd, kérdés, hogy a párosokkal mit tudnak kezdeni addig.
Én Kínát se írnám le teljesen. Kiváló párosozóik vannak, Boyang Jin is kerülhet jobb formába mint amilyen formát mutat az olimpia óta (de akár sokadvirágzását élheti Han Yan is), a Wang/Liu jégtánc páros Montrealban edz és szezonról szezonra kapaszkodnak kicsit feljebb (Finlandia ezüstérem és 4CC 4. hely az idei eredmény), a női mezőnyük egyelőre gyengébb. Kína politikailag nincs a Top 3 nagyhatalom szintjén ebben a sportban, de az olimpia miatt fontosabbá válhat a szerepük és erősödhetnek.
Az olaszokban potenciálisan tényleg benne lehet egy érem, de ahhoz sok mindenhez össze kellene jönnie nekik, kell egy stabil formát mutató Della Monica/Guarise és Guignard/Fabbri (egyikőjük se olyan fiatal már és Della Monicáék sérültek is voltak ebben a szezonban, két év pedig sok idő), Rizzo és Grassl erősek lehetnek, a nők kérdőjel, de vannak tehetségek.
A japánok nagyon jó egyénizők, de jégtáncban és párosban le vannak maradva. Jégtáncban van ígéretes juniorjuk, de még fiatalok.
A franciáknál én se látok esélyt, ha Papadakisnék nem indulnak. James/Cipres visszatérése sem túl reális egyelőre. Gailhaguet távozásával pedig nagyon sok átrendeződés lehet a szövetségben, és elveszíthetik a politikai erejüket.
Én amúgy Japánt és Kínát látnám szívesen a dobogón, de tudom, hogy erre vajmi kevés az esély.
Kicsit le vagyok maradva úgy jó 3 hónappal, de azért ide tolakszom. A nőit szinte biztos, hogy az oroszok viszik el, folyamatosan kerülnek ki a fitalabbnál fiatalabb sokszor traumatizalt lányok.
Férfiban szerintem viszont nincs sok esélyük, a legvalószínübb a Nathan Chen, Yuzuru Hanyu, Soma Uno trió lenne, de még bőven van idő addig. Nathan ugyan meggyerte a GP amerikai részét, de több ugrásban is elcsúszott. Yuzut nem láttuk ebben a szezonban még, December 23-27 JNats szóval Somával ott mutathatják meg, hogy állnak. Keringenek pletykák, hogy már a Wb után visszavonult, ilyen esetben rá nem számíthatunk Beijingben. Soma is nagy potenciál, tavaly megverte Yuzurut és a 2018ban is dobogós volt.
A párost és a jégtáncot nem követem, szóval nem tudok véleményt mondani.
Hosszútávon valószínűleg ISU továbbra is korrupt marad és előbb utóbb kihal a sport az érdeklődés hiányába😔
Én voltam az 1. válaszoló másfél éve. Nemsokára itt az olimpia és kezd körvonalazódni, kik is a legesélyesebbek a csapatéremre. Feltételezzük, hogy Oroszország nyeri az aranyat és USA az ezüstérmet. Négy országnak van szerintem reális esélye a bronzra, Japán, Kína, Kanada és Olaszország, amiből az első kettőnek lehet a legnagyobb esélye. Franciaország ki sem jutott a csapatversenyre idén.
Japán: a japán páros, Miura/Kihara nagyon sokat fejlődött idénre (kétszer GP bronz, 1x Challenger aranyérem), ezért alaposan megnőtt az esélyük a japánoknak egy csapatéremre. Jégtáncban az is lehet, hogy a nemrég alakult Muramoto/Takahashi indul majd, nyilván a négy szakágban ott a leggyengébbek a japánok, de Takahashi nevére így is kaphatnak majd addigra plusz pontokat. A női és férfi versenyzőik nagyon erősek.
Kína: A párosaik a világ legjobbjai között vannak, Boyang Jin is futhat majd jó programot (ha kettőt nem is, egyet igen), Wang/Liu jégtáncosaik is ott szoktak lenni a top párok közelében, talán a nők a leggyengébbek.
Olaszország: lesz két jó férfi futójuk (gondolom Grassl és Rizzo mennek majd az olimpiára), jégtáncban csak Guignard/Fabbri, párosban nem túl fényesen állnak (Della Monica/Guarise eléggé hanyatlóban, a második számú olasz páros se valami erős), és a nők náluk is a leggyengébb lánccszem lesz.
Végül Kanada: két elég férfi, akik közül Keegan Messing a legmegbízhatóbb (a második nem tudom, hogy Nam vagy Roman Sadovsky lesz-e, egyikőjük se a megbízhatóság mintaképe), párosozók átlagosak de futhatnak egy-egy nagyon jó programot (Moore-Towers/Marinaro és James/Radford lesz talán Pekingben, utóbbiakat a nevükre pontozhatják), jégtáncban erősebbek (Gilles/Poirier vagy Lajoie/Lagha, Fournier/Sorensen indulnak), ott is a nők a leggyengébbek talán (Madeline Schizas a legerősebb jelenleg).
Szóval jelenleg Japán>Kína>Kanada>Olaszország a sorrend nálam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!