A squash-t többféleképpen is lehet játszani?
Pontozásilag kétféle verziót ismerek.
Az egyik 9-ig megy, de csak a saját szerva megnyeréséért jár pont. Ha a másik szervál, csak elnyerni lehet tőle a szerválás jogát. 8:8 után kettővel kell nyerni.
A másik 15-ig megy, ekkor azonban tök mindegy ki szervál, pont jár a nyerésért. Mindig az szervál, aki pontot szerzett. 14:14 után itt is kettővel kell nyerni.
Squash, Fallabda, vagy Ricochet?
SQUASH, FALLABDA, AMERIKAI TÍPUSÚ FALLABDA vagy RICOCHET?
Ma már az emberek többségének ismerősen hangzanak a fenti nevek, de még mindig vannak félreértések, áthallások. Ezeket szeretnénk tisztázni az alábbiakban:
SQUASH:
Pálya mérete: 9,75 m hosszú, 6,4 m széles, és 4,57 m magas mennyezet nélküli pálya.
Magyar neve: Fallabda
Hivatalos Világ-, Európai-, és Magyar Szövetséggel, valamint versenyekkel rendelkezik.
Egyszerűsítve nagypályának is szokták mondani.
FALLABDA
A SQUASH magyar neve, ezért mondhatnánk egyszerűen, hogy lásd fent, ami igaz is lenne, azonban Magyarországon (mivel a SQUASH név védett, míg a magyar fordítása a FALLABDA nem, ezért) több helyen ezzel a névvel illetik az AMERIKAI TÍPUSÚ FALLABDÁT.
AMERIKAI TÍPUSÚ FALLABDA
A Racketball licensz nélküli változata.
Pálya mérete: 8 m hosszú, 5,5 m széles, és 2,7 m magas menyezettel (ahol a labda pattanhat is) ellátott pálya.
Játékszabálya a squash és racketball ötvözetéből alakult ki.
Egyszerűsítve kispályának is szokták mondani.
RICOCHET
Megfelelő licenszek megvásárlását követően kialakítható játék.
Pálya mérete: 8 m hosszú, 5,5 m széles, és 2,7 m magas menyezettel (ahol a labda pattanhat is) ellátott pálya.
Hivatalos Európai Szövetséggel, valamint versenyekkel rendelkezik.
Különbségek a játékszabályokban:
A legfontosabb különbség – a pályák méretén túl – a mennyezet-, a hátsó üvegfal használat, és a szerva között van.
Nagypályán (squash) nem használható a mennyezet a játékhoz – ami nem zavaró, hiszen legalább 6 m magasan van -, míg kispályán (amerikai típusú fallabda, ricochet) a játék tartozéka, a játékos közvetlenül a mennyezetre is ütheti a labdát egy játékmenet folyamán.
A hátsó üvegfal éppen ellenkezőleg, míg a nagypályán (squash) közvetlenül az üvegfalra is ráüthető a labda, addig kispályán (amerikai típusú fallabda, ricochet) ez tilos.
A szervának mindkét pályatípuson először a főfalon kell pattannia, utána azonban kispályán a kijelölt négyzetbe kell pattannia először, a labda nem érintheti az oldalfalat. Nagypályán a szerva a főfalon a szerva vonal és felső határoló vonal között kell hogy pattanjon, ezt követően azonban pattanhat az oldalfalon és/vagy az üvegfalon úgy, hogy ha talajt ér a labda akkor az a kijelölt négyzetbe érkezzen.
A szervát fogadó játékosnak kispályán kötelező megvárnia, míg a labda lepattan a talajon, míg nagypályán a játékos röptében is visszaadhatja azt, ezzel is kombinálva a játékát.
Mindkét pályára igaz, hogy a labdának egyszer érintenie kell a főfalat, és játék közben csak egyszer pattanhat a talajon. Továbbá az úgynevezett LET/STORKE szabály a játékosok testi épségének megóvása érdekében mindkét pályán alkalmazandó.
Eltérés a játékok között
Mindkét pályatípusra igaz, hogy a játéktudásunkhoz mérten egy órányi intenzív játék teljesen át fog mozgatni, és el fog fárasztani minket.
A kispályán a pálya méretéből adódóan minden előképzettség nélkül igen hamar sikerélményünk lehet, hiszen közel állunk a falakhoz, túl sokat nem kell mozognunk, helyezkednünk, „csak” a labdát kell eltalálnunk. Ez a játék elsősorban gyors reakcióidőt, rugalmasságot, és jó kondíciót igényel.
A nagypályán kezdőként kicsivel nehezebb dolgunk van, azonban ez a kezdeti hátrány 2-3 alkalom után eltűnik. (Itt emelnénk ki, hogy azok részére, akik még sose squasholtak a Király Squash Clubban 2-3 alkalommal előzetes egyeztetés után alkalmanként 15-20 perces keretben oktatóink INGYEN bemutatják a játékhoz szükséges alapokat.)
A nagypályán szükségünk lesz a játékhoz némi technikai képzettségre, rugalmasságra, jó kondícióra, ritmusérzékre és kreatív elgondolásokra. Változatos improvizatív mozdulatsorai a mozgáskoordináció magasan fejlett szintjét követeli meg. Ez a játék nem csak testi, de szellemi kihívások elé is állít.
Összehasonlítva a kispályával elmondható, hogy a SQUASH (nagypálya) kreatívabb, technikásabb, egyaránt kondíciót fejlesztő és az agyat is megtornáztató sport. Ugyanakkor mind a kispályához, mind a nagypályához szükséges a jó kondíció, a rugalmasság, és a gyorsaság. Kinek az egyik, kinek a másik tetszik. Mindegy melyiket választod, a Király Squash Clubban mindkettőt megtalálod, így akár saját magad is kitapasztalhatod közvetlenül egymás után ezt a két érdekes játékot.
Kicsit hosszú lett, de talán sikerült válaszolnom a krdésedre ...
[első válaszolónak]
ha 9-es pontozás van és 8:8 van akkor a nem szerváló játékos dönti el hogy 9-ig vagy 10-ig megy a menet, a másik pedig 11-ig megy és ebben van a 2 kettő különbséges dolog
van támadó-védekező fajta játék: az az hogy van 2 játékos az egyik a T-vonalon áll a másik mögötte és a hátsó játékos szervál boost-ból és neki csak úgy szabad ütnie, hogy a felező csíktól a főfal felé essen a labda, aki elől van neki a felező csíktól az üveg felé kell esnie a labdának
van még félpálya, 3/4-ed pályázás, stb
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!