Mire figyeljek oda Squash-ütő vásárlásakor?
Rövid válaszért scrollozz az utolsó bekezdéshez :)
A hosszú (de tartalmas) válasz:
Hogy mire kell figyelni, az alapvetően szerintem attól függ, hogy mik a céljaid a squash-sal.
Ha egy évente párszor eljársz pötyögni, arra jó egy 5000 Ft körüli Dechatlon szintű ütő is, hogy legyen valami a kezedben.
Ha gyakrabban játszol, és/vagy komolyabban szeretnél squasholni, akkor van értelme jobban utánajárni a dolognak. Ebben az esetben érdemes beruházni minimum egy 15-20.000 Ft-os ütőre; viszont ne a Hervisben vagy hasonló helyeken vedd, mert ott nagyon alsó kategóriát kapsz ezért az árért. Érdemes inkább egy jobb ütőből egy akciósat, vagy kifutó/előző évi modellt keresni klubban, vagy az interneten (akár használtat is).
A márka nem számít sokat, mivel minden gyártónak vannak alsó és felső kategóriás ütői is.
A legfontosabb, hogy lehetőleg ne vegyél látatlanban ütőt, hanem próbáld ki és nézd meg, hogy neked melyik a legjobb. Általában klubokban van több próbaütő erre a célra, de partner/edző/ismerős ütőjét is ki lehet próbálni.
Ha valamire érdemes figyelni, az a húr. Ez kb annyira számít, mint egy F1 autónál a gumiabroncs. A gyári húrok általában nem túl jók, érdemes ezért újrahúroztatni az ütőt (vagy legalább akkor jó húrt venni, ha a gyári elszakad). A profik körében a legnépszerűbb húrok a Tecnifibre (zöld vagy piros), illetve az Ashaway. Egy jó húr a húrozás költségét is beleszámolva 4-5000 Ft.
Ha nem szeretnél ennyit bajlódni az ütőválasztással, vagy nem tudod megítélni, hogy melyik ütő jobb a játékstílusodhoz (mert még nagyon az elején vagy a dolgoknak)akkor én azt javaslom, hogy vegyél egy 140 gramm körüli enyhén fejnehéz ütőt; ez jó kezdőknek, nem olyan törékeny (mint egy 120g-os ütő) és ha kicsit fejlődik a játékod akkor is bőven jó lesz még. Ilyesmit Tecnifibre, Head, Wilson vagy Harrow márkákban találsz jó ár/érték arányban.
Az én személyes (és talán tanulságos) sztorim, hogy kezdőként a Hervisben vettem egy 200g-os Wilson ütőt 12e-ért, de pár hét múlva elkezdett !lötyögni! a fej a nyelében (mert úgy volt összerakva...); meg is fájdult a könyököm. Ezután visszavittem a boltba, és kicseréltem egy kicsivel jobb (és drágább) Head ütőre (180g, 15e). Azzal sokáig játszogattam, akkor már edzővel is, de rájöttem, hogy ez az ütő túl nehéz. Mutatott az edzőm pár Head ütőt, amikből kiválasztottam egy 145g-os fejkönnyű ütőt, mert jó érzés volt vele ütni, mivel könnyűnek tűnt a kezemben (a súlyozás megtévesztő!). Amúgy 25.000 Ft volt. Ezzel jól elvoltam kb egy évig, de rájöttem, hogy nem tudok vele túl erőseket ütni. Egy squashos ismerősöm mutatott Tecnifibre ütőket, amik közül kiválasztottam a Dynergy Tour 125-öt (TF X-One piros húr), ami eddig életem ütője (20.000 Ft). Amikor kifutó modell lett, vettem belőle még egyet (némi kedvezménnyel), hogy legyen ütőm, ha ez eltörne később, amikor ezt a modellt már nem gyártják (ennyit számít, ha megtalálod az igazit! :) Most ezzel az ütővel edzek és járok amatőr, illetve alsóbb szintű ranglistás versenyekre. Mostanában a kezembe került egy Harrow Spark 135 ütő, ami olyan lehet, mint amikor egy BMW után beülsz egy Aston Martinba (amúgy BKV-val közlekedem :) ).
A sztori tanulsága, hogy elég bonyolult és költséges saját tapasztalatból megtanulni, hogy melyik a legjobb ütő számodra. Ezért érdemes kezdetben kicsit többet rááldozni és venni egy jobb ütőt minőségi húrral, fedőgrippel, amik meglepően sokat adnak hozzá az ütőhöz. Így összességében jobban jössz ki pénzben is.
Ha mindezt tudva visszamehetnék 4 évet az időben és segíteni akarnék magamnak az első ütőm kiválasztásában, akkor egy Tecnifibre Carboflex ütőt javasolnék magamnak (kifutó modell, Tecnifibre piros húrral és vennék rá egy fedőgrippet). Vagy ha sok pénzem lenne és valami nagyon jót akarnék venni, akkor beruháznék egy Harrow (Spark, Vibe, vagy Vapour) ütőre. De persze elfogult vagyok :)
Jó játékot! :)
koszi, most már tudjuk milyen ügyes kiscserkész vagy, csak a válasz lett használhatatlan.
az a helyzet, hogy akármilyen jó ütőd van, vagy csak egy olcsó modell, hobbiszinten, kezdőszinten nincs differencia. Én egy fapados Wilson Punisherrel is elvagyok, edzőpartnereim karbonütőkkel sem szorítanak meg. Nem ezen múlik.
Ha nem jársz edzésre, csak pötyögsz a haverokkal, semmi szükség drága ütőre, csak rongyrázás, kihasználni nem fogod tudni. olyan ez, mintha ferrarin tanulnál vezetni, ha full kezdő vagy, ugyanúgy bakkecskézni fogsz vele, mint egy swifttel. Csak ferkával bakkecskézni kurv4gáz.
Elég sok különbség van az ütők között még kezdő szinten is. Pl túl nehéz, nem fejlődik a játékod... és a legrosszabb, ha rájössz, hogy nem jó az olcsó ütő és új ütőt kell venni, szóval az nagyon nem éri meg. Itt lehet találni squash ütőket jó ár/érték arányban: [link]
Kezdőként én a Turbo, Extreme, vagy Fierce ütőt venném meg, ha árérzékeny vagyok. Ha nem, akkor Spark, Vibe, vagy Renegade ütőt. A cseppalakú ütő egyébként ideális kezdőknek, mert nagyobb a találati felülete, így könnyebb jól eltalálni a labdát.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy "legjobb fallabda ütő", mint olyan nem létezik. Minden játékos a tudásának, képességeinek megfelelően választhat squash ütőt. Van amelyik jó az egyiknek, míg másnak az nem. De a helyes döntés meghozásának érdekében pár dolgot megemlítünk, ami segít az eligazodásban.
Egy jó squash ütő egyaránt biztosít megfelelő erőt és irányíthatóságot az ütéshez. Elég könnyűnek kell lennie a kezelhetőség érdekében, ugyanakkor nem lehet túl könnyű sem, hiszen ebben az esetben a játékos nem kap kellő visszacsatolást a squash ütő fejének sebességét és pozícióját illetően. A fallabda ütőket leginkább a formájuk, anyaguk, súlyuk, illetve súlyelosztásuk alapján különböztethetjük meg.
Anyaguk szerint a squash ütő lehet:
fém fallabda ütő
grafit fallabda ütő
titánium fallabda ütő
és grafit ötvözetes fallabda ütő
A fém squash ütő 200-220 gramm körüli alacsony árkategóriás (4- 16.000 Ft,-) ütő, míg a grafit, illetve titanium fallabda ütő 130-150 gramm körüli közepes árkategóriás (16-30.000 Ft,-), illetve van a magas árkategóriás squash ütő (30-75.000,- Ft).
Súlyeolsztásuk alapján a squash ütő lehet:
Fejnehéz ( ami erősebb, de kevésbé precíz ütéseket tesz lehetővé)
középen kiegyensúlyozott (közepesen erős ugyanakkor precíz ütéseket tesz lehetővé, a legkedveltebb súlyelosztás)
fejkönnyített (nagyobb erő szükséges az ütéshez, jobban kíméli a csuklót, precízebb ütéseket tesz lehetővé)
Forma alapján megkülönböztetünk:
oversize széles vagy vékony
drop shape
drop shape lapos tetejű
mid-size squash ütőket
Az oversize széles (nagy fejméretű) squash ütő, kedvező lehet a kezdők számára, hiszen a nagy fejméret nagyobb találati felületet biztosít, így a kezdők könnyebben találhatják el jól, kellő erővel a labdát. Ez az ütőtípus azon haladó játékosoknak is megfelelő, akik erőteljesebben használják a csuklójukat, különös tekintettel a fonák ütéseknél. A squash ütő egyedüli hátránya a túl nagy találati felületből fakad, amely nehezen teszi lehetővé a játékos számára, hogy egyértelműen meghatározza azt a találati pontot, ahol a legpontosabban kivitelezett labdákat ütheti.
Az oversize vékony (nagy fejméret) fallabda ütő a széles verzióval szemben lényegesen kisebb találati felülettel rendelkezik. Ez a típus nem kedvez a kezdő játékosoknak, ugyanakkor rákényszerítheti a játékost már a kezdetektől a helyes mozdulatsor elsajátítására. A merevebb ütő elsősorban a haladó játékosok számára kedvezőbb. A hosszabb nyél pedig erőteljesebb ütéseket tesz lehetővé.
A drop shaped squash ütő kompromisszumos megoldást jelenthet. Ezzel a típussal a fallabda ütő méretéből adódóan erőteljes ugyanakkor pontos ütéseket is kivitelezhetünk. Akik emelett az ütőtípus mellett döntenek jó ha tudják, hogy a találati felület nem a fej közepén, inkább attól feljebb a squash ütő teteje felé tolódik el.
A drop shaped lapos tetejű squash ütő általában fejnehéz. Jellemző rá, hogy a fej teteje meglehetősen széles, ami az ütő "szíve" felé meglehetősen keskenyé válik. Ezzel a felépítéssel a találati pont is a fallabda ütő teteje felé tolódik el. Ezt a squash ütőt különösen a magas, és az erős testfelépítésű játékosoknak ajánljuk, akik a lapos erő labdákért kevésbé tudnak lemenni térddel. Ezek a fallabda ütők általában pár grammal nehezebbek, azonban egy erős testfelépítésű játékost ez a pár gramm plusz nem zavar.
A mid size squash ütő általában egyenletesen ovális alakú. Tökéletes választás azoknak, akik a játék technikai alapjait kellőképpen elsajátították, és elsősorban a pontosságra törekednek. A játék nem ezzel a fallabda ütő típussal a legkönnyebb, azonban sok gyakorlással és türelemmel egyaránt kiemelkedő pontosságra és megfelelő játékerőre tehetünk szert.
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!